Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Małe jest piękne: Tradycyjne żniwa czyli kosy w dłoń i w pole

14.08.2018 00:00 red.

Wszystko zaczęło się od nietuzinkowego prezentu, który Norbert Piechula dostał od rodziców na urodziny. Używany enerdowski aparat fotograficzny Perfekta II stał się wkrótce jego nieodłącznym towarzyszem, który miał jednak swoje potrzeby. – Hobby było drogie, bo po filmy trzeba było jeździć do Raciborza, a potem jeszcze płacić za wywołanie i odbitki, które zamawiałem w zakładzie Foto Tkacz – tłumaczy pan Piechula.

Sposobem na zarobienie pieniędzy były prace polowe, które pan Norbert uwiecznił na zdjęciach, zrobionych podczas żniw w 1976 i 1977 roku. – Mężczyźni ręcznymi kosami ścinali zboże, kobiety wiązały snopki, a dzieci ustawiały je w mondeliki. Później w większych gospodarstwach pojawiły się snopowiązałki, które drobni rolnicy wypożyczali. – Jedna maszyna we wsi wystarczała, by obsłużyć wszystkich rolników. W tamtych czasach pieniądze nie odgrywały takiej roli jak dziś, dlatego za pożyczony sprzęt trzeba było zapłacić pracą w polu. Takie odrabianie było bardzo popularne – opowiada pan Piechula, który dzięki wakacyjnej pracy przy żniwach kupił sobie pierwsze przenośne radio tranzystorowe. Dzięki zamontowanemu paskowi można je było nosić na ramieniu. – Lepiej płaciły ochotnicze hufce pracy, w których na przełomie lat 70. i 80. młodzież pracowała przy budowie dróg. Po takim turnusie można było sobie kupić magnetofon albo jeansy z Pewexu, które kosztowały tyle, ile mój tato zarabiał w ciągu trzech miesięcy – podsumowuje pan Norbert, który po czterech klasach szkoły podstawowej w Ciechowicach kontynuował naukę w Zawadzie Książęcej, a potem w raciborskim Mechaniku.

Po skończonych studiach pedagogicznych w Opolu przez osiem lat pracował jako nauczyciel matematyki w Kuźni Raciborskiej, a potem wyjechał na stałe do Niemiec. – Od dwudziestu ośmiu lat nie mieszkam już w Polsce, ale wciąż interesuję się lokalną historią, czytam „Nowiny Raciborskie” i przyjeżdżam na różne uroczystości – podsumowuje Norbert Piechula, który jest autorem strony internetowej ciechowice.net, na której prezentuje unikalne dokumenty, zdjęcia i ciekawostki z historii Ciechowic, Turza i Grzegorzowic.

Katarzyna Gruchot

  • Numer: 33 (1365)
  • Data wydania: 14.08.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 31 (1363)
  • Data wydania: 31.07.18
  • Numer: 32 (1364)
  • Data wydania: 07.08.18
  • Numer: 33 (1365)
  • Data wydania: 14.08.18
  • Numer: 34 (1366)
  • Data wydania: 21.08.18
  • Numer: 35 (1367)
  • Data wydania: 28.08.18