Zapytaj prawnika: Dziedziczenie alimentów – czy jest możliwe
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Czy możliwe jest dziedziczenie alimentów? Wyobraźmy sobie następującą sytuację: w wyroku rozwodowym nałożono na mężczyznę obowiązek alimentacyjny wobec jego małoletniego dziecka. Mężczyzna po jakimś czasie ożenił się ponownie, a sytuacja majątkowa jego i jego nowej rodziny była bardzo dobra. Niestety mężczyzna zmarł. Matka dziecka z pierwszego małżeństwa zastanawia się czy może żądać alimentów od spadkobierców mężczyzny.
Niestety, obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. Z chwilą śmierci zobowiązanego jego obowiązek alimentacyjny wygasa i powstaje obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności. Nie można żądać zapłaty kolejnych rat od spadkobierców zmarłego, ponieważ obowiązek alimentacyjny ma charakter osobisty, tzn. nie obciąża masy spadkowej i nie przechodzi na spadkobierców
Uwaga!
Inaczej jest, jeśli mówimy o ratach alimentacyjnych, które stały się wymagalne za życia uprawnionego i które zostały prawomocnie zasądzone – one należą do spadku po uprawnionym.
Jednak jeśli śmierć dłużnika alimentacyjnego nastąpiła jeszcze przed wszczęciem egzekucji, to wszczęcie egzekucji możliwe będzie dopiero po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercy dłużnika.
Śmierć osoby zobowiązanej do alimentów może też w niektórych przypadkach stanowić przyczynę żądania renty.