Wieża widokowa w Pogrzebieniu już dostępna
„Gmina z widokami” – to slogan reklamowy, którym od kilku lat promuje się Kornowac. Rządzący gminą na haśle nie poprzestali i niedawno w Pogrzebieniu powstała wieża widokowa.
Z widokiem na...
Tuż obok znajdującego się przy ulicy Lubomskiej punktu widokowego postawiono wieżę. Budowlę wykonano z elementów metalowych na planie kwadratu w formie ostrosłupa. To pierwsza tak prezentująca się wieża widokowa w naszym regionie. Ma prawie 20 metrów wysokość i składa się z trzech podestów na poziomach: 3.21 m, 6,42 m oraz 9,21 m. Wybierając się tam, należy mieć na uwadze, że schody prowadzące na obiekt są strome, szczególnie na ostatnią kondygnację. Schodzić trzeba tyłem.
Z wieży można zobaczyć m.in. Tworków, Bieńkowice, Sudety, Pasmo Jeseników, zbiornik Racibórz, Sudół czy Studzienną. Wartość inwestycji oszacowano na 294 tys. zł, przy współfinansowaniu 120 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP Przekraczamy Granice w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska – Polska. Zadanie zrealizowano w ramach projektu pn. Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia – Etap III – budowa wieży widokowej w Gminie Kornowac.
W planach jest oświetlanie wieży nocą, wykonano już tam potrzebną do tego infrastrukturę. W gminie myślą również o zagospodarowaniu terenu wokół. Wieża ma monitoring, wkrótce kamera będzie przekazywać widok online.
Kornowac pionierem
Wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój w rozmowie z Nowinami przyznaje, że Kornowac był pionierem w regionie, jeśli chodzi o budowę obiektów, z których można obserwować krajobraz. Pierwszą taką inwestycją był właśnie punkt widokowy w Pogrzebieniu.
– To był zaczyn do tego, aby w Euroregionie Silesia powstawały wieże i punkty widokowe – mówi nam wójt. Tak stworzyła się grupa samorządów zainteresowanych takimi inwestycjami.
Obecnie w naszym powiecie wieże widokowe stoją przy Meandrach Odry w Chałupkach oraz obok kościółka pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich. Kolejna powstaje w ruinach zamku w Tworkowie. Z kolei platformę widokową wybudowano w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.
(mad)