Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy geotermia ogrzeje Racibórz? Prezydent Lenk studzi zapał jej zwolenników

10.07.2018 00:00 red.

Gdy na konwencji Dariusza Polowego padło pytanie o wykorzystanie źródeł geotermalnych, które mają znajdować się pod lasem Obora, kandydat do wyścigu o prezydenturę nie krył entuzjazmu dla tego pomysłu. Spytaliśmy obecnego włodarza o jego podejście do tematu, zwłaszcza, że samorząd zamierza wkrótce zakazać ogrzewania węglowego w Raciborzu.

Pytanie o geotermię zadaliśmy po czerwcowej sesji, na której rada miasta postanowiła o likwidacji niskiej emisji poprzez m.in. utworzenie tzw. strefy bez węgla. Mirosław Lenk zna pomysł związany ze źródłami pod Oborą od wielu lat. W mieście lansuje go np. stowarzyszenie Dobro Ojczyzny. Józef Sadowski i Józef Kastelik sprowadzali swego czasu eksperta, który zapewniał ich o potencjale ciepłowniczym ziemi raciborskiej. Geotermia mogłaby zastąpić tradycyjne systemy grzewcze, a ciepło spod ziemi zasilałoby dzielnice, a może i całe miasto. – A kto konkretnie miałby to zrobić? – dopytuje M. Lenk. Jego zdaniem pomysły na kampanię wyborczą muszą być głośne by spodobać się wyborcom. – Pamiętam BMW, też robiło wrażenie – przypomina prezydent.

Włodarz pyta od razu, kto zapłaci za kosztowne badania, kto sfinansuje nowy system i podłączy doń mieszkańców oraz weźmie na siebie odpowiedzialność za projekt. Jeśli samorząd miałby się tym zająć, potrzebny byłby duży kredyt. Według Lenka przynajmniej 100 mln zł. – Strzelam, ale to niemała inwestycja i tego rzędu kwoty. Tymczasem jakie mamy gwarancje, że choćby mieszkańcy samej Obory, palący węglem w piecach, często pozaklasowych (tzw. kopciuchcach – red.) podłączą się do źródeł geotermalnych? – zastanawia się głowa miasta.

Zdaniem Mirosława Lenka mitem jest opowieść o tanich kosztach ogrzewania źródłami geotermalnymi. – To nie jest ciepło za darmo. Wielką inwestycję trzeba byłoby rozliczyć, przerzucić nakłady w koszty. Ktoś musiałby to zwrócić – podkreśla M. Lenk. Prezydent przywołuje przykład z Rud, gdzie geotermia służy do ogrzewania zespołu klasztorno – pałacowego. – Ale tam nikt nie mieszka, ogrzewanie służy utrzymaniu temperatury w zabytkowych murach – zaznacza włodarz.

Lenk traktuje pomysł z geotermią jako postulat pasjonatów, „rzucany co jakiś czas w Racibórz”. – Dziś sobie tego nie wyobrażam. Z niską emisją najlepiej dziś walczyć ogrzewaniem gazowym i systemowym. Im więcej odbiorców tym ceny będą niższe. Geotermię można traktować jako coś wspomagającego na mniejszych obszarach, może w formie spółdzielni ekologicznych jak na Zachodzie Europy – podsumowuje Mirosław Lenk.

(ma.w)

  • Numer: 28 (1360)
  • Data wydania: 10.07.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 26 (1358)
  • Data wydania: 26.06.18
  • Numer: 27 (1359)
  • Data wydania: 03.07.18
  • Numer: 28 (1360)
  • Data wydania: 10.07.18
  • Numer: 29 (1361)
  • Data wydania: 17.07.18
  • Numer: 30 (1362)
  • Data wydania: 24.07.18