Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

EKONOWINY: Fundusz pomógł zbudować proekologiczną instalację

28.09.2021 00:00 red

Część inwestycji na oczyszczalni zostało sfinansowanych dzięki środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – są to między innymi modernizacja części biologicznej oczyszczalni, zabudowa III agregatu prądotwórczego, budowa zbiorników na odpady, instalacja do dezodoryzacji na oczyszczalni oraz budowa 12,7 km kanalizacji w mieście.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA to podmiot realizujący zadania własne gminy – w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków z terenu całego miasta Tychy. Spółka zaprojektowała i wybudowała także Wodny Park Tychy, a obecnie zajmuje się jego eksploatacją. Zakład jest energetycznie samowystarczalny. Pod względem technologicznym należy do najnowocześniejszych w Europie.

– Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach produkuje energię elektryczną i cieplną w oparciu o źródła odnawialne, będąc przy tym jednym z najnowocześniejszych i najefektywniejszych tego typu przedsiębiorstw w Europie. Jest przede wszystkim przyjazne dla środowiska, a profil działalności w pełni wpisuje się w przyjętą przez województwo strategię „Zielone Śląskie 2030”. Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki właśnie tej spółce miasto może poszczycić się Parkiem Wodnym, który powstał dzięki jej projektowi i przez nią jest prowadzony. Na pewno ambicją jest dalszy jej rozwój, wdrażanie nowych pomysłów i technologii, a co za tym idzie, zwiększanie możliwości produkcyjnych, na czym docelowo skorzysta cały region – ocenia marszałek Jakub Chełstowski, który gościł z wizytą w tyskim przedsiębiorstwie.

RCGW zarządza obecnie ponad 400 kilometrami kanalizacji sanitarnej oraz 40 przepompowniami ścieków na terenie miasta Tychy. Zatrudnia przy tym ponad 180 osób. Inwestycje pozwoliły na skanalizowanie miasta Tychy na poziomie 99,6 procent. Część inwestycji na oczyszczalni zostało sfinansowanych dzięki środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – są to miedzy innymi modernizacja części biologicznej oczyszczalni, zabudowa III agregatu prądotwórczego budowa zbiorników na odpady, instalacja do dezodoryzacji na oczyszczalni oraz budowa 12,7 km kanalizacji w mieście. Łącznie udało się pozyskać ponad 25 mln złotych.

Od 2006 roku jest producentem energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji ze źródeł odnawialnych. Z biogazu, powstającego na oczyszczalni ścieków w procesie kofermentacji metanowej osadów ściekowych oraz innych przemysłowych odpadów biodegradowalnych powstaje prąd i ciepło. Zakład w ciągu roku przyjmuje 103 tysięcy ton odpadów biodegradowalnych.

– Cykliczna modernizacja zakładu oczyszczalni ścieków oraz stale realizowane kolejne inwestycje były kluczem do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej zarówno oczyszczalni, jak i powstałego w 2018 roku Wodnego Parku Tychy. Ilość wyprodukowanego biogazu pozwala na zasilanie dwóch energochłonnych obiektów: Oczyszczalni Ścieków i Wodnego Parku Tychy. W ubiegłym roku samowystarczalność energii elektrycznej oczyszczalni ścieków wyniosła ponad 210 procent – co daje naszemu zakładowi pozycję lidera na skalę ogólnopolską. Obecnie jesteśmy jedyną w kraju samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią ścieków. Lokujemy się ponadto w trójce najlepszych pod tym względem przedsiębiorstw w Europie – podkreśla Zbigniew Galeciak, prezes zarządu spółki.

Dzięki zastosowanym innowacjom technologicznym instalacje należące do spółki wyprodukowały w 2020 roku biogaz w ilości ponad 6,2 mln metrów sześciennych. Taka ilość wystarczyła do wyprodukowania 15 000 MWh energii elektrycznej i niemal 65 tys. GJ energii cieplnej. Oczyszczalnia ścieków, jak i Wodny Park Tychy są zatem obiektami całkowicie samowystarczalnymi energetycznie, a dodatkowo sprzedano nadwyżkę energii do sieci Tauron 5 000MWh. Przyczyniły się do tego również ekoinnowacje wdrożone w Wodnym Parku Tychy – własna bioelektrociepłownia (trzy agregaty kogeneracyjne zasilane biogazem z OŚ), wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego do dodatkowego doświetlenia i dogrzania obiektu poprzez zamontowanie specjalistycznej membrany dachowej – foli ETFE, a także rozwiązania pozwalające na odzysk ciepła uznawanego za stratę (poprzez pompy ciepła). Odzysk ten prowadzony jest zarówno z powietrza pochodzącego z central wentylacyjnych, jak i z wody – ścieków szarych oraz wód popłucznych, pochodzących z instalacji filtracji i uzdatniania wody w obiegach basenowych. Wodny Park Tychy jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, rocznie odwiedza go ponad 500 tysięcy gości. – Tylko w sierpniu tego roku frekwencja sięgnęła 72 tysięcy osób, co świadczy o popularności parku – podsumowuje Zbigniew Galeciak.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 39 (1534)
  • Data wydania: 28.09.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 37 (1532)
  • Data wydania: 14.09.21
  • Numer: 38 (1533)
  • Data wydania: 21.09.21
  • Numer: 39 (1534)
  • Data wydania: 28.09.21
  • Numer: 40 (1535)
  • Data wydania: 05.10.21
  • Numer: 41 (1536)
  • Data wydania: 12.10.21