Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biały puch na poduszki i pierzyny

27.02.2018 00:00 red.

Troskliwie pielęgnowana tradycja szkubania pierza przetrwała dzięki zapobiegliwości tworkowskiego ośrodka kultury, w którym każdego roku biały puch staje się istotą biesiadnego spotkania.

W tym roku również panie z prawie wszystkich kół gospodyń wiejskich gminy Krzyżanowice zebrały się w Centrum Kultury w Tworkowie, aby powspominać, pośpiewać, a także podzielić się wrażeniami, jak to pierwej w śląskich domach bywało. Szczególnie zimą, w długie wieczory – jak opowiadała Maria Kostrzewa – kobiety zasiadały do stołu, aby szkubać gęsie pierze na pierzyny i zegowki (poduszki).

W jej domu mama hodowała zawsze 10 gęsi, którymi opiekował się brat. Ona zaś, wraz z trzema siostrami, pomagała przy pierzu w długie zimowe wieczory. – Pierze szkubało se każdego roku, roz u nas, roz u sąsiadki. Starsze omy przyszły już od połednia – wspomina. Pamięta, jak potem szykowało se swaczyna (podwieczorek), a jak se zbijało to był chleb z leberwurstem (pasztetem) i tej

(herbata) z agrestem (zamiast cytryny). Czasem nawarzyło se kakałszali (napój z łusek kakaowych) i napiekło krepli (pączków). W zależności od tego, kto ile miał pierza szkubano je około tygodnia. Pracę tę wykonywało się szybko, ponieważ zwykle przystępowało do niej 10 – 12 kobiet. – Wtenczas opowiadało się o utopcach, morach, straszydłach, a także rozważano kiero we wsi musi się już wydować (wychodzić za mąż). Dzieci, które musiały pomagać w szkubaniu, słuchały tych opowieści z otwartą buzią. Wiele z tcyh fantastycznych historii przetrwało do dziś, ponieważ pani Maria spisała je i upowszechnia wśród najmłodszych.

– Musi być ktoś, kto przekaże je dzieciom – uważa roztropnie tworkowianka.

Kultywowany od lat obyczaj urozmaicony został występami przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez panie z KGW w Bieńkowicach. Aby dodać klimatu wydarzeniu wszystkie szkubaczki ubrane były w fartuszki, który również przyodział wspomagający panie wójt Grzegorz Utracki.

W pielęgnowanie tradycji włączyły się miejscowe przedszkolaki. A do śpiewu zachęcała swym pięknym głosem Ilona Świerczek.

O pierze na biały puch zadbała przewodnicząca KGW w Tworkowie Urszula Wileczelek, trafi on do poduszeczek, które uszyte zostaną podczas zajęć świetlicowych – mówi o pomyśle wykorzystania go czuwająca nad całością spotkania instruktor Sabina Ciuraszkiewicz.

(ewa)

  • Numer: 9 (1341)
  • Data wydania: 27.02.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 7 (1339)
  • Data wydania: 13.02.18
  • Numer: 8 (1340)
  • Data wydania: 20.02.18
  • Numer: 9 (1341)
  • Data wydania: 27.02.18
  • Numer: 10 (1342)
  • Data wydania: 06.03.18
  • Numer: 11 (1343)
  • Data wydania: 13.03.18