Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Azyl dla sponiewieranych przez życie

12.11.2019 00:00 red

Jak działa ośrodek „Maja” dla kobiet, które szukają schronienia dla siebie i dziecka przed bolesną przeszłością w patologicznej rodzinie? Okazją by przypomnieć tę formę pomocy i opieki była niedawna wizyta radnych powiatowych w Domu dla Matek z Dziećmi.

W budynku po starej szkole w raciborskiej Miedoni mieści się Dom dla Matek z Dziećmi „Maja”. Może przyjąć naraz 20 osób. W zlokalizowanym tu również Schronisku dla Kobiet Bezdomnych jest miejsce dla kolejnych 15 mieszkanek. Oba ośrodki są usytuowane w osobnych częściach budynku, ale niektóre z pomieszczeń są wspólne.

Obie prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” w ramach zlecenia zadań publicznych z Powiatu Raciborskiego, Miasta Racibórz i Miasta Rybnika.

Gdy działalność ośrodków wizytowali tej jesieni radni z komisji zdrowia rady powiatu, w Domu dla Matek z Dziećmi przebywały cztery kobiety i sześcioro dzieci zaś w Schronisku dla Kobiet Bezdomnych – dziewięć osób.

Bez alkoholu

Przyjęcie do ośrodka odbywa się na podstawie skierowania z OPS. W „Mai” obowiązuje całkowity zakaz spożywania oraz przebywania pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.

W razie poważnego naruszenia regulaminu kierownik placówki może nakazać natychmiastowe opuszczenia Domu.

Wedle przepisów prawa czas pobytu w „Mai” nie powinien przekraczać jednego roku. Są jednak możliwości przedłużenia tego czasu (np. zdobywanie kwalifikacji zawodowych, zdarzenia losowe).

Wikt i pomoc prawna

Mieszkańcy ośrodka mają zapewnione całodzienne wyżywienie – trzy posiłki oraz podwieczorek dla dzieci. Zaopatrzeni są również w środki czystości i higieny osobistej oraz inne niezbędne artykuły (kołdry, poduszki, pościel, ręczniki, odzież używaną).

W czasie pobytu w Domu kobiety mają możliwość uregulowania swojej sytuacji prawnej i socjalnej. Mają zapewnioną pomoc w pisaniu pism i załatwianiu spraw urzędowych (m.in. wnioski o przyznanie lokalu mieszkalnego, pozew o rozwód, ustalenie ojcostwa czy alimentów na dzieci).

Możesz zmienić życie

W ośrodku prowadzone są zajęcia profilaktyczne, edukacyjne i terapie zajęciowe. Mieszkanki mają dążyć do usamodzielnienia się i prawidłowego funkcjonowania w środowisku. – Zajęcia mają na celu przywrócenie osobom poczucia odpowiedzialności za własne życie, wywołanie motywacji do zmiany swojej sytuacji życiowej, co w rezultacie będzie prowadzić do opuszczenia ośrodka. Działania są skierowane na utwierdzenie kobiet w przekonaniu o możliwości zmiany swojego losu, uniezależnienia się od nieodpowiedzialnych partnerów, stworzenia dzieciom i sobie godnych warunków życia – wyjaśnia Katarzyna Dutkiewicz prezeska „Tęczy”. W „Mai” organizowane są spotkania okolicznościowe z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki czy mikołajki. W ramach potrzeb mieszkańców organizuje się porady prawne, psychologiczne oraz wsparcie socjalne.

Mamy prowadzą dom Kobiety nabywają tutaj umiejętności przydatne w pełnieniu roli matki i gospodyni domowej. Podopieczne objęte są pedagogizacją, by podnieść poziom wiedzy z zakresu wychowania i rozwoju dziecka, realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Zajęcia związane są z planowaniem wydatków na podstawowe artykuły żywnościowe i dotyczą terminowego regulowania zobowiązań.

Wspólnie przygotowywane są posiłki, ciasta i desery dla dzieci. Młode mamy uczą się gotować. Wykonują również ozdoby świąteczne i upominki na różne okazje. Ponadto angażuje się kobiety do pracy przy budynku m.in. przy zamiataniu liści, plewieniu w ogródku, sadzeniu kwiatów i przycinaniu krzewów. – Co roku kobiety biorą udział w zbiórkach żywności w wybranych sklepach na terenie Raciborza. Wszystkie zajęcia mają również na celu doskonalenie umiejętności lepszej komunikacji, integracji z nowymi mieszkankami oraz pracy w grupie – podsumowuje pani prezes.

(oprac. m)

  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 44 (1427)
  • Data wydania: 29.10.19
  • Numer: 45 (1428)
  • Data wydania: 05.11.19
  • Numer: 46 (1429)
  • Data wydania: 12.11.19
  • Numer: 47 (1430)
  • Data wydania: 19.11.19
  • Numer: 48 (1431)
  • Data wydania: 26.11.19