Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kto ma rację na temat awaryjności aquaparku? Prezydent czy nieufająca mu opozycja?

09.03.2021 00:00 red

Paweł Rycka z Michałem Kuligą kwestionują opinię prezydenta miasta Dariusza Polowego, który twierdzi, że H2Ostróg działał od początku z wadą projektową, stąd jego kłopoty. Rajcy zadali włodarzowi szereg szczegółowych pytań w interpelacji.

Projekt aquaparku sporządziło w 2009 roku Biuro Projektowe MWM z Gliwic. Prace nad nią trwały ponad rok. Dokumentacja projektowa zawierała część dotyczącą technologii uzdatniania wody basenowej.

Po tym jak prezydent Raciborza Dariusz Polowy ogłosił na swojej konferencji prasowej, że aquapark zaprojektowano z wadą projektową radni zapytali go czy dokumentacja zawierała klauzulę, że jest wykonana zgodnie ze sztuką i może służyć celowi w jakim została wykonana? Z magistratu otrzymali odpowiedź, że wykonawca dokumentacji oświadczył, że przekazana dokumentacja projektowa wykonana została zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej, aktualnymi normami i przepisami prawa i jest kompletna z punktu widzenia celu, któremu ma służyć. Projekt budowlany i wykonawczy został też wykonany zgodnie z obowiązującymi wówczas normami.

Jak podali urzędnicy, na etapie realizacji inwestycji były dokonywane zmiany w dokumentacji. – Dotyczyły głównie pomp obiegowych. Według Kierownika Robót zmiany stanowiły nieistotne odstępstwo od Projektu Budowlanego i były wynikiem wycofania z produkcji projektowanych urządzeń. Wszystkie zmiany były konsultowane i akceptowane przez projektanta, nadzór i inwestora – zaznaczono w odpowiedzi. Dodano też, że nie ma dokumentów stwierdzających, że wprowadzone zmiany miały wpływ na obniżenie jakości technologii.

Końcowy odbiór inwestycji nastąpił 31 marca 2014 roku.

Wszystkie posiadane dokumenty potwierdzają wykonanie zgodnie z projektem budowlanym i obowiązującymi przepisami – przekazał radnym wyznaczony do odpowiedzi wiceprezydent miasta Dawid Wacławczyk.

Inwestycja została odebrana pod względem sanitarnym przez Sanepid w 2014 r. Opinia sanitarna nie zgłosiła sprzeciwu, co do użytkowania obiektu. W momencie odbioru inwestycji była ona zgodna z obowiązującymi przepisami budowlanymi, ppoż, technicznymi i sanitarnymi.

Po oddaniu obiektu do eksploatacji były przeprowadzane przeglądy techniczne gwarancyjne i pogwarancyjne

Decyzja o konieczności poprawy technologii basenowej wynikała z protokołów badań wykonywanych przez akredytowane laboratorium jak i Sanepidu w Raciborzu. Potwierdzona została ekspertyzą dotyczącą technologii uzdatniania wody basenowej opracowaną w maju 2018 roku. Na wykonanych przez akredytowane laboratorium w okresie między czerwcem 2018 a marcem 2019 r. 154 badań jakości wody, nieprawidłowości wykazano 124 razy.

Radni zwrócili uwagę, że w międzyczasie zmieniły się przepisy dotyczące jakości wody basenowej. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach zostało wprowadzone 9 listopada 2015 roku. – Nie posiadamy wiedzy jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nie wprowadzona zmiana – stwierdzono w magistracie. Jak poinformowali radnych urzędnicy ekspertyza dotycząca technologii uzdatniania wody basenowej została opracowana w maju 2018 roku, po pogłębiających się problemach z utrzymaniem parametrów nie tylko fizykochemicznych ale coraz częściej mikrobiologicznych. Skutkowało to częściowymi wyłączeniami poszczególnych niecek z użytkowania. Ekspertyza ta nie była konsultowana z projektantem. Została opracowana przez firmę zajmującą się technologią wody basenowej Transcom z Katowic. Dokument wpłynął do Ośrodka Sportu i Rekreacji w maju 2018 roku. Miesiąc później znalazł się w urzędzie miasta.

Proszę o podanie konkretnych działań w ramach których miała być „poprawiona” sytuacja aquaparku, ale proszę nie wymieniać konferencji prasowych, informacji internetowych, działań PR (spotkań, zdjęć, selfie i innych) – zwrócili się do włodarza Raciborza opozycyjni radni.

Ten podał, że w 2019 r. (podobnie jak w latach poprzednich) zostały wykonane najpilniejsze prace – m.in. regeneracja części pomp, wymiana złoża filtracyjnego w obiegu trzecim – brodziku). W 2020 r. zaplanowane zostały do wykonania kolejne prace, ale pandemia spowodowała, że czas przerwy technologicznej oraz sytuacja ekonomiczna uległy zmianie.

Takie rozwiązania nie poprawiały jednak sytuacji, a jedynie odwlekały w czasie nieuniknione, czyli modernizację systemu uzdatniania wody. Dlatego też odstąpiono od częściowych napraw, które miały charakter doraźny na rzecz kompleksowej modernizacji, która powinna rozwiązać większość problemów związanych z systemem uzdatniania wody i zwiększyć bezpieczeństwo bakteriologiczne korzystających z obiektu – stwierdzono w odpowiedzi na interpelację.

(oprac. m)

  • Numer: 10 (1505)
  • Data wydania: 09.03.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 8 (1503)
  • Data wydania: 23.02.21
  • Numer: 9 (1504)
  • Data wydania: 02.03.21
  • Numer: 10 (1505)
  • Data wydania: 09.03.21
  • Numer: 11 (1506)
  • Data wydania: 16.03.21
  • Numer: 12 (1507)
  • Data wydania: 23.03.21