Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Alkoholizm to temat tabu

03.12.2019 00:00 PRA

O działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krzyżanowicach, podnoszeniu świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń wynikających z alkoholizmu i narkomanii oraz zamkniętej Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależniona od Alkoholu w Raciborzu rozmawiamy z wójtem Grzegorzem Utrackim.

Problem na takim samym poziomie

– Z danych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za I półrocze 2018 r. wynika, że pomocą z tytułu problemów alkoholowych objętych zostało pięć rodzin, jednak lokalne władze mają świadomość, że ukryty problem alkoholizmu istnieje w szerszym gronie. W dalszym ciągu temat alkoholizmu i jego skutków jest w społeczeństwie tematem tabu wynikającym z małej świadomości istniejącego zagrożenia – czytamy w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomani na 2019 rok.

Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki przyznaje, że od lat problem uzależnionych mieszkańców kształtuje się na podobnym poziomie. – Zawsze się znajdzie parę osób, które mają taki problem; myślę jednak, że nie jest on nabrzmiały, z którym musielibyśmy się mocno zmagać – mówi nam. W 2018 roku komisja zajmowała się dwudziestoma dwoma wnioskami (w tym dziewięcioma jeszcze z lat poprzednich).

Zagospodarować czas wolny

Łącznie w Gminie na przestrzeni ubiegłego roku podmioty handlowe i gastronomiczne wykupiły koncesji na sprzedaż alkoholu na kwotę ok. 220 tys. złotych. Środki te dedykowane są rozwiązywaniu problemów alkoholowych, a przeznaczane są na działania profilaktyczne realizowane przez placówki oświatowe i kulturalne, organizacje społeczne oraz pokrycie kosztów działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w tym prowadzenia punktu konsultacyjnego dla osób i rodzin dotkniętych tym problemem. Ale działania profilaktyczne to nie tylko środki GKRPA, ale wszystkie działania gminy z zakresu organizowania czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęć sportowych w klubach sportowych itd. W ramach takich działań na szeroko pojętą profilaktykę w Krzyżanowicach przeznacza się minimum ponad 1 mln złotych rocznie.

Działania profilaktyczne dedykowane są mieszkańcom w każdym wieku. Wysoka aktywność organizacji działających w Krzyżanowicach sprawia, że corocznie po pieniądze sięgają organizacje społeczne m.in. KGW, OSP, rady sołeckie, a nawet parafialne. Mowa o przedsięwzięciach integrujących społeczność, a zarazem dobrze zajmujących czas. – Każda forma aktywności, którą wspieramy, powoduje, że kiedy mieszkańcy angażują się w różnorakie akcje, działania w swoim środowisku i wśród swoich mieszkańców nie muszą szukać innych sposobów spędzania czasu wolnego – zaznacza wójt. Sporo środków dedykowanych jest również działaniom inicjowanym przez szkoły, ale także na przedsięwzięcia gminy, podejmowane corocznie. Chodzi m.in. o zatrudnianie instruktorów tańca, opiekunów i trenerów dzieci młodzieży na boiskach Orlik w Tworkowie i Krzyżanowicach, dotowanie Uniwersytetu Dziecięcego, wyjazdu na obóz narciarski uczniów czy zakup kasków rowerowych dla uczniów klas IV zdobywających karty rowerowe. – Wszystkie te działania wzmagają aktywność naszych mieszkańców, co powoduje pozytywny kierunek ich działalności – słyszymy od Grzegorza Utrackiego.

– Jeśli chodzi o problem narkomanii – odpowiadam, że pewnie jest, bo istnieje w całym naszym kraju; dostrzegamy go również. Sąsiedztwo z granicą czeską, migracje mieszkańców np. do Holandii mogą prowadzić do pojawiania się tego problemu – choć nie jest moim zdaniem powszechny, ale również profilaktyka w tym zakresie prowadzona jest wśród dzieci i młodzieży w szkołach również ze środków na profilaktykę alkoholową i narkomanii – mówi wójt, kiedy pytamy o ten problem.

Pszów i Wodzisław zamiast Raciborza

Na terenie Gminy nie funkcjonują placówki odwykowe (ponieważ nie jest to zadanie samorządu gminnego), jednak w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od 1997 roku w Ośrodku Zdrowia w Krzyżanowicach działa punkt konsultacyjny, który służy pomocą w rozwiązywaniu problemów alkoholowych osobom uzależnionym i współuzależnionym. Od 2015 roku takie samo miejsce stworzono również w Ośrodku Zdrowia w Chałupkach.

Komisja współpracuje także z Wojewódzkim Ośrodkiem Lecznictwa Odwykowego, Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Gorzycach oraz funkcjonującą do ubiegłego roku Poradnią Terapii Uzależnienia i Współuzależniona od Alkoholu mieszczącą się przy ulicy Klasztornej w Raciborzu. Ta przestała funkcjonować, bo nie załapała się do kontraktu NFZ; działa tylko dla raciborzan, bo środki na ten cel przeznaczyło Miasto Racibórz*. Grzegorz Utracki pytany jak Gmina rozwiązuje ten problem, odpowiada: – Oczywiście martwię się zaprzestaniem działań raciborskiej placówki dla naszych mieszkańców i uważam, że powinna działać nadal – w ramach kontraktu z NFZ. Obecnie uzależnieni zmuszeni są do korzystania z usług podobnych poradni w Pszowie i Wodzisławiu Śląskim – zauważa i kontynuuje: – Lokalizacja Gminy i odległość od tych placówek nie jest zbyt duża, choć komunikacyjnie to jest problem dla mieszkańca. Tylko z rejonu Chałupek dojazd do Wodzisławia jest w miarę dobry, z pozostałej części gminy nie, dlatego zależy nam na funkcjonowaniu placówki w Raciborzu, jednak nie kosztem gminy, która i tak zasypywana jest wieloma dodatkowymi zadaniami i kosztami – mówi wójt i dodaje, że z tego też względu samorząd nie myśli o wspieraniu finansowym raciborskiej poradni.– To nie jest zadanie własne gminy. Naszym zadaniem jest próba rozwiązywania problemu alkoholowego poprzez GKRPA oraz działania profilaktyczne, a to, wydaje się, robimy z dobrym skutkiem i sporym nakładem środków budżetu gminy – puentuje wójt Utracki.

(mad)

* Pieniędzy wystarczy na trzy miesiące działalności poradni, później Miasto ma zastanawiać się nad dalszymi działaniami. Poradnie uruchomiono 16 września i będzie funkcjonować do 20 grudnia.

  • Numer: 49 (1432)
  • Data wydania: 03.12.19
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 47 (1430)
  • Data wydania: 19.11.19
  • Numer: 48 (1431)
  • Data wydania: 26.11.19
  • Numer: 49 (1432)
  • Data wydania: 03.12.19
  • Numer: 50 (1440)
  • Data wydania: 10.12.19
  • Numer: 51/52 (1441/1442)
  • Data wydania: 17.12.19