Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiany w Kornowacu. Rządy przejęła kobieta

11.02.2020 00:00 red

Po roku od wyborów sołeckich mieszkańcy Kornowaca spotkali się na kolejnym tego typu zebraniu. Powód? Dotychczasowy sołtys złożył rezygnację z piastowanej funkcji.

W środę, 29 stycznia, w kornowackiej podstawówce zgromadzili się mieszkańcy na zebraniu wiejskim. Przybyło aż 78 osób, co jest rzadkością na tego typu spotkaniach, zazwyczaj przychodzi kilkanaście osób. – To rekord na zebraniu wiejskim w Kornowacu – oceniał sekretarz gminy, a zarazem przewodniczący spotkania Radosław Łuszcz. – Oby było tak i na następnych spotkaniach – życzył przybyłym.

W zebraniu uczestniczyli również: wójt Grzegorz Niestrój, przewodniczący rady gminy Marian Zimermann, radny powiatowy i sołtys Pogrzebienia Eugeniusz Kura, radne z Kornowaca Katarzyna Siedlaczek i Ewa Gembalczyk oraz kornowacki radny i były już sołtys Piotr Tomala. Spotkanie obsługiwała Ewa Gołofit z referatu promocji, funduszy zewnętrznych i edukacji urzędu gminy.

Ostatnie sprawozdanie

Przed wyborami nowego sołtysa, dotychczasowy szef wioski, który stał na jego czele 5 lat (poprzednią kadencję oraz rok obecnej), przedstawił swoje ostanie sprawozdanie. Mówił o wydatkach. Do dyspozycji sołectwa było nieco ponad 4700 złotych. W dużej mierze zostały one przeznaczone na sprawy bieżące. Najdroższym wydatkiem są cztery ławki do miejscowej kapliczki, które dopiero tam trafią – ich koszt to prawie 1200 złotych.

Odwołanie i wybory

Zgodnie ze statutem wsi, aby wybrać nowego sołtysa, rezygnację tego dotychczasowego musiało przyjąć zebranie wiejskie. Większość zgodziła się z wolą sołtysa, dwóch mieszkańców wstrzymało się od głosu.

Następnie dokonano wyboru następcy, było dwóch chętnych: Bogdan Hajduczek i Klaudia Maciaszek. Wygrała kobieta, otrzymała 40 głosów, jej kontrkandydat zdobył 38 głosów.

W rozmowie z nami nowo wybrana sołtys przyznała, że zdecydowała się na kandydowanie, bo tego oczekiwała wioska. – Otrzymałam dużo telefonów, abym kandydowała i zgodziłam się – powiedziała nam Klaudia Maciaszek, która wcześniej społecznie angażowała się przy miejscowym klubie sportowym. – Chcę pomagać wójtowi, działać w gminie i być przede wszystkim dla mieszkańców – dodała pani Klaudia pytana o zamierzenia względem piastowanej funkcji. Przed nową sołtys cztery lata pracy, bo wraz z wydłużeniem kadencji w samorządach do pięciu lat, o rok zwiększono również tę w sołectwach.

Skład rady sołeckiej pozostał natomiast bez zmian, tworzą ją: Jarosław Bugdol, Ludwik Knura, Katarzyna Siedlaczek, Marian Taszka, Anna Zagrodna oraz Ryszard Zycha.

O kanalizacji słów kilka

Wójt Grzegorz Niestrój mówił natomiast o zadaniach inwestycyjnych dokonywanych w sołectwie. Tym najważniejszym jest kanalizacja. Mowa już o drugim etapie obejmującym sieć w obrębie Kornowaca oraz rurociąg główny łączący odcinek ul. Pamiątki poprzez ul. Brzezką z kanalizacją miasta Racibórz. Do wykonania było 9,97 km kanalizacji, 1 przepompownię sieciową, 11 przepompowni przydomowych oraz 1 studnię pomiarową. Zadaniem zajęło się konsorcjum firm: ZISCO Bandura (lider), Neptun i JAF (partnerzy), a umowa opiewa na prawie 17 mln zł. – Na terenie sołectwa Kornowac jesteśmy już po większości odbiorów – zakomunikował na spotkaniu wójt Niestrój. Oceniał, że cała inwestycja poszła sprawnie. W międzyczasie wyasfaltowano również drogi gminne. – Zrobiliśmy tak, żeby te drogi były zrobione nie tylko w śladzie kanalizacji, ale na całej długości, tak aby służyły na dłuższy okres – podkreślał włodarz.

Grzegorz Niestrój poinformował również, że prawdopodobnie w lutym drugi etap kanalizacji w pełni zostanie zakończony. W międzyczasie szykując się do trzeciego etapu, czyli realizacji kanalizacji w Pogrzebieniu (ulice boczne od głównego rurociągu w ulicach Pamiątki i Brzezkiej do granicy z Brzeziem).

– Przygotowujemy się już do przyłączy. Mamy nadzieję, że cała ta procedura nam sprawnie przebiegnie – zauważał wójt, nawiązując do drugiego etapu zadania. Zapowiadał, że samorząd będzie dofinansowywać mieszkańcom przyłącza. Wsparcie ma wynieść do tysiąca złotych. Później mają być organizowane dla mieszkańców stosowne spotkania informacyjne. – Będą możliwości skorzystania z ofert firm, które z nami współpracują, to znaczy głównego wykonawcy (ZISCO Bandura – przyp. red.) i raciborskich wodociągów – zapowiadał G. Niestrój, prosząc o jeszcze chwilę cierpliwości. – Myślę, że koniec lutego, początek marca, to ten czas, kiedy będziemy chcieli te zebrania organizować i przekazać mieszkańcom, w jaki sposób będą mogli przystąpić do przyłączenia – dopowiadał wójt Niestrój.

(mad)

  • Numer: 6 (1449)
  • Data wydania: 11.02.20
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 4 (1447)
  • Data wydania: 28.01.20
  • Numer: 5 (1448)
  • Data wydania: 04.02.20
  • Numer: 6 (1449)
  • Data wydania: 11.02.20
  • Numer: 7 (1450)
  • Data wydania: 18.02.20
  • Numer: 8 (1451)
  • Data wydania: 25.02.20