DUŻY KALIBER: Neonaziści wreszcie na ławie oskarżonych
WODZISŁAW Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przygotowała akt oskarżenia dla organizatorów i uczestników urodzin Hitlera. Zarzuca im propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.
„Urodziny” Hitlera zostały zorganizowane w maju 2017 w Wodzisławiu Śląskim. Przez dłuższy czas twórcy programu telewizyjnego „Superwizjer” kontaktowali się z członkami stowarzyszenia „Duma i nowoczesność” z Wodzisławia. Lider stowarzyszenia, Mateusz S. (pseudonim „Sitas) wysłał im zaproszenie na imprezę pod nazwą „Obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera”. Zaproszenie było podpisane przez grupę Polscy Narodowi Socjaliści z Wodzisławia Śl. W styczniu 2018 roku programie Superwizjer w TVN opublikowano nagranie z imprezy. Uczestnicy – kilka osób, plus dziennikarze – zaparkowali samochody w pobliżu jednego z wodzisławskich hoteli. Stamtąd udali się do lasu, na wzgórze. Niecałe 30 minut marszu. Na drzewach wisiały ogromne flagi ze swastykami. Z głośników było słychać nazistowskie marsze wojskowe. Neonaziści zbudowali coś w rodzaju ołtarzyka z portretem Adolfa Hitlera. Ktoś założył mundur Wermachtu. – Za mundurym dziołchy sznurym, nie? – „zażartował” jeden z uczestników.
Musimy być czujni
Oficjalna część obchodów urodzin przywódcy III Rzeszy rozpoczęła się od powitania i okolicznościowego przemówienia. – Witam wszystkich na 128. urodzinach Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Ślaskim. Impreza jest zorganizowana przez Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia Śląskiego – brzmi wstęp okolicznościowego przemówienia. Później pada kilka słów o Hitlerze. – Kobiety się nim fascynowały, a dzieci kochały. Był bardzo przyzwoitym człowiekiem – brzmiał fragment. Uczestnicy wznosili okrzyk „Sieg Hail!”, w tle było widać płonącą swastykę. Z dialogów prowadzonych przez uczestników spotkania wynikało, że bez przerwy muszą zachować czujność, m.in. szyfrują treść przesyłanych do siebie informacji. – Kur..., musimy być czujni. Przyjdzie czas, wiesz, jak wybuchnie wojna, to wtedy ich wszystkich pozałatwiamy, kur... – rozmawiają.
Flagi w domach
– Na polecenie prokuratora generalnego 21 stycznia nasza prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu przez osoby uwiecznione na materiale przygotowanym przez stację TVN – mówiła prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Śledztwo zostało w Gliwicach, ale wszystkie czynności prowadzili funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szybko ustalono i wyłapano uczestników imprezy. Przeszukane zostały lokale zajmowane przez zatrzymanych. U jednego z nich ujawniono i zabezpieczono broń i amunicję. W trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono także mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczone zostały ponadto telefony komórkowe i komputery. Powołani przez prokuraturę biegli będą ustalali między innymi, czy znajdują się na nich zdjęcia i nagrania z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm.
Lider DiN oskarżony
W styczniu 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, to jest: Mateuszowi S., Adrianowi K., Dawidowi K., Tomaszowi R., Dorocie R. i Krystianowi Z., które zostały oskarżone o popełnienie w dniu 13 maja 2017 roku przestępstwa z art. 256 § 1 k.k. polegającego na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. – Czyn zarzucony oskarżonemu Mateuszowi S. obejmuje także wyprodukowanie, w celu rozpowszechnienia, plakatu stanowiącego zaproszenie na obchody, który zawierał treść propagującą nazistowski ustrój państwa, co stanowi przestępstwo z art. 256 § 2 k.k. – mówi prokurator Joanna Smorczewska.
Hajlowanie na koncercie
Mateuszowi S. postawiono dodatkowo trzy inne zarzuty. Dwa z nich związane są z publicznym propagowaniem nazistowskiego ustroju państwa, głównie poprzez wznoszenie gestów nazistowskiego pozdrowienia, co miało miejsce w trakcie koncertu w dniu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika oraz w dniu 15 lipca 2017 roku w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo. Mateuszowi S. przedstawiono także zarzut popełnienia przestępstwa z art. 263 § 2 k.k., które polegało na posiadaniu, bez wymaganego prawem pozwolenia, amunicji do broni palnej. Krystian Z. został ponadto oskarżony o popełnienie dwóch innych występków z art. 256 § 1 k.k., czyny te polegały na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo w 2013 i 2017 roku. Dawidowi K. postawiono także zarzut z art. 256 § 1 k.k., dotyczący publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa w trakcie koncertu w dniu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika. Czyn polegał na wznoszeniu gestu nazistowskiego pozdrowienia. W toku postępowania przeprowadzono kilkanaście czynności przeszukania miejsc i zatrzymania rzeczy, przesłuchano łącznie niemal 60 świadków, pozyskano 17 opinii biegłych i instytucji specjalistycznych, jak również wykonano ponadto 100 czynności oględzin.
Pierwszy wyrok zapadł
Przestępstwa z art. 256 § 1 i 2 k.k. zagrożone są karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Oskarżonemu Mateuszowi S. za zarzucone mu przestępstwo z art. 263 § 2 k.k. grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Pierwszy wyrok w tej sprawie już zapadł. Adam B., który złożył wniosek o skazanie bez przeprowadzenia postępowania, został skazany za propagowanie ustroju faszystowskiego oraz nielegalne posiadanie broni. Musiał zapłacić 13 tys. złotych grzywny. Równolegle w sądzie w Gliwicach toczy się postępowanie w sprawie delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.
(acz)