Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z hydrantu zamiast wody wyleciał gruz

11.02.2020 00:00 red

Przewodniczący krzanowickiej rady miejskiej, a zarazem prezes OSP Krzanowice, na minionej sesji zgłosił Wojciechowi Błajdzie, prezesowi wodociągów, problem z hydrantami.

– Mieliśmy pożar, dobrze, że udało się go opanować, bo płonęły trzy posesje. No i nie wiem, czy na ulicy Winnej jest uszkodzony wodociąg, hydrant jest na pewno uszkodzony – mówił Jan Długosz. Zauważał, że w chwili poboru wody, woda zaczęła lać się z każdej strony strumieniami rozlewając się po okolicy. Wówczas wśród ochotników musiał pojawić się jeden strażak, który poszedł zakręcić wodę i od razu przebrać się, bo był cały mory. – Przy „Stokrotce” zrobiło się „Jezioro łabędzie” – mówił ironicznie. – Hydrant nie jest uszkodzony – odparł prezes Błajda. – Tam z tego, co wiem, problem był inny, że do zasuwy dostał się kamień – dopowiadał. – To nie jest ten hydrant, kamień dostał się przy straży – odnosił się do słów prezesa, przewodniczący Długosz. Po wyjaśnieniu, o który dokładnie hydrant chodzi, Jan Długosz relacjonował, że początkowo strażacy chcieli odkręcić hydrant, o którym mówił W. Błajda, ale się nie udało, dlatego przeszli na ulicę Winną. Dalej relacjonował, że okazało się, że początkowo z hydrantu zamiast woda, leciał gruz. – Dobrze, że zbiornik (w wozie strażackim – przyp. red.) jest plastikowy, a nie metalowy. Bo te kamienie stamtąd nie wyjdą i będą cały czas i gdyby był metalowy, to by przerdzewiał – dodał Jan Długosz. Wojciech Błajda dziwił się, że doszło do takiej sytuacji.

– Rurociągi doprowadzające wodę do poszczególnych posesji, nie są wodociągami przeciwpożarowymi. Do tego służą specjalne punkty poboru wody i zbiorniki przeciwpożarowe. To jako taki element doraźny, ale niestandardowy – dołączył do dyskusji rady Jan Kocem, dziwiąc się prezesowi Błajdzie, że nie podnosi tego argumentu. – A gdzie ty masz ten punkt poboru wody? – obruszył się J. Długosz. – Powinny być wyznaczone – ripostował radny Kocem. – Józek, to są inne warunki, jeżeli chodzi o warunki techniczne zabudowy jednorodzinnej, a inaczej dla obiektów przemysłowych. I te dwie rzeczy to są dwie różne sprawy – dołączył radny Piotr Jureczka.

– Najlepiej by było, gdyby w drodze biegły dwie sieci, jedna hydrantowa, druga wodociągowa – odnosił się prezes Błajda. Zauważał, że w małych miejscowościach nie ma jednak takiego zwyczaju. Mówił również, że może dojść do takiej sytuacji, że w chwili kiedy będzie próba poboru wody jednocześnie z dwóch hydrantów znajdujących się niedaleko siebie, to może się to nie udać, bo w sieci nie będzie odpowiedniego ciśnienia. – To jeden układ, nie ma na to innych możliwości. Najlepiej, żeby wtedy straż jechała do dalej oddalonych punktów czerpalnych albo do zbiorników pożarowych, jak to pan radny (Kocem – przyp. red.) mówi, jak to kiedyś, ale nie wiem, czy dziś te zbiorniki pożarowe istnieją – kontynuował szef wodociągów. Zauważał, że spółka nie może zwiększyć ciśnienia w sieci, bo „to są sieci z lat 80”. – Jak ja zwiększę ciśnienie w tej sieci, to teoretycznie wszędzie ona mi postrzela – puentował Wojciech Błajda.

(mad)

  • Numer: 6 (1449)
  • Data wydania: 11.02.20
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 4 (1447)
  • Data wydania: 28.01.20
  • Numer: 5 (1448)
  • Data wydania: 04.02.20
  • Numer: 6 (1449)
  • Data wydania: 11.02.20
  • Numer: 7 (1450)
  • Data wydania: 18.02.20
  • Numer: 8 (1451)
  • Data wydania: 25.02.20