Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak powstaje piwo Raciborskie? Relacja z wycieczki do Borwaru Zamkowego

03.11.2021 00:00 red

Jakich produktów używa się tu do produkcji piwa? W jaki sposób piana w kadzi może dać znać, że piwo jest już gotowe? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań usłyszeliśmy podczas zwiedzania Browaru Zamkowego w Raciborzu. Wydarzenie wpisało się w Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2021.

Na początku gotują zupę słodową

23 października punktualnie o 10.00 pierwsza grupa gości wchodzi na teren Browaru Zamkowego w Raciborzu. Po najstarszym browarze w Polsce oprowadza ich Agata Makulik. Wycieczka zaczyna się od warzelni. – Tutaj rozpoczyna się proces produkcji – mówi przewodniczka, wskazując na kadź zacierną. To właśnie do niej trafiają słód i woda, które są następnie podgrzewane i gotowane przez kilka godzin. Powstały w ten sposób półprodukt trafia do kadzi filtracyjnej, w której zostają oddzielone tzw. wysłodziny, a więc ziarna słodu pozostałe po ugotowaniu.

– Potem rolnicy odbierają te wysłodziny i karmią tym zwierzęta. Od razu uprzedzę pytanie, które zawsze pojawia się w tym miejscu – nie, zwierzęta, które zjedzą wysłodziny nie chodzą potem pijane. A to dlatego, że do tej pory w ogóle nie mamy jeszcze do czynienia z produktem alkoholowym – wyjaśnia Agata Makulik.

I wtedy wchodzi on, chmiel

Po przefiltrowaniu „zupa słodowa” wraca do kadzi zaciernej. Dopiero wtedy jest do niej dodawany chmiel. Browar Zamkowy w Raciborzu bazuje na czeskim chmielu.

Kolejny etap to powolne chłodzenie półproduktu z temperatury 70 – 80 stopni Celsjusza do około 10 – 15 stopni Celsjusza i przepompowanie go do działu fermentacji, gdzie są dodawane drożdże. W otwartych kadziach piwo spędza około 7 dni (dłużej w przypadku piw o większej zawartości alkoholu, np. portera).

Nie używamy czystego alkoholu, nie kombinujemy. Całą pracę muszą wykonać drożdże. Używamy drożdży dolnej fermentacji, które idealnie pracują w temperaturze 7 stopni Celsjusza – wyjaśnia Agata Makulik. W trakcie procesu fermentacji wytwarza się piana. Początkowo jest rzadka. Potem jest jej coraz więcej, nabiera ona konsystencji bezy. Gdy zaczyna rzednąć i brązowieć, wówczas wiadomo już, że piwo nadaje się do leżakowania.

Długie leżakowanie

Piwo leżakuje przez 2 – 3 miesiące. W tym czasie „dojrzewa” i „uspokaja się”. Po upływie tego czasu jest jeszcze raz filtrowane (aby pozbyć się resztek drożdży), a następnie pasteryzowane i butelkowane.

Ostatni punkt wycieczki to reprezentacyjna sala degustacyjna. Tutaj w ramach zakupionych biletów uczestnicy wycieczki otrzymują zestawy degustacyjne. Wycieczka dobiega końca.

(żet)

  • Numer: 44 (1539)
  • Data wydania: 03.11.21
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 42 (1537)
  • Data wydania: 19.10.21
  • Numer: 43 (1538)
  • Data wydania: 26.10.21
  • Numer: 44 (1539)
  • Data wydania: 03.11.21
  • Numer: 45 (1540)
  • Data wydania: 09.11.21
  • Numer: 46 (1541)
  • Data wydania: 16.11.21