Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Tauron chce wyrzucić Rafako z Jaworzna?

31.08.2021 00:00 red

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Tauron może prowadzić rozmowy z przedsiębiorstwem Energotechnika Energorozruch SA, których celem ma być zastąpienie Rafako SA w realizacji projektu Nowe Jaworzno.

Priorytet to utrzymanie tempa prac

Pytamy Łukasza Zimnocha, rzecznika prasowego Grupy Tauron, czy Tauron prowadzi rozmowy z innymi podmiotami (w tym Energotechniką Energorozruchem SA), których celem byłoby zastąpienie Rafako SA w projekcie Nowe Jaworzno. 

– Tauron współpracuje z Rafako, jako Generalnym Wykonawcą bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, przy pracach naprawczych, które doprowadzą do trwałej poprawy działania bloku oraz zapewnią bezawaryjną pracę jednostki w dłuższej perspektywie czasowej. Tauron i Rafako na początku sierpnia wypracowały realny harmonogram przeprowadzenia tych prac. Priorytetem jest utrzymanie tempa prac zgodnie z założonym planem, a co za tym idzie ich terminowe zakończenie – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Niesmaczna plotka

Kolejny telefon wykonujemy do Energotechniki Energorozruchu SA W sekretariacie słyszymy nas, że „prezes i wiceprezes są osobiście zaangażowani” w rozmowy w tej sprawę, jednak będą dostępni w poniedziałek 30 sierpnia i wtedy też udzielą komentarza.

30 sierpnia ponownie kontaktujemy się z tą spółką. – Nie składaliśmy takiej oferty – mówi Witold Kaczmarek, prezes Energotechniki Energorozruchu SA i określa całą sytuację jako „bardzo niesmaczną plotkę puszczoną w rynek”.

Klimat rozmów z Tauronem jest bardzo dobry

Z pytaniem w tej sprawie zwróciliśmy się też do Rafako. – Nic nam nie wiadomo w tej sprawie. Trwają mediacje przed Prokuratorią Generalną. Klimat rozmów z Tauronem jest bardzo dobry i jesteśmy przekonani, że obu stronom zależy na porozumieniu – mówi Jacek Balcer, rzecznik prasowy Rafako, odpowiadając na pytanie Nowin o kwestię ewentualnego zastąpienia Rafako SA przez Energotechnikę Energorozruch SA w projekcie Nowe Jaworzno.

– Tym bardziej byłoby to dziwne, że firma ESSA została przez nas zatrudniona do prac rozruchowych na obiekcie i z pewnością ma w swoim portfolio wiele realizacji, ale nie projektowanie i budowę kotłów, i nie ma porównywalnych do Rafako kompetencji w tym obszarze – dodaje J. Balcer.

Blok za sześć miliardów

Przypomnijmy, Rafako było odpowiedzialne za zaprojektowanie, budowę i rozruch nowego bloku na parametry nadkrytyczne w Jaworznie. Pierwotnie blok energetyczny miał zostać oddany do użytku w lutym 2020 roku. Jednak w ostatniej fazie testów doszło do poważnej awarii. Termin oddania bloku do użytku przesunięto na 15 listopada 2020 roku. Tego terminu udało się dotrzymać, jednakże w pierwszej fazie eksploatacji kotła zdiagnozowano szereg problemów.

W następstwie kolejnej inspekcji bloku Rafako przekazało spółce Nowe Jaworzno Grupa Tauron harmonogram niezbędnych prac, które muszą zostać zrealizowane, aby nowy blok mógł zostać zsynchronizowany z siecią energetyczną. Termin tej synchronizacji wyznaczono na 25 lutego 2022 r.

W środowisku projektantów krążą głosy, że gdyby to nie Rafako miało dokończyć prace na bloku w Jaworznie, realny termin synchronizacji obiektu z siecią energetyczną przesunąłby się o co najmniej kilkanaście miesięcy.

Budowa nowego bloku w Jaworznie kosztowała już około 6 mld zł.

Dwa i pół miliona ton węgla rocznie

W sierpniu tego roku Rafako SA zawarło kolejny, jedenasty aneks do umowy z Nowym Jaworznem Grupą Tauron sp. z o.o. Zamawiający zlecił Rafako m.in.: modernizację dodatkowego układu wprowadzania żużla oraz wykonanie ciągłych pomiarów środowiskowych związków rtęci i amoniaku. Wynagrodzenie Rafako SA z tego tytułu ma wzrosnąć o 10,182 mln zł.

Blok ma wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie przy zużyciu węgla wynoszącym około 2,5 mln ton. Jednocześnie sprawność jednostki ma wynosić około 80 proc., a emisja CO2 ma być mniejsza o ponad 30 proc. niż w starszych blokach energetycznych.

Wojciech Żołneczko

  • Numer: 35 (1530)
  • Data wydania: 31.08.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 33 (1528)
  • Data wydania: 17.08.21
  • Numer: 34 (1529)
  • Data wydania: 24.08.21
  • Numer: 35 (1530)
  • Data wydania: 31.08.21
  • Numer: 36 (1531)
  • Data wydania: 07.09.21
  • Numer: 37 (1532)
  • Data wydania: 14.09.21