Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gmina Rudnik na „liście wstydu” Polskiego Alarmu Smogowego. Co na to wójt Rybka?

21.09.2021 00:00 red

Polski Alarm Smogowy opublikował listę gmin, które jeszcze nie zgłosiły chęci zawarcia porozumienia w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze w ramach pakietu zachęt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W woj. śląskim takich gmin jest 36, wśród nich Rudnik w powiecie raciborskim.

490 gmin

Do tej pory do programu zgłosiło się niemal 2 tys. gmin z całej Polski w tym wszystkie gminy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. – Dziwi jednak wciąż duża liczba gmin, które postanowiły w programie nie uczestniczyć, mimo że mogą otrzymać na ten cel 30 tys. zł. rocznie. Na zapisy pozostało jeszcze kilka dni (do 15 września 2021 r.). Mam nadzieję, że pozostałe gminy dołączą do programu, co pomoże mieszkańcom tych społeczności skorzystać z dopłat – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

W całej Polsce jest 490 gmin*, które nie podpisały jeszcze stosownego porozumienia. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego mówią wprost, że jego brak to odcinanie mieszkańców od ułatwień w pozyskiwaniu środków na wymianę źródeł ciepła i działanie na szkodę mieszkańców. – Nie bez racji media ochrzciły zestawienie PAS listą wstydu – dodają w Polskim Alarmie Smogowym.

Co na to wójt?

O komentarz pytamy Piotra Rybkę, wójta gminy Rudnik. – Do 15 września trwają jeszcze zgłoszenia do programu i chcemy również, jako gmina w nim uczestniczyć. Zamierzamy w urzędzie utworzyć punkt konsultacyjny programu Czyste powietrze – odpowiada wójt. Dodaje, że do tej pory, choć oficjalnie w gminie punkt nie działał, mieszkańcy mogli zgłaszać się do urzędników po pomoc. – Pracownicy pomagali w wypełnianiu wniosków, z czego mieszkańcy korzystali. Nie było tak, że gmina Rudnik była zamknięta – dodaje.

A jak dobiera wójt fakt, że gmina Rudnik znalazła się na „liście wstydu”? – Raczej z obojętnością, bo wiem co robimy i jak robimy – stwierdza Piotr Rybka.

(mad)

*Na podstawie danych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • Numer: 38 (1533)
  • Data wydania: 21.09.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 36 (1531)
  • Data wydania: 07.09.21
  • Numer: 37 (1532)
  • Data wydania: 14.09.21
  • Numer: 38 (1533)
  • Data wydania: 21.09.21
  • Numer: 39 (1534)
  • Data wydania: 28.09.21
  • Numer: 40 (1535)
  • Data wydania: 05.10.21