Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy pandemia się już kończy? „Dopóki są nosiciele, nie może być dobrze”

25.05.2021 00:00 red

Z nadzieją na powrót do normalności z rzeczywistości covidowej wypowiedział się na forum komisji zdrowia radny powiatowy Tomasz Cofała. Chciał wiedzieć „czy idzie ku lepszemu, czy czuje się już koniec pandemii”. Odpowiadała Elżbieta Wielgos-Karpińska wicedyrektor szpitala rejonowego w Raciborzu.

Istotne dla radnego było kiedy konkretnie można się spodziewać tego wyczekiwanego zakończenia pandemii.

Wicedyrektorka przyznała, że statystycznie zachorowań jest coraz mniej w powiecie. – A był czas, że na mapie zachorowań byliśmy czarni, bo tak wysoka była tu średnia zakażeń. Jednak powiedzieć że jest dobrze – jeszcze nie można – stwierdziła E. Wielgos-Karpińska.

Przerażona liczbą zgonów

Zdaniem lekarza chirurga „dopóki są notowane tu testy dodatnie, póki są w powiecie nosiciele koronawirusa”, to nie można mówić o rychłym końcu pandemii. Jak przekazała pani doktor, statystyki pandemiczne nie zawsze oddają rzeczywistość, z jaką ma do czynienia służba zdrowia. Ją szczególnie przeraża liczba zgonów odnotowana w ostatnim czasie.

Zastępczyni dyrektora Ryszarda Rudnika przytaknął nestor powiatowego samorządu Józef Stukator. Podał przykład ze swego bliskiego otoczenia, w którym stosunkowo młody człowiek zmarł na COVID-19. – W 3 dni zszedł na koronawirusa – ubolewał rajca gminy Kornowac.

Powrót do normalności?

Przewodniczący komisji Franciszek Marcol, powołując się na własne źródła, spytał ile prawdy jest w pogłoskach, że szpital rejonowy wkrótce przestanie być placówką jednoimienną. Wicedyrektor rozwiała jego nadzieje, bo oznajmiła, że co prawda zmniejszyła się liczba łóżek covidowych na Gamowskiej, ale nieznacznie ze 175 do 169. W dodatku to wynik pozytywnie rozpatrzonego w Katowicach wniosku z Raciborza, by pomniejszyć tu część covidową o porodówkę. Znajdowało się na niej 6 łóżek, ale ta przestrzeń wchodzi w skład nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którego budowa powinna już ruszyć, bo pandemia ją opóźniła.

– Od 1 czerwca nie będą w Raciborzu rodzić matki zakażone koronawirusem – wyjaśniła zastępczyni dyrektora Rudnika. Pochwaliła się przy okazji przywróceniem w szpitalu porodów rodzinnych w części niecovidowej lecznicy. Odbyło się ich już 7. Wcześniej rodzina rodzącej poddawana jest nieodpłatnym testom na obecność koronawiursa.

Co robić z Johnsonem?

W maju na Gamowskiej wykonano 3468 szczepień. Łącznie od początku akcji szczepiennej było ich już 16 456.

Jakimi zapasami dysponuje szpital jeśli chodzi o szczepionki: w ubiegłym tygodniu posiadał 2100 sztuk AstryZeneki; 900 Moderny i w ogólne nie było produktów Pfizera. – Otrzymaliśmy 100 szczepionek firmy Johnson& Johnson, ale nie mamy doświadczenia z tą szczepionką. Pierwotnie miała być przeznaczona dla ozdrowieńców – mówiła radnym z komisji zdrowia E. Wielgos-Karpińska.

Zawartość kolejnych dostaw szczepionek przedstawia się następująco: AstraZeneka 150; Moderna 500, Pfizer 570 oraz Johnson&Johnosn 100 i następna dostawa – 650 AstraZeneka, 700 Moderna, 810 Pfizer i 100 Johnson&Johnson. W tygodniu z Bożym Ciałem pojawi się tylko 2760 szczepionek Pfizer, z przeznaczeniem dla szesnasto- i siedemnastolatków, których szczepienia ruszają od 26 maja.

Przykre, ale prawdziwe

Wicedyrektor szpitala przyznała, że sprawa szczepień jest skomplikowana pod względem rozliczania się z NFZ. Potrzeba skrupulatności w rejestrowaniu wykonanych szczepień i dużej wprawy w szczepieniu. W Punkcie Szczepień Powszechnych w Budowlance odbywa się średnio po 300 szczepień dziennie.

– Jakie jest zainteresowanie szczepieniem? Podstawowa motywacja to możliwość wyjazdu na wakacje. Przykre to, ale prawdziwe – skwitowała pani doktor. Wskazała przy tym jak ważne są szczepienia. – Nasz personel nie wszczepił się w całości, bo my nie możemy go przymusić. I ci nieszczepieni w trzeciej fali koronawirusa przechorowali go, jakieś 75% z tych co nie chcieli szczepień. Choć zakażali się poza szpitalem, nie od pacjentów – podsumowała na spotkaniu z radnymi Elżbieta Wielgos-Karpińska.

(ma.w)


Myślą o urazówce

Przewodniczący Marcol był ciekaw jak wygląda na Gamowskiej kolejka do zabiegów planowych. – Ile przesunięto w ostatnim czasie, gdy pandemia się nasilała? – pytał na posiedzeniu komisji panią wicedyrektor. Ta podała, że na chirurgii oczekiwanie wynosi dwa miesiące. – Na tych łóżkach, którymi aktualnie dysponują, chirurdzy są w stanie obsłużyć tylu pacjentów, co wcześniej. Co do ortopedii to powiększyła się obsada, bo z początkiem kwietnia wrócili do pracy tzw. starsi ortopedzi i liczba pacjentów wzrosła – mówiła wicedyrektor. Przekazała też radnym, że można się zastanawiać nad ponownym uruchomieniem urazówki – izby przyjęć na Gamowskiej. Byłaby to jednak tylko urazówka ortopedyczna. – Takich stricte internistycznych pacjentów nie moglibyśmy tam przyjmować, bo nie mamy w części czystej oddziału internistycznego. Nie mielibyśmy gdzie hospitalizować takich chorych – przekazała E. Wielgos-Karpińska. Jeśli chodzi o laryngologię i okulistykę to wykonywane są tam zabiegi planowe, bez opóźnień. Działa też ginekologia w określonej specyfice – zabiegów planowych i nieplanowych (np. powikłania ciąży czy krwotoki).

  • Numer: 21 (1516)
  • Data wydania: 25.05.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 19 (1514)
  • Data wydania: 11.05.21
  • Numer: 20 (1515)
  • Data wydania: 18.05.21
  • Numer: 21 (1516)
  • Data wydania: 25.05.21
  • Numer: 22 (1517)
  • Data wydania: 01.06.21
  • Numer: 23 (1518)
  • Data wydania: 08.06.21