Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zapytaj prawnika: Czy zawsze trzeba płacić podatek przy sprzedaży?

27.04.2021 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Dzisiejszy temat to kontynuacja tematu sprzed tygodnia. Bardzo często pojawiają się obawy i zapytania: otrzymałem w spadku nieruchomość, czy mogę ją sprzedać czy muszę czekać 5 lat żeby nie zapłacić podatku dochodowego? I jak to w prawie bywa wszystko zależy od stanu faktycznego, który należy przeanalizować. Zasadniczo jeśli osiągnie się przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (w okresie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości) powstanie obowiązek podatkowy. To rozwiązanie budziło sprzeciw spadkobierców, dlaczego mają płacić podatek (i to tak wysoki) za sprzedaż np. swojego rodzinnego domu. Wiele osób pozostawało z pytaniem co zrobić aby go uniknąć. Część korzystała np. z tzw. ulgi mieszkaniowej, część wynajmowała przez ten czas nieruchomość, część liczyła że koszty odpłatnego zbycia będą tak duże, że nie powstanie obowiązek podatkowy. Ustawodawca postanowił jakiś czas temu zmienić to rozwiązanie, a właściwie sposób wyliczenia okresu 5 lat. W takiej sytuacji jak powyższa okres 5 lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę a nie spadkobiercę, czyli np. rodzica który zmarł i pozostawił po sobie rodzinny dom. Oznacza to, że jeśli spadkodawca kupił dom np. w 2014 r., a jego syn nabył nieruchomość po ojcu, który zmarł w 2021 r., w wyniku dziedziczenia , a następnie sprzedał tę nieruchomość, to środki pochodzące z tej sprzedaży nie będą stanowić jego przychodu, gdyż minęło więcej niż 5 lat. Najlepiej sytuację taką przeanalizować każdorazowo z doradcą podatkowym.

  • Numer: 17 (1512)
  • Data wydania: 27.04.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 15 (1510)
  • Data wydania: 13.04.21
  • Numer: 16 (1511)
  • Data wydania: 20.04.21
  • Numer: 17 (1512)
  • Data wydania: 27.04.21
  • Numer: 18 (1513)
  • Data wydania: 04.05.21
  • Numer: 19 (1514)
  • Data wydania: 11.05.21