Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mniej pozłoty, więcej prawdy

10.04.2018 00:00 red.

Za nami promocja kolejnego numeru raciborskiego „Almanachu Prowincjonalnego”. Gościem specjalnym wieczoru był Przemysław Dakowicz, wybitny poeta i naukowiec. O pamięci, historii, poezji i Żołnierzach Wyklętych rozmawiał z nim Marek Rapnicki.

W druku ukazał się 27. numer „Almanachu Prowincjonalnego” – półrocznika literacko-kulturalnego wydawanego w Raciborskim Centrum Kultury od 2005 roku. Promocję pisma zorganizowano w sobotni wieczór 7 kwietnia w sali kameralnej Raciborskiego Domu Kultury. Gościem specjalnym był Przemysław Dakowicz – poeta, naukowiec, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, autor książek, m.in. „Łączki” oraz „Kwatery zmartwychwstałej pamięci”. Publikacje te są poświęcone Kwaterze na Łączce, czyli części Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, gdzie potajemnie, w bezimiennych grobach, grzebano ofiary komunistycznego terroru lat 1945 – 1956.

Z Przemysławem Dakowiczem o historii i pamięci rozmawiał Marek Rapnicki, redaktor naczelny i inicjator powstania „Almanachu...”. Gość wspominał pierwsze spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, który prowadził ekshumacje na Łączce. – Bardzo mnie ten temat poruszył. Miałem wielkie pragnienie napisania książki o „Łączce” – powiedział P. Dakowicz podczas promocji „Almanachu...”. Kilka lat później jako wolontariusz wziął udział w pracach na „Łączce”. Dziś poczytuje to sobie jako zaszczyt. – Mam się za człowieka szczęśliwego i wybranego – powiedział w Raciborzu. Podkreślił przy tym doniosłość przywracania pamięci o członkach antykomunistycznego powstania. Zdaniem Dakowicza, Żołnierze Wyklęci stawiają przed nami lustro, każą nam się przymierzać do wąskiego grobu w kwaterze „Ł” i pytają nas: gdzie jest Polska? Coście uczynili z naszą Polską?

(żet)

  • Numer: 15 (1347)
  • Data wydania: 10.04.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
  • Numer: 15 (1347)
  • Data wydania: 10.04.18
  • Numer: 16 (1348)
  • Data wydania: 17.04.18
  • Numer: 17 (1349)
  • Data wydania: 24.04.18