Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Istna szopka ze słynnymi szopkami z Michejdy

08.08.2017 00:00 red.

Opowieść o paru przydomowych komórkach, nazwanych przez miejscowych szopkami, może posłużyć za scenariusz tragikomedii. Jej „aktorom” jednak wcale nie jest do śmiechu.

Zimą 2015 roku Maria Moskal wszczęła z Miejskim Zarządem Budynków batalię o szopki przy kamienicy przy Michejdy (budynek obok nowego ronda na Mariańskiej). MZB chciało je wyburzyć, lokatorzy prosili by ocalały. Trzymali w nich opał, rowery i narzędzia. Urzędnicy wskazywali na piwnice w kamienicy, mówiąc mieszkańcom: tam przenieście swoje rzeczy. – W piwnicy mamy wilgoć, każdy rower tam pozostawiony od razu rdzewieje, a opał pokrywa się pleśnią – opowiadali nam wtedy lokatorzy.

Artykuły w Nowinach i zaangażowanie w sprawę trzech radnych: Leszka Szczasnego, Janusza Locha i Jana Wiechy powstrzymało MZB przed wysłaniem buldożera na szopki. Zaczęto szukać kompromisu. Najbardziej w sprawę zaangażował się Loch, pozostał z mieszkańcami do samego końca sprawy czyli do chwili obecnej, w której szopki nadal stoją i mają nowy dach. Wcześniej MZB argumentowało, że to z powodu starego dachu szopki trzeba burzyć bo się rozsypią.

Czy miejscowi powinni być szczęśliwi i wdzięczni urzędnikom za szopki ocalone spod buldożera? Na razie trudno im celebrować tę radość, bo od paru tygodni szopki są pod kłódką i zaplombowane. – Piszemy pisma do urzędu, ale decyzji o otwarciu wciąż nie ma – narzeka Maria Moskal. Jej sąsiad Artur Rydz sam zaproponował MZB, jak należy wyremontować szopki. To budowlaniec z przeszłością w pracy na zagranicznych budowach. Na spotkaniach organizowanych w magistracie słyszał, że jego pomysły są akceptowane. Liczył na 7 tys. zł zaangażowania finansowego samorządu, a prezydent Lenk zapowiedział, że będzie to 10 tys. zł. Niestety efekt końcowy rozczarował pana Artura. Szopki pozostały nieotynkowane, część z nich wyburzono, a rynna wychodzi na plac, zamiast być odprowadzona do kratki ściekowej. – Nawet nie wiemy jak szopki wyglądają w środku bo są wciąż zamknięte. Rowery trzymamy na podwórku, bo do piwnicy nie ma sensu ich wkładać. Od razu rdza się rzuci – twierdzi Rydz.

Wspólnie z radnym Lochem mieszkańcy opracowali listę 9 postulatów, których domagają się jeszcze od MZB. Jest wśród nich m.in. podwórkowy trzepak, którego instalację przyrzeczono radnemu na piśmie, w odpowiedzi prezydenta na interpelację. – Jeszcze ławkę tu trzeba postawić – dopowiada Janusz Loch. Chce przekonać Mirosława Lenka do kolejnego spotkania z lokatorami z Michejdy, bo sprawę szopek załatwiono, ale nie w stu procentach.

(ma.w)


Materiał powstał we współpracy z Radiem Vanessa. Reportaż Justyny Marszałek-Świtlik na 100.3 FM.

  • Numer: 32 (1313)
  • Data wydania: 08.08.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 30 (1311)
  • Data wydania: 25.07.17
  • Numer: 31 (1312)
  • Data wydania: 01.08.17
  • Numer: 32 (1313)
  • Data wydania: 08.08.17
  • Numer: 33 (1314)
  • Data wydania: 15.08.17
  • Numer: 34 (1315)
  • Data wydania: 22.08.17