Dekalog Polowego
Szeroki tor z Azji do portu rzecznego w Raciborzu, obwodnica miasta, dojazd do A1, kilka nowych dróg i rond, kolejny żłobek, reprezentacyjny budynek na placu Długosza – to tylko część z obszernego programu Dariusza Polowego, który kandydat na prezydenta Raciborza zaprezentował na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Program Dariusza Polowego opiera się na założeniu, że w kolejnych latach Śląsk stanie się centrum logistycznym o wielkim znaczeniu. Władze Raciborza mogą zdecydować, czy w procesie kształtowania tego centrum odegrać aktywną rolę, czy też zdać się na łaskę losu. – Nie zamierzamy opierać naszej strategii dla miasta wyłącznie na trafności tej analizy, ale nie chcemy też sprowadzać naszego programu tylko do łatania dziur i remontów placów zabaw. Będziemy konsekwentnie realizować naszą wizję, łącząc ją z bieżącymi działaniami – zapowiedział D. Polowy 10 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Dodał, że „najbliższe lata będą czasem dla prawdziwego gospodarza, który wykorzysta każdą szansę dla dobra miasta i jego mieszkańców”.
Darmowa komunikacja i nowe ronda
Przygotowany przez D. Polowego i jego współpracowników plan dla Raciborza składa się z dziesięciu punktów ogólnych, które dzielą się na punkty szczegółowe. Całość jest bardzo obszerna, dlatego na potrzeby tego artykułu zaprezentujemy najważniejsze punkty tego zestawienia, ze szczególnym uwzględnieniem działań, które leżą w kompetencjach gminy.
Program sprzedaży tanich działek pod budownictwo rodzinne dla młodych małżeństw oraz utrzymanie bonifikat przy wykupie mieszkań z miejskich zasobów mają przełożyć się na wzrost liczby mieszkańców Raciborza. Skoro mieszkańców będzie więcej, potrzeba będzie również zbudować nowy żłobek.
Wprowadzenie darmowej komunikacji publicznej, miejskie taksówki na nierentownych liniach oraz nowy rozkład jazdy to propozycje Dariusza Polowego w sferze transportu publicznego. Ponadto kandydat na prezydenta Raciborza obiecuje budowę nowych rond przy „Mechaniku” i mleczarni, na tzw. mycie, zjeździe na Brzezie oraz skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Słowackiego (dodajmy, że tylko ostatnie z wymienionych skrzyżowań dotyczy dróg gminnych). D. Polowy zapowiada też remont drogi z Ocic do Żerdzin, budowę nowej jednokierunkowej drogi z Kolonii Pawłów do ul. Starowiejskiej dla ciężarówek oraz stworzenie systemu ścieżek rowerowych.
Boisko, lodowisko i ulgi dla firm
Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią, a także zadaszenie i rewitalizacja lodowiska miejskiego to propozycje D. Polowego przekładające się na zwiększenie komfortu życia w mieście. Podobnie rzecz się ma ze wsparciem szpitala w pozyskiwaniu lekarzy – specjalistów, którzy w zamian za podjęcie pracy w raciborskim szpitalu otrzymają mieszkanie komunalne na wynajem.
Zwolnienia podatkowe dla firm zwiększających zatrudnienie, ulgi w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy odczują spadek w obrotach spowodowany np. długotrwałym remontem drogi w pobliżu ich firmy to propozycje Dariusza Polowego dla biznesu.
Niższe opłaty i zabudowa placu Długosza
Reprezentacyjny budynek z podziemnym parkingiem na placu Długosza oraz „miejska strefa rozrywki” na wzór Stodolni w Ostrawie to pomysł Dariusza Polowego na ożywienie ścisłego centrum miasta. Powołanie miejskiego architekta ma z kolei doprowadzić do uporządkowania wizualnej strony tej części miasta.
Racibórz Dariusza Polowego ma być też tańszy. Kandydat na prezydenta Raciborza zapowiedział podjęcie działań zmierzających do obniżenia opłat za odprowadzanie ścieków oraz odbiór odpadów.
Więcej drzew w Księstwie Raciborskim
Nowe nasadzenia drzew oraz wsparcie mieszkańców miasta w aplikowaniu po środki z rządowego programu dofinansowania do termomodernizacji budynków oraz modernizacji źródeł ciepła ma przełożyć się na poprawę jakości powietrza w mieście.
Dariusz Polowy zapowiada też wspieranie finansowo imprez, które promują Racibórz w Polsce (np. festiwal muzyki elektronicznej Intro), a także utworzenie turystycznej marki Raciborza i powiatu raciborskiego pn. Księstwo Raciborskie, która ma przyciągać na Raciborszczyznę więcej turystów.
Sam prezydent ma być bardziej dostępny dla mieszkańców dzięki regularnym dyżurom w dzielnicach.
Dominiak, Wacławczyk i Tomaszewska
Nie wszystkie punkty programu zostały zreferowane przez Dariusza Polowego. Działania proekologiczne omówił Piotr Dominiak – były radny, w ostatnich latach zaangażowany w działalność Raciborskiego Alarmu Smogowego. O tym czego brakuje w życiu kulturalnym Raciborza opowiedziała z kolei radna Zuzanna Tomaszewska. W kwestiach poświęconych turystyce wypowiedział się Dawid Wacławczyk – właściciel biura podróży i radny powiatowy. Wspominał, że gdy osiem lat temu po raz pierwszy mówił, że Racibórz mógłby się stać alternatywą np. dla jury krakowsko-częstochowskiej, został wyśmiany. Dzisiaj sytuacja jest już inna – w Raciborzu pojawiły się profesjonalne miejsca noclegowe, oprowadzane po mieście wycieczki są już czymś normalnym. – Biznes zrobił swoje. Są miejsca noclegowe, są dobre restauracje, są usługi przewodnickie. To wszystko stało się w ciągu ostatnich ośmiu lat. Teraz samorząd musi dogonić biznes – powiedział D. Wacławczyk.
„Zrobimy to”
– Oto cała „dziesiątka Polowego”. Zrobimy to i Racibórz będzie wielki – powiedział Dariusz Polowy. Na zakończenie głos zabrali jeszcze senator Wojciech Piecha, radny powiatowy Dawid Wacławczyk oraz radna miejska Anna Ronin. Zachęcali do zmiany Raciborza na lepsze i głosowania na D. Polowego. Poseł Czesław Sobierajski opowiedział w krótkich słowach o rządowym programie budowy dróg. – Ile Racibórz na tym skorzysta? To będzie zależało od tego jak będą przygotowane projekty – powiedział poseł. Dodał, że mając „takiego kandydata i taki program, zwycięstwo jest pewne”.
– To nie jest tak, że to wszystko zrobi Dariusz Polowy. Ja kandyduję na urząd prezydenta, ale są ludzie, którzy kandydują do rady miasta i powiatu. Ważne jest to, żeby idąc do wyborów, głosować na kandydatów, którzy będą realizowali ten program – powiedział, zachęcając do głosowania na kandydatów „KWW Dariusz Polowy – Racibórz może być wielki” (wybory do rady miasta) oraz PiS (wybory do rady powiatu oraz Sejmiku Śląskiego).
Wojtek Żołneczko