Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rodzice jedno, radni drugie. Nędza pozostaje bez dotacji dla żłobków

09.02.2021 00:00 red

Radni Nędzy nie są przychylni prośbom rodziców, aby udzielać dotacji do pobytu małych mieszkańców gminy w żłobkach. Wskazują na budżet samorządu, który w ich ocenie nie jest w stanie udźwignąć takiego zadania. Problem ma pogłębiać pandemia koronawirusa, która wyrządza coraz większe spustoszenie w gminnym skarbcu.

Wniosek o wsparcie, które...

Grupa rodziców zwróciła się do radnych Nędzy z petycją, aby podobnie, jak sąsiednie samorządy, również i ten wyasygnował ze swojego budżetu dotację do pobytu dziecka w żłobku. Konkretnie wskazano na prywatną placówkę w Raciborzu Markowicach, w której ich dzieci przebywają i zawnioskowano o 500 złotych, czyli taką samą stawkę, jaką dofinansowuje miasto Racibórz. Byłby to powrót do rozwiązania, które już wcześniej w gminie funkcjonowało; wówczas wynosiło 100 złotych, jednak z takiej pomocy zrezygnowano w 2017 roku.

– Koniecznym jest nadmienić, iż gmina Nędza nie dysponuje placówką, która mogłaby sprawować opiekę nad dziećmi do lat trzech. Gmina Nędza nie oferuje także dzieciom zamieszkującym na terenie ich gminy żadnego wsparcia finansowego do placówek opieki dziennej dla rodziców pracujących. Nie jest odkryciem, że gminie nie zależy na dofinansowaniu swoich mieszkańców, co można wnioskować po otrzymanych przez nas, rodziców odmownych pismach, gdzie z miesiąca na miesiąc podaje się inne przyczyny, przez które nie można nawet rozpocząć omawiania naszego wniosku – napisali rodzice w piśmie do radnych.

Dalej zwrócili uwagę, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie dotyczy tylko Nędzy, ale i innych samorządów, które mimo wszystko są w stanie wyasygnować takie wsparcie z budżetu. – Tym bardziej ze zdumieniem czytamy na stronie gminy, że w tym trudnym czasie przeznaczono 6,5 tys. złotych na organizację świątecznego spotkania piłkarskiego w klubie sportowym w Nędzy mimo rządowego zakazu zgromadzeń – nadmienili.

Rodzice napisali również, że „wcześniej zapewniano nas, że dofinansowanie otrzymamy”. – Co skutkowało tym, że zapisaliśmy nasze dzieci do żłobka, podjęliśmy pracę, zasilając tym samym budżet gminy podatkami. Ale w najśmielszych oczekiwaniach nikt z nas nie spodziewał się, że gmina potraktuje nas w ten sposób. Aktualnie płacimy 100 proc. czesnego, co nie mieści się w głowie przeciętnego Polaka. Kwota, jaką pokrywamy na jedno dziecko to 1200 zł, do tego dochodzą koszty paliwa – napisali rodzice, prosząc o „równe traktowanie dzieci”.

... i tak na razie się nie pojawi

Kwestię dyskutowano na sesji. Wówczas urzędnicy przedstawili radnym projekt uchwały, wedle którego samorząd miał przeznaczać 300 złotych na jedno dziecko. Radni w większości opowiedzieli się jednak przeciwko temu pomysłowi (2 głosy „za”, 8 „przeciw”, 2 wstrzymujące). Negatywnie decyzję zaopiniowała również komisja oświaty.

Wiceprzewodniczący rady Krystian Okręt sygnalizował na obradach, że w przyszłości temat ten gmina powinna rozwiązać, otwierając m.in. swój własny żłobek. Przewodniczący Gerard Przybyła odpowiadał, że gmina musi zapewniać edukację przedszkolną i szkolną. Natomiast żłobek może utworzyć, ale nie musi.

Zdaniem radnej Renaty Bieni gmina nie blokuje, ani nie cofa w rozwoju zawodowym osób młodych, potrzebujących korzystać z możliwości pozostawiania swoich pociech w żłobkach, w chwili, kiedy podejmują inną aktywność. Zwracała uwagę, że samorządu jednak nie stać na udzielanie dotacji i to jeszcze w dobie pandemii koronawirusa. Zauważała, że w gminie mieszka 250 dzieci, czyli tyle potencjalnie osób mogłoby skorzystać z możliwości pozyskiwania wsparcia*.

Podobnego zdania, jak radna Bienia, był przewodniczący Przybyła. – Na chwilę obecną naszego budżetu na to nie stać. Co nie oznacza, że za rok nie możemy do tego wrócić – mówił na sesji. Nawiązując do słów zapisanych w petycji rodziców, że „aktualnie płacimy 100 proc. czesnego, co nie mieści się w głowie przeciętnego Polaka”, wskazywał, że jeżeli takie są zapisy w umowie, to jest oczywiste, że rodzic musi płacić tyle na ile się zadeklarował. Z kolei do słów rodziców odnoszących się do imprezy sportowej, odpowiadał, że na ten czas te nie były zabronione i mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności. Radna Bienia ponownie zabierając głos w dyskusji, powiedziała: – Pojawiła się tam (w petycji – przyp. red.) notka, dotycząca, że ktoś coś obiecał. Myślę, że władze naszej gminy, tudzież urzędnicy nie są na tyle nieroztropni, że obiecują coś, czego mogą sami nie dokonać.

W gminie powstanie żłobek?

Wójt Nędzy Anna Iskała, mówiła z kolei na obradach, że w samorządzie pojawia się temat budowy żłobka. Ten miałby powstać za parkingiem znajdującym się przed urzędem gminy. Placówka miałaby być prowadzona przez firmę, która zajmuje się tego typu działalnością w Rybniku. Wniosek o dotację na budowę został złożony u marszałka Jakuba Chełstowskiego. Jak wyjaśniała wójt Iskała, wybudowanie nowego budynku jest o wiele bardziej opłacalne, aniżeli dostosowanie innego obiektu na terenie gminy na potrzeby tej placówki. W rozmowie z nami pani wójt wskazała, że to temat, który toczy się w gminie od dłuższego już czasu.

Co radni odpisali rodzicom?

Radni podejmując uchwałę o nieudzieleniu dotacji rodzicom, zapisali w niej uzasadnienie. Pełna treść poniżej:

„Przedmiotem petycji jest prośba Rodziców o dofinansowanie do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku Iskierka w Raciborzu w kwocie minimum 500 zł, czyli dokładnie w wysokości stawki, którą dofinansowuje miasto Racibórz. Przed rozpatrzeniem wniesionej petycji należy przywołać przepis ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020 r. poz. 326 t.j.) – art. 60, który mówi o tym, że podmioty prowadzące żłobek lub klub dziecięcy mogą otrzymać na dziecko objęte opieką dotację celową z budżetu gminy. Jej wysokość i zasady ustalania i rozliczania określa rada gminy w drodze uchwały. Temat podjęcia uchwały w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce był podejmowany przez Radę Gminy dwukrotnie. Uzasadnieniem do podjęcia inicjatywy uchwałodawczej przez Wójta były wnioski, które wpłynęły od rodziców dzieci, które zostały zapisane do żłobków na terenie innych gmin. Pierwszy raz, projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad na sesji Rady Gminy w dniu 24.08.2020 r. Jednak na wniosek radnych został on wycofany z porządku obrad wspomnianej sesji. Drugi raz projekt tejże uchwały został włączony do porządku obrad na sesji w dniu 14.12.2020 roku. Nie uzyskał on akceptacji ze strony radnych. Swoją decyzję radni uzasadniali przede wszystkim złożoną sytuacją ekonomiczną gminy, która wynika m.in. z realizacji inwestycji regulującej gospodarkę wodno-ściekową części gminy – budowa oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej. W tym miejscu należy dodać, że Gmina nie szczędzi środków na funkcjonowanie edukacji przedszkolnej i szkolnej oraz dofinansowuje zabiegi rehabilitacyjne dzieci, u których występują niedomagania zdrowotne w ramach programu profilaktycznego. Gmina czyniła i czyni również starania oraz deklaruje pomoc podmiotom, które chciałyby utworzyć żłobek lub klub dziecięcy na terenie Gminy Nędza. Reasumując, aktualnie odstąpiono od dotowania podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie innych gmin, do których uczęszczają dzieci mieszkańców naszej gminy. Do tematu Rada Gminy zapewne powróci, gdy poprawi się sytuacja ekonomiczna w nadchodzącym okresie oraz gdy pojawi się żłobek lub klub dziecięcy na terenie gminy”.

Dawid Machecki

* To jednak ogół, o którym wspomniała radna Bienia. Dla pełnego obrazu należy wskazać, że z informacji, jakie padły na sesji, o wsparcie zapowiadało ubiegać się tylko kilkoro rodziców – mówiło się o sześciu wnioskach. Z tego wsparcia, kiedy w Nędzy funkcjonowała dopłata do żłobków, wówczas też korzystało tylko kilkoro rodziców. Choć nikt nie jest jednak w stanie ostatecznie wskazać, ilu rodziców po dopłatę faktycznie mogłoby sięgnąć, kiedy w gminie wprowadzono by tę możliwość.

  • Numer: 6 (1501)
  • Data wydania: 09.02.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 4 (1499)
  • Data wydania: 26.01.21
  • Numer: 5 (1500)
  • Data wydania: 02.02.21
  • Numer: 6 (1501)
  • Data wydania: 09.02.21
  • Numer: 7 (1502)
  • Data wydania: 16.02.21
  • Numer: 8 (1503)
  • Data wydania: 23.02.21