Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rozbudowa zakaźnego na Gamowskiej? Dyrektor szpitala traktuje pomysł z rezerwą

18.08.2020 00:00 red

Ostatnie spotkanie szefa lecznicy z zarządem powiatu pozwoliło samorządowcom poznać zdanie Ryszarda Rudnika na temat obaw kadry lekarskiej i plany rozbudowy szpitala, przez powiększenie oddziału zakaźnego.

Ryszard Rudnik skomentował przed zarządem powiatu apel kadry lekarskiej raciborskiego szpitala, publikowany także w Nowinach. Ta chce pilnego uruchomienia oddziałów zabiegowych.

Dyrektor uważa, że po upływie kilku miesięcy od wybuchu pandemii i przekształcenia szpitala, na Gamowskiej można już wprowadzić nowe rozwiązania, dzięki którym szpital będzie funkcjonować normalnie. – Powinien przygotować się organizacyjnie i infrastrukturalnie do leczenia pacjentów niezakażonych, podejrzanych o zakażenie i zakażonych wirusem SARS-CoV-2 – przekazał członkom zarządu. Potrzebne jest do tego odpowiednie finansowanie świadczeń i konkretne decyzje na szczeblu rządowym.

Część kadry się zwolniła

Ryszard Rudnik zgadza się ze stanowiskiem szefów oddziałów chirurgicznego, ortopedyczno-urazowego, ginekologicznego, laryngologicznego i okulistycznego, którzy jako specjaliści i zabiegowcy w swoich dziedzinach zostali skierowani do leczenia pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych, niewydolności krążenia, pensjonariuszy DPS-ów itp., kierowanych na Gamowską z całego Śląska. – Chcieliby powrócić do pracy na swoich normalnie działających oddziałach. Oczywiście nikt do końca nie jest w stanie przewidzieć jak bardzo rozwinie się sytuacja pandemiczna, jednak w chwili obecnej obserwuje się jak przechodzi ona w fazę przewlekłą, która może trwać wiele miesięcy. Dalsze utrzymywanie się obecnej sytuacji prowadzi nie tylko do marnowania potencjału szpitalnych oddziałów ale i skazuje pacjentów naszego rejonu do szukania pomocy w szpitalach powiatów ościennych lub jeszcze bardziej odległych – mówił na posiedzeniu zarządu powiatu R. Rudnik. Dyrektor podziela obawy lekarzy, że może dojść do rozpadu zespołów lekarsko-pielęgniarskich. – Wielu lekarzy i pielęgniarek deklaruje chęć zmiany miejsca zatrudnienia w przypadku utrzymywania się statusu quo, a część już się zwolniła. Pozyskanie nowej wykwalifikowanej kadry i odbudowa zniszczonych zespołów w obecnej sytuacji będzie wręcz niemożliwe – stwierdził przed zarządem powiatu.

Opinie i oceny

Starostwo skierowało do dyrekcji szpitala pismo dotyczące rozbudowy oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Ten temat także omówiono na forum zarządu powiatu. Wcześniej zyskał akceptację radnych powiatowych. Ryszard Rudnik wyjaśnił, iż inwestycje w ochronie zdrowia wymagają wielu uzgodnień. Tworzenie planów i koncepcji rozbudowy szpitala powinno być zaopiniowane przez administrację rządową. W celu ograniczenia inwestycji, które nie zostaną objęte finansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia stworzono system opiniowania IOWISZ, który jest wykorzystywany przez wojewodów przy wydawaniu opinii o celowości inwestycji. – Uzyskanie pozytywnej opinii będzie istotne z punktu widzenia oceny wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków europejskich jak również przy zawieraniu umów z wojewódzkim oddziałem NFZ – wyjaśnił R. Rudnik.

Szpital jest za mały

Kolejną kwestią jest sprawa dostosowania szpitala do zdarzeń nieprzewidzianych. Plan funkcjonalny określa jakie zakresy świadczeń mogą być realizowane w raciborskim szpitalu. Szpital został zaprojektowany i wykonany pod kątem prowadzenia określonych oddziałów z możliwością stworzenia zaplecza diagnostycznego, technicznego i gospodarczego dla działalności medycznej. Wszystkie wykorzystywane pomieszczenia mają przypisane funkcje użytkowe zgodnie z przepisami dotyczącymi udzielania świadczeń dla potrzeb kontraktowania świadczeń w NFZ.

Szpital nie dysponuje tak dużą powierzchnią aby stworzyć równoległe działanie oddziałów zakaźnych i ogólnodostępnych. Nie jest również w stanie zabezpieczyć personelu medycznego pod potrzeby podwójnych oddziałów – wskazał dyrektor. Możliwe jest jednak zlecenie wykonania projektu technicznego rozbudowy oddziału zakaźnego. Trzeba się przy tym liczyć z wysokim kosztem inwestycji, nie mniejszym niż 10 mln zł.

Opracowanie takiego planu ma sens pod warunkiem zapewnienia finansowania inwestycji i następnie zapewnienia finansowania gotowości do udzielanych świadczeń – podkreślił dyrektor szpitala rejonowego.

(opr. m)

  • Numer: 33 (1476)
  • Data wydania: 18.08.20
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 31 (1474)
  • Data wydania: 04.08.20
  • Numer: 32 (1475)
  • Data wydania: 11.08.20
  • Numer: 33 (1476)
  • Data wydania: 18.08.20
  • Numer: 34 (1477)
  • Data wydania: 25.08.20
  • Numer: 35 (1478)
  • Data wydania: 01.09.20