Zapytaj prawnika: Zrzeczenie się dziedziczenia
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny.
Gdy w rodzinie istnieją długi potencjalni spadkobiercy, jeśli o nich wiedzą, zastanawiają się jak uniknąć ich dziedziczenia.
Spadkobiercy mogą odrzucić spadek przed sądem lub notariuszem w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Mogą także przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, co jednak łączy się ze sporządzeniem inwentarza. Ale jest również inne rozwiązanie, którym można zabezpieczyć się na przyszłość jeszcze za życia spadkodawcy. Mowa tu o umowie pomiędzy spadkobiercą ustawowym (najczęściej współmałżonkiem lub dziećmi, choć nie tylko) a przyszłym spadkodawcą, w której spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy.
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Umowę tę można również „odwołać” (gdy np. dług zostanie spłacony lub potencjalny spadkodawca zgromadzi majątek znacznie przewyższający długi), a dokładnie zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę (także w formie aktu notarialnego) między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym po kim się dziedziczenia zrzeczono.
Ważne!
Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje także zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia tak, jakby nie dożyli otwarcia spadku.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl