Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Duchowny patronem ronda? Radni Rudnika przekonywani do zmiany decyzji

02.03.2021 00:00 red

W Rudniku powrócił temat powstającego w gminie pierwszego ronda. Chodzi o nazwę, którą mają nadać radni; bo choć obrali kierunek, pojawiają się głosy, jakoby warto pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Rondo powstaje w miejscu skrzyżowania drogi krajowej nr 45 oraz drogi Racibórz – Pszczyna. Będzie to pierwsze skrzyżowanie o ruchu okrężnym na terenie gminy (choć nie ostatnim, bo w tle rysuje się również rondo w Łubowicach, które ma powstać w ramach planowanej budowy mostu łączącego Rudnik i Nędzę).

Dwie propozycje

Dyskusja na temat nazwy ronda toczyła się kilka tygodni temu na obradach jednej z sesji, a wcześniej komisji branżowych. W toku dyskusji wypłynęły dwie propozycje: Rudnickie Rondo lub Rondo im. abp. Józefa Gawliny (duchownego urodzonego w sołectwie Strzybnik). Za pierwszą propozycją chętniej opowiedzieli się członkowie komisji oświatowej. Za drugą radni zasiadający w komisji komunalnej, przy czym zaproponowali, aby skrócić tę propozycję i nadać nazwę Rondo im. abp. J. Gawliny. Na sesji poddano dwie propozycje pod głosowanie, co miało pokazać, w jakim kierunku zamierza iść rada. Za nazwą Rondo Rudnickie głosowało 11 radnych, zaś druga propozycja dostała 3 głosy. W efekcie rajcy w większości opowiedzieli się za pierwszym wariantem, choć aby faktycznie rondo nosiło taką nazwę, na sesji musi być podjęta stosowna uchwała.

Fita przekonany

Temat jednak powrócił na ostatnią komisję związków i porozumień komunalnych, mienia komunalnego i działalności gospodarczej, rolnictwa i ochrony środowiska, na której pojawili się były wiceprezydent Raciborza Michał Fita i Kazimierz Głowacki z Klubu Rodło skupiającego patriotów.

Michał Fita swoje uczestnictwo w komisji określił, jako mieszkaniec powiatu, do którego zwrócił się Kazimierz Głowacki, aby skontaktował go z władzami gminy. – Przeczytałem artykuł w „Nowinach Raciborskich”, że zastanawiają się państwo nad nadaniem nazwy ronda. Nie ukrywam, że mnie bardziej przekonuje nie propozycja Rudnickie Rondo, a abp. J. Gawliny, z którą też zadzwonił do mnie pan Kazimierz – mówił Fita. Argumentował, że propozycja, o której wspomniał, będzie miała wpływ na promocję gminy oraz całą Raciborszczyznę. Przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu, w miejscu urodzenia abp. Józefa Gawliny stał jego rodzinny dom. Dzisiaj po tym obiekcie pozostało już tylko miejsce pamięci. – Wielcy ludzie rodzą się na małych prowincjach – wskazał Fita, tłumacząc, że termin prowincja użył w pozytywnym jego aspekcie. – Małe ojczyzny rodzą wielkich ludzi – wyjaśnił swoją myśl, zachęcając radnych, aby przy podejmowaniu decyzji, spojrzeli w szerokim aspekcie całego powiatu. Argumentował również, że w tym roku będzie mijała 100. rocznica otrzymania przez duchownego święceń kapłańskich, więc to dodatkowo powinno być brane pod uwagę.

Głowacki przekonuje

Kazimierz Głowacki wyjaśnił, że w gminie mieszka jego córka i sam na emeryturze chce przeprowadzić się do Rudnika. Stąd, jak podkreślał, jeszcze bardziej zależy mu na temacie nazwy ronda. Przypomniał również, że to dzięki jego zaangażowaniu w Raciborzu postawiono pomnik arcybiskupa Gawliny. – To postać, która łączyła i ma łączyć – podkreślał. Dodał, że nadanie rondu nazwy duchownego będzie wpływało na promocję gminy. – Do państwa należy decyzja – zwrócił się do członków komisji, argumentując, że jeżeli w Rudniku nie będzie chęci iść w tym kierunku, taką nazwę może otrzymać rondo przy Piaskowej – Rybnickiej, czyli w dalszej części budowanej Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna, jednak już na terenie Raciborza. Dalej gość wskazał, że jeżeli radni nie zdecydują się na nadanie nazwy duchownego, to będzie mogło wiązać się z podtekstami innych. – Zrobi się niepotrzebny szum, który będzie niepotrzebny nikomu – stwierdził. Nawiązując do argumentu o 100. rocznicy święceń kapłańskich, akcentował, że dodatkowa forma uczczenia duchownego spotka się z zadowoleniem, a co więcej również ze sporym zainteresowaniem medialnym.

(mad)

  • Numer: 9 (1504)
  • Data wydania: 02.03.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 7 (1502)
  • Data wydania: 16.02.21
  • Numer: 8 (1503)
  • Data wydania: 23.02.21
  • Numer: 9 (1504)
  • Data wydania: 02.03.21
  • Numer: 10 (1505)
  • Data wydania: 09.03.21
  • Numer: 11 (1506)
  • Data wydania: 16.03.21