Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wody Polskie o gałęziach w zbiorniku Racibórz: To nie zator, to naturalny stan rzeczy

26.01.2021 00:00 red

Naszego Czytelnika zaniepokoiły gałęzie, które gromadziły się na zbiorniku Racibórz przy upuście do tzw. Odry Miejskiej. – Jak w tych warunkach ma przepływać woda i ryby do miejskiego koryta rzeki Odry w Raciborzu? – pytał autor filmu i zdjęć, które trafiły do redakcji Nowin. Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę w Wodach Polskich – instytucji, która zajmuje się administracją zbiornika.

Zasygnalizowany przez naszego Czytelnika problem zrodził szereg pytań o funkcjonowanie zbiornika Racibórz, które skierowaliśmy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach*. Zapytaliśmy m.in. o kwestię tworzenia się zatorów w pobliżu budowli przelewowo-spustowych, wpływ tego typu zdarzeń na przepływ wód oraz swobodę przemieszczania się ryb, a także metody radzenia sobie z tym problemem.

Sytuacja może się powtarzać

W odpowiedzi nadesłanej przez rzecznik prasową RZGW w Gliwicach Lindę Hofman czytamy, że przedstawiony na filmie materiał naniesiony przez wody rzeki nie powoduje zatoru. – Zator ma miejsce wówczas, gdy niesiony przez rzekę materiał uniemożliwia częściowy przepływ wód, powodując przetamowanie w przekroju koryta. W tym przypadku obserwujemy jedynie nagromadzenie drobnych gałęzi i części roślinności na powierzchni lustra wody. W dodatku materiał, naniesiony przez rzekę zatrzymał się na zamontowanych w budowli w tym celu kratach. Powyższa sytuacja nie wpływa na przepustowość rurociągów o średnicy 140 cm, które doprowadzają wody rzeki Odry do jej miejskiego odcinka i jednocześnie zapewniają swobodną migrację, przepływ ryb. Należy także wskazać, że inwestycja budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny została poprzedzona uzyskaniem koniecznych decyzji, w tym środowiskowych, w których uwzględniono warunki realizacji poszczególnych obiektów. Jednym z zaleceń Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach było zaprojektowanie budowli Upustu do Odry Miejskiej w taki sposób, aby nie powodowała ona urazów ryb. Wymóg ten został spełniony – wyjaśnia L. Hofman.

Przedstawicielka RZGW w Gliwicach wskazuje, że nagrana przez naszego Czytelnika sytuacja nie jest niczym wyjątkowym i może się powtarzać po każdym wezbraniu i większych lub długotrwałych opadach. – Teren zbiornika podlega stałemu monitoringowi służb Wód Polskich w Gliwicach, a materiały naniesione przez wodę są cyklicznie usuwane są przez obsługę zbiornika Racibórz Dolny – dodaje Linda Hofman.

Cykliczne czyszczenie

Zarejestrowane na filmie gałęzie i trawy zostały usunięte z krat upustu do Odry Miejskiej 15 stycznia. Wcześniej kraty oczyszczano 10 i 11 grudnia 2020 r. Wszystko wskazuje na to, że tego typu zabiegi będą miały charakter cykliczny, gdyż są koniecznością w procesie eksploatacji zbiornika. – Wody Polskie w Gliwicach jeszcze przed zakończeniem realizacji inwestycji korzystały w tym celu ze wsparcia Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubomi w sytuacji, gdy masa zgromadzonego drewna i innych przeszkód, w tym nierzadko również odpadów komunalnych o dużych gabarytach, przewyższa własne możliwości sprzętowe obsługi zbiornika. Pomoc OSP w tym zakresie i wzajemna współpraca służb w pełni uzasadniają nasze podziękowania dla ich zaangażowania – kończy Linda Hofman.

(żet)

* RZGW w Gliwicach jest częścią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

  • Numer: 4 (1499)
  • Data wydania: 26.01.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 2 (1497)
  • Data wydania: 12.01.21
  • Numer: 3 (1498)
  • Data wydania: 19.01.21
  • Numer: 4 (1499)
  • Data wydania: 26.01.21
  • Numer: 5 (1500)
  • Data wydania: 02.02.21
  • Numer: 6 (1501)
  • Data wydania: 09.02.21