Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na początku było pięciu nauczycieli...

09.04.2019 00:00 red.

Dwieście lat temu otwarto Królewskie Gimnazjum Ewangelickie w Raciborzu. O historii szkoły, której tradycje kultywuje I LO w Raciborzu, a w której gmachu mieści się dziś „Ekonomik”, opowiedzieli Paweł Newerla i Robert Lasak.

Na początku XIX wieku na Górnym Śląsku działało pięć szkół średnich. Placówki oświatowej tej rangi nie było jednak w Raciborzu. Gdy w 1817 r. decyzją władz pruskich ustanowiono w Raciborzu Wyższy Sąd Krajowy dla Górnego Śląska, przybyli na miejsce prawnicy postanowili wystarać się o szkołę dla swoich podopiecznych. Wpływowi urzędnicy przekonali króla, który w 1819 r. przekazał 2500 talarów na utworzenie Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu. O historii tej szkoły opowiedzieli 5 kwietnia miłośnicy historii Raciborszczyzny Paweł Newerla i Robert Lasak.

Na początku szkoła działała w zabudowaniach dawnego klasztoru franciszkanów przy dzisiejszej ulicy Londzina, a następnie przeniosła się do gmachu, w którym dziś mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych. W 1819 r. naukę w gimnazjum podjęło 91 uczniów. Byli oni zgrupowani w pięciu klasach. Każda z klas miała swojego nauczyciela. Nauka w szkole nie był darmowa – na opłatę czesnego dla swoich pociech mogli sobie pozwolić przede wszystkim właściciele ziemscy, bogaci kupcy, a także zapobiegliwi rzemieślnicy (choć dzieci tych ostatnich były w mniejszości). Choć nazwa szkoły sugerowałaby jej wyznaniowy charakter, to w praktyce uczęszczało do niej więcej katolików niż ewangelików, a także pewna liczba żydów.

Absolwentami raciborskiego gimnazjum byli m.in. poeta Jan Kasprowicz, pierwszy redaktor „Nowin Raciborskich” Józef Rostek, a także błogosławiony i męczennik ks. Emil Szramek oraz Józef Gawlina – biskup polowy Wojska Polskiego.

(żet)

  • Numer: 15 (1399)
  • Data wydania: 09.04.19
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 13 (1397)
  • Data wydania: 26.03.19
  • Numer: 14 (1398)
  • Data wydania: 02.04.19
  • Numer: 15 (1399)
  • Data wydania: 09.04.19
  • Numer: 16 (1400)
  • Data wydania: 16.04.19
  • Numer: 17 (1401)
  • Data wydania: 23.04.19