Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Problem ze szpitalną wind. Niepełnosprawny musiał na tyłku zejść po schodach

13.04.2021 00:00 red

Do redakcji wpłynął list zbulwersowanej Czytelniczki, która opisała z jakimi trudnościami musiała się borykać osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim, gdy udała się do poradni specjalistycznych przy Gamowskiej, we wtorek 6 kwietnia.

Autorka listu – pani Alicja – późnym rankiem tego dnia, jako opiekun pomagała osobie niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim, w dotarciu do lekarza – specjalisty. – Dostanie się do poradni zlokalizowanej na pierwszym piętrze okazało się przez około godzinę niemożliwe, gdyż wejście na teren szpitala gdzie zlokalizowana jest winda, było zamknięte – relacjonuje raciborzanka. Powodem tej „blokady” było wykonywanie w tym czasie zdjęć RTG pacjentom covidowym i konieczność odkażania windy i korytarza.

Chronili się przed chłodem i deszczem

6 kwietnia podopieczna pani Alicji nie była jedyną inwalidką, potrzebującą porady specjalisty. – Było kilka osób niepełnosprawnych, które około godziny czekały pod drzwiami szpitala na możliwość dostania się do lekarza. Wszyscy stali blisko siebie pod dachem, aby schronić się przed ostrym wiatrem i przelotnym deszczem – przekazuje autorka listu.

Gdy chorzy dotarli do gabinetu lekarza, okazało się że drzwi prowadzące z poradni do wind zostały ponownie zamknięte. Znów przyjmowano w pomieszczeniu z RTG pacjentów covidowych. Czas oczekiwania na otwarcie drzwi zajął następną godzinę. – Jeden z młodszych pacjentów, mężczyzna bez nogi, poruszający się na wózku inwalidzkim zdecydował się na zejście „na tyłku” po schodach, a jego syn zniósł wózek. Ja z moją 88–letnią podopieczną takiej możliwości nie miałam. Stan jej zdrowia nie pozwalał na takie metody – żali się kobieta.

Toaleta dla sprawnych

Kolejnych problemów nastręczyło skorzystanie z toalety. Inwalidka nie mogła się tam udać, bo pomieszczenia na piętrze nie są przystosowane dla takich pacjentów. – Chociaż pięknie odremontowano te pomieszczenia, wydatkując prawdopodobnie znaczne finanse, to nie przystosowano ich dla osób niepełnosprawnych. Otwory drzwiowe o szerokości 70 cm i 80 cm przy remoncie nie zostały dostosowane do aktualnych wymogów przepisów prawa budowlanego. Tak wąskie wejścia do WC są barierą nie do pokonania dla osób niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim – zauważa Czytelniczka. Wskazuje, że są nowe kafelki, toalety pachną świeżością, ale dla pacjenta na wózku są niefunkcjonalne, a przecież chodzi o szpital, miejsce dla ludzi schorowanych, z dysfunkcjami.

I takie rzeczy mają miejsce w pomieszczeniach służby zdrowia która powinna świecić przykładem jak przygotowuje się pomieszczenia dla osób chorych i niepełnosprawnych. Przypominam że dostęp do jedynego pomieszczenia WC dla niepełnosprawnych mieszczącego się na parterze był odcięty przez 2 godziny. Niepełnosprawni też mają problem z pełnym pęcherzem i dla nich jest to dodatkowo krępująca kwestia – uważa opiekunka chorej.

Raciborzanka przesłała swoje pismo do starosty raciborskiego i radnych powiatowych, a także do dyrekcji szpitala rejonowego.


(oprac. m)

Co zdaniem raciborzanki można poprawić, aby podnieść funkcjonalność poradni i dostępność do lekarzy dla osób niepełnosprawnych:

1. może należałoby przekształcić jedno z pomieszczeń przy izbie przyjęć do szpitala na sale RTG dla pacjentów z covidem dzięki czemu osoby te nie musiały by korzystać z aktualnego gabinetu RTG i nie dochodziłoby do zamykania dostępu do wind dla niepełnosprawnych pacjentów poradni specjalistycznych. Ponadto nie dochodziłoby do konieczności odkażania tych pomieszczeń każdorazowo po przyjęciu pacjentów zarażonych.

2. aktualna prowizorka utrudnia niepełnosprawnym korzystanie z pomocy lekarzy specjalistów i stwarza realne zagrożenie rozpowszechniania się wirusa covid na terenie szpitala i poradni specjalistycznych.

3. dostosowanie jednego z pomieszczeń na potrzeby gabinetu RTG zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi nie powinno stwarzać większych problemów technicznych ani finansowych.

Zdaniem Czytelniczki wprowadzenie proponowanego rozwiązania pozwoliłoby na:

• przywrócenie głównego wejścia do poradni specjalistycznych bez konieczności grupowania się ludzi w prowizorycznym, aktualnie wykorzystywanym na miejsce kwalifikacji do przyjęć fragmencie korytarza, gdzie z uwagi na powierzchnię i wąskie przejście zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pacjentami jest faktycznie niemożliwe;

• udostępnienie windy dla niepełnosprawnych przy jednoczesnym odcięciu korytarza prowadzącego do części szpitalnej i dużych wind umożliwiłoby osobom niepełnosprawnym i chorym korzystanie z pomocy lekarskiej bez konieczności grupowania się przed szpitalem (gdzie znowu brak jest zachowania bezpiecznej odległości) w oczekiwaniu na otwarcie drzwi lub pokonywanie aktualnie udostępnionych schodów przez osoby kalekie na tyłku;

• skorzystanie w sposób godny przez osoby niepełnosprawne z ubikacji zlokalizowanej na parterze w holu głównym jako jedynej w szpitalu dostosowanej dla osób niepełnosprawnych;

• zmniejszenie zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa na terenie szpitala i poradni poprzez brak dostępu zarażonych do gabinetów RTG i części korytarza szpitalnego z windą; dostępnego w tym przypadku tylko dla pacjentów niecovidowych.

  • Numer: 15 (1510)
  • Data wydania: 13.04.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 13 (1508)
  • Data wydania: 30.03.21
  • Numer: 14 (1509)
  • Data wydania: 06.04.21
  • Numer: 15 (1510)
  • Data wydania: 13.04.21
  • Numer: 16 (1511)
  • Data wydania: 20.04.21
  • Numer: 17 (1512)
  • Data wydania: 27.04.21