Zapytaj prawnika: Co zrobić gdy współmałżonek nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na oboje małżonków obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie oznacza to więc udziału wyliczonego tylko matematycznie i rachunkowo. Co jeśli jednak jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny?
Wówczas sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Przepis ten ma zastosowanie do wszystkich małżeństw, niezależnie od łączącego je ustroju majątkowego. W celu uzyskania nakazu należy złożyć wniosek w Sądzie Rejonowym miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Ważne!
Nakaz, o którym mowa zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.
Uwaga!
W czasie trwania procesu o rozwód (separację) nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny co do świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o rozwód (separację).