Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wybieraj świadomie, a nie będziesz musiał emigrować

23.10.2018 00:00 red

Organizowany przez Wydawnictwo Nowiny Festiwal Perspektyw przyciągnął do raciborskiej Areny Rafako ponad 2200 uczniów z całego regionu. Uroczystego otwarcia dokonała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Imprezę zaszczycili swoją obecnością także partlamenarzyści z naszego regionu: posłanka Izabela Kloc, poseł Czesław Sobierajski, senator Adam Gawęda oraz samorządowcy z Raciborza i powiatu raciborskiego: wśrod nich prezydent Raciborza Mirosław Lenk, wicestarosta raciborski Marek Kurpis, burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla i wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój.

Za nami czwarta edycja Festiwalu Perspektyw, czyli największej w regionie imprezy promującej szkolnictwo zawodowe oraz lokalny rynek pracy. 17 i 18 października przez wnętrza Areny Rafako przewinęło się ponad 2200 uczniów III klas gimnazjum oraz VIII klas szkół podstawowych z powiatu raciborskiego oraz powiatów ościennych – głubczyckiego, kędzierzyńskiego, rybnickiego oraz wodzisławskiego. Uczniowie z raciborskich szkół branżowych oraz techników opowiadali swoim młodszym kolegom o specyfice kierunków kształcenia, które wybrali – lekcjach, praktykach oraz perspektywach zawodowych. Wszystko po to, aby skłonić ich do odpowiedzialnego planowania kariery zawodowej, zgodnej z potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy.

Minister pod wrażeniem

– Gratuluję Wydawnictwu Nowiny, bo to jest bardzo ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia lokalnego i regionalnego patriotyzmu. Warto inwestować w młodych ludzi, ale żeby to robić, trzeba im najpierw pokazać, jakie mogą wybrać ścieżki zawodowe. Widzę tu młodych ludzi dumnych z tego, że chodzą do szkoły. Dumnych z tego, że coś potrafią – powiedziała wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek podczas zwiedzania Festiwalu Perspektyw.

Pozytywnym zaskoczeniem dla M. Machałek były również informacje o lokalnych proporcjach kształcenia zawodowego i technicznego z jednej strony oraz kształcenia ogólnego z drugiej strony. W Polsce do szkół branżowych i techników uczęszcza średnio 55% uczniów, a do liceów 45%. Tymczasem w powiecie raciborskim 70% uczniów uczęszcza do techników oraz szkół branżowych, pozostałe 30% uczy się w liceach ogólnokształcących. – Młodym ludziom pokazuje się, że są szkoły, po których można dostać dobry zawód i pracę. To jest dobrze prowadzone kształcenie zawodowe – dodała M. Machałek.

Potrzebujemy fachowców

Pomysłodawcą Festiwalu Perspektyw oraz projektu Czas na Zawodowców jest Arkadiusz Gruchot, prezes Wydawnictwa Nowiny. – W pewnym momencie w powiecie raciborskim doszło do sytuacji, w której większość młodych ludzi wybierała kierunki kształcenia o znikomych szansach na rynku pracy, a jednocześnie szkolnictwo zawodowe było lekceważone i źle odbierane. A przecież wszyscy potrzebujemy fachowców. Dlatego chcieliśmy pokazać, że ten fachowiec wcale nie musi być człowiekiem niewykształconym. Przecież on może zdobyć zawód, a później spokojnie dokształcać się, tak jak to jest np. we Francji. Znam młodego człowieka, który jest szewcem, a jednocześnie studiuje filozofię. Jako szewc zarabia, a jako filozof poznaje świat. Tu nie ma sprzeczności – mówi A. Gruchot.

Ideę Festiwalu Perspektyw oraz Czasu na Zawodowców doskonale rozumie Sławomir Janowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. – Warto pokazywać młodym ludziom, że kształcenie zawodowe nie jest czymś, od czego należy uciekać. Ono daje możliwości rozwoju, szansę odnalezienia siebie. Festiwal Perspektyw pozwala też na pokazanie potencjału, który istnieje w Raciborzu i powiecie raciborskim – mówi S. Janowski.

Wspomniany potencjał bez wątpienia budują przedsiębiorstwa takie jak Eko-Okna, Mieszko czy Rafamet, bez których wsparcia finansowego Festiwal Perspektyw nie doszedłby do skutku. Przedstawiciele firm zachęcali młodzież do związania swych przyszłych losów z tymi przedsiębiorstwami. Młodzi ludzie oblegali stoisko Eko-Okien, na którym mogli zaopatrzyć się w atrakcyjne gadżety (maskotki, piłeczki, napoje energetyczne) oraz dowiedzieć się o możliwościach rozwoju w tej firmie.

Zainteresowaniem cieszyła się również ekspozycja Rafametu. – Zależy nam, żeby młodzież dowiedziała się czegoś o Rafamecie, poznała historię i perspektywy tej firmy. Chcemy wspierać nasz rynek pracy, a nie importować pracowników z innych rejonów, dlatego zależy nam również na tym, żeby młodzież spróbowała zacząć pracę w Rafamecie – mówi przedstawiciel Rafametu Damian Witt. Firma chętnie przyjmie do pracy młodych mechaników, ślusarzy, tokarzy i programistów. – Wystarczy, że młodzież przyjdzie do nas, a my sobie ich wyszkolimy – dodaje D. Witt.

Trudno było nie zatrzymać się również przy stoisku firmy Mieszko, które wprost uginało się od słodkości. – Wspieramy Festiwal Perspektyw z myślą o młodych ludziach. Liczym na to, że część z nich w przyszłości przyjdzie do nas na praktyki, a później do pracy – mówi Katarzyna Hawliczek, przedstawicielka firmy Mieszko. Producent słodyczy poszukuje obecnie laborantów, mechaników, operatorów wózków widłowych, pracowników produkcyjnych.

Zatrzymać młodych

Znaczenie Festiwalu Perspektyw dostrzega również wicestarosta powiatu raciborskiego Marek Kurpis. – Festiwal pozwala nam promować szkolnictwo zawodowe w naszych szkołach powiatowych, co przekłada się na liczbę uczniów, którzy przyjdą do techników, szkół branżowych oraz Liceum Plastycznego. To z kolei sprawia, że więcej młodych osób po skończeniu szkoły może zostać na Ziemi Raciborskiej i pracować u rodzimych pracodawców – mówi Marek Kurpis.

Firmy wykazują coraz większe zainteresowanie rozwojem szolnictwa zawodowego, gdyż potrzebują dobrze wykształconych fachowców. – Pracodawcy coraz częściej zachęcają młodych ludzi do kształcenia na konkretnym kierunku, stawiają sprawę w ten sposób: jeżeli wybierzesz ten kierunek – wesprę cię, będziesz u mnie pracownikiem młodocianym, będziesz miał zapewnione bonusy, a po trzech latach branżówki czy czterech – pięciu latach technikum będziesz mógł u mnie pracować, mają zapewniony awans zawodowy – dodaje wicestarosta M. Kurpis.

Kapitalne znaczenie dla zatrzymania młodzieży w powiecie raciborskim ma nie tylko kwestia wykształcenia, które odbiorą na poziomie szkół ponadgimnazjalnych, ale również wysokość wynagrodzeń. Pozytywne zmiany w tym zakresie dostrzega wicestarosta Marek Kurpis. – Wiele się pod tym względem zmieniło u pracodawców z powiecie raciborskim. Powoli zaczynają zarysowywać się trendy odnośnie powrotu pracowników od pracodawców z Czech. Potwierdzenie tego stanu rzeczy odnajdujemy również w analizie losów absolwentów naszych szkół branżowych. Jeszcze kilka lat temu ponad 20% deklarowało, czy wręcz wyjeżdżało do Niemiec, czy do Austrii, dzisiaj to są liczby jednocyfrowe – mówi M. Kurpis.

Tytaniczna praca

Festiwal Perspektyw organizacyjnie wspierany jest przez Miasto Racibórz, Powiat Raciborski, przedsiębiorstwa Eko-Okna, Mieszko i Rafamet, a także szkoły – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, Liceum Plastyczne oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. Nauczyciele i uczniowie z tych szkół z wielkim zaangażowaniem podchodzą do przygotowania stoisk, którymi starają się zaciekawić młodzież z gimnazjów i podstawówek.

– Podczas Festiwalu Perspektyw kładziemy nacisk na to, żeby nasi uczniowie prezentowali siebie, kierunki kształcenia, mówili o swoich zainteresowaniach, które mogą rozwijać w szkole. To jest jedna niewątpliwa korzyść tej imprezy – możemy pokazać, że jeśli ktoś ma zainteresowania zbieżne z kierunkami kształcenia w „Mechaniku”, to oczywiście może je u nas realizować – mówi Sławomir Janowski, dyrektor „Mechanika”. – To już czwarta edycja imprezy, w której organizację co roku mocno angażują się nasi pracownicy i uczniowie. Pokazaliśmy to, co mamy najlepsze. Jeśli młody człowiek wróci do domu z wrażeniami, że będzie kształcił się w kierunku zawodowym, to efekt został osiągnięty – dodaje Jacek Kąsek, dyrektor CKZiU nr 1 w Raciborzu (Budowlanka i Gastronomik).

Słów uznania dla nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu nie szczędzi dyrektor tej placówki Paweł Ptak. – Wykonali tytaniczną pracę. W tym roku po raz pierwszy nie robiliśmy boksów dla poszczególnych kierunków kształcenia, ale zaprezentowaliśmy się jako jedno duże przedsiebiorstwo, na którym pokazaliśmy nasze zawody w formie działów tej firmy (handel, logistyka i spedycja, ekonomia, reklama – red.). Cała wizualizacja od początku aż do końca została wymyślona przez Agnieszkę Wereszczyńską, wspierało ją grono pedagogiczne oraz uczniowie – mówi P. Ptak.

W Festiwalu Perspektyw biorą również udział nauczyciele oraz uczniowie Liceum Plastycznego. Szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu i zajmuje się kształceniem fotografów oraz specjalistów ds. technik graficznych. – Liceum Plastyczne to jest takie moje oczko w głowie, które chcę wypromować. Kończą się już ostatnie prace związane z nowymi pracowniami dla Liceum Plastycznego. Młodzież jest wreszcie u nas w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Stworzyliśmy im przestrzeń, gdzie mogą zaprezentować swoje talenty, robimy wystawy ich prac na korytarzach. Proszę sobie wyobrazić, że młodzież z Liceum Ogólnokształcącego na przerwach nie sięga po smartfony, ale zatrzymuje się przy tych wystawach, aby zobaczyć co ich koledzy i koleżanki z Liceum Plastycznego robią na lekcjach. Osoby, które przychodzą do szkoły również oceniają to jako coś bardzo pozytywnego – mówi Marzena Kacprowicz, dyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu.

Czas na zawodowców

Festiwal Perspektyw jest częścią realizowanego przez Wydawnictwo Nowiny autorskiego projektu edukacyjno-medialnego pn. Czas na zawodowców, którego jednym z celów jest zachęcenie młodych ludzi do podejmowania świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych, zgodnych z potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy. W kolejnych miesiącach na łamach „Nowin Raciborskich” oraz portalu Nowiny.pl opublikujemy szereg reportaży i wywiadów poświęconych tej tematyce.

Wojtek Żołneczko

  • Numer: 43 (1375)
  • Data wydania: 23.10.18
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 41 (1373)
  • Data wydania: 09.10.18
  • Numer: 42 (1374)
  • Data wydania: 16.10.18
  • Numer: 43 (1375)
  • Data wydania: 23.10.18
  • Numer: 44 (1376)
  • Data wydania: 30.10.18
  • Numer: 45 (1377)
  • Data wydania: 06.11.18