Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poczuli, że muszą zrobić coś dobrego

14.11.2017 00:00 red.

Polonistka Joanna Malinowska przeczytała historię chorego na białaczkę 9-latka. Postanowiła pomóc w poszukiwaniu dla niego dawcy szpiku.

Dużym sukcesem zakończyła się akcja rejestracji dawców szpiku w II LO w Raciborzu zorganizowana 9 listopada. W ciągu dziewięciu godzin udało się powiększyć bazę potencjalnych dawców o 86 osób. Organizatorem przedsięwzięcia była nauczycielka języka polskiego Joanna Malinowska, która w mediach społecznościowych natrafiła na informację o Karolu Walczaku z Wrocławia. 9-letni chłopiec zmaga się z ostrą białaczką limfoblastyczną. W jego przypadku konieczne jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Przykład chłopca uświadamia, jak wielka jest potrzeba rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. – Nie ukrywam, że historia choroby tego chłopca i waleczność jego mamy bardzo mnie wzruszyły. Postanowiliśmy pomóc – powiedziała nam pani Joanna.

Rejestrację dawców prowadzono od godz. 9.00 do godz. 18.00. Potencjalnym dawcą szpiku kostnego może zostać każda osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która waży minimum 50 kg. Sama procedura rejestracji dawcy jest bezinwazyjna i polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz wypełnieniu formularza. Przeszła przez nią zarówno grupa uczniów klas III, jak i nauczyciele (jako pierwszy zarejestrował się polonista Maciej Malinowski) oraz rodzice (akcję zorganizowano w dniu spotkań rodzicielskich).

(żet)


Fakty i mity

Jednym z mitów dotyczących dawstwa szpiku jest ten o metodzie poboru. W 8 przypadkach na 10 komórki pobierane są z krwi obwodowej. Przypomina to oddanie osocza w stacji krwiodawstwa. Krew dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę. Metoda nie wymaga hospitalizacji.

Druga metoda (2 przypadki na 10) to pobór szpiku z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!). Od znajdującego się w narkozie dawcy pobiera się 1 litr mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2 – 3 dni. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

O wyborze metody ostatecznie decyduje lekarz.

  • Numer: 46 (1326)
  • Data wydania: 14.11.17
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 44 (1325)
  • Data wydania: 31.10.17
  • Numer: 45 (1325)
  • Data wydania: 07.11.17
  • Numer: 46 (1326)
  • Data wydania: 14.11.17
  • Numer: 47 (1327)
  • Data wydania: 21.11.17
  • Numer: 48 (1328)
  • Data wydania: 28.11.17