Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

EKONOWINY: Fundusz pomógł ustawić bariery w Łężczoku

18.01.2022 00:00 red

Nie tylko na drodze, ale również w rezerwacie ustawiane są znaki kierujące ruchem. Opatrzone znakami bariery stanęły w dwóch rezerwatach przyrody, na południu i północy regionu.

Chodzi o rezerwaty przyrody Łężczok i Parkowe. Oba są chętnie odwiedzane przez turystów. Nieuporządkowany ruch turystyczny przynosi szkodę przyrodzie, stąd nasze zdecydowane działania.

Na stawach w rezerwacie Łężczok, położonym w okolicy Raciborza, chronione są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków. W związku z tym do ruchu turystycznego udostępnione zostały tylko niektóre groble. Niestety, mimo ustawionych znaków, niektórzy turyści dalej zapuszczają się w nieudostępnione rejony. Każde takie wejście powoduje niepotrzebne płoszenie ptaków i dlatego jest zabronione przez prawo.

Również w rezerwacie Parkowe (okolice Złotego Potoku, Jura Krakowsko-Częstochowska), pomimo oznakowania tablicami informacyjnymi z mapą udostępnionych szlaków, są turyści, którzy poruszają się poza legalnymi trasami. To powoduje wydeptywanie dzikich ścieżek w miejscach, w których naturalnie powinna się rozwijać roślinność. Stąd bariery z informacją: „Turysto, prosimy nie wchodź! Regeneracja powierzchni cennej przyrodniczo”.

Każda okazja jest dobra, aby przypomnieć, że rezerwaty przyrody to miejsca szczególne. Wiele z nich w ogóle nie zostało udostępnionych do ruchu turystycznego, podglądać je można jedynie z zewnątrz. W tych, które udostępniono, ustanowione zostały pewne zasady, które jako goście, mamy respektować, z szacunku dla przyrody i miejsca, które odwiedzamy.

Nie trzeba jechać na drugi koniec Polski czy świata, by zobaczyć, co ciekawego przyroda ma nam do zaoferowania. Wręcz przeciwnie, wiele rzeczy jest na wyciągnięcie ręki.

Z jednej strony to dobrze, że zmieniają się nasze nawyki podróżnicze. Bliższe wyprawy powodują chociażby mniejszą emisję spalin. Z drugiej strony – nasza presja na przyrodę, dzięki spacerom czy wyprawom, wzrasta. Pojawia się ryzyko „zadeptania” tego, co wokół nas najcenniejsze.

To ryzyko jest szczególnie niebezpieczne w rezerwatach przyrody. Każdy z nich został ustanowiony po to, by chronić jakiś szczególnie cenny element przyrody. W rezerwacie obowiązuje pewien zbiór zasad określających to, co możemy, a czego nie możemy w nim robić. Zakazy te nie zostały ustanowione dla samych zakazów albo po to, by utrudnić komuś życie. Za każdym z nich stoi potrzeba ochrony wybranego elementu przyrody.

(eco)


Jak zachowywać się w rezerwacie?

10 spraw do wzięcia pod uwagę

1. Ruch. W rezerwacie poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach. Nawet jeśli w rezerwacie od szlaku odchodzą jakieś boczne ścieżki – nie wchodź w nie. Również na rowerze poruszaj się tylko tam, gdzie jest to dozwolone.

2. Dary przyrody. W rezerwacie nie zbieraj grzybów czy jagód, nie zrywaj kwiatów, nie zbieraj szyszek, nie niszcz runa leśnego. Chodząc po rezerwacie możesz uszkodzić lub rozdeptać cenne gatunki roślin lub zwierząt.

3. Śmieci. Już planując wycieczkę pamiętaj o tym, by zabrać ze sobą jak najmniej rzeczy. Lepiej nie liczyć na to, że w rezerwacie czy innym zielonym miejscu znajdziesz kosze na śmieci. Jeśli coś dałeś radę ze sobą przynieść, tym bardziej możesz zabrać to ze sobą. Dotyczy to nie tylko puszek czy butelek, ale również resztek po owocach, takich jak skórki od banana czy jabłka.

4. Samochód. Jeśli już musisz przyjechać gdzieś samochodem, parkuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Pamiętaj, nie musisz podjeżdżać najbliżej, jak się da.

5. Cisza. To właśnie ją powinieneś „słyszeć” w rezerwacie. Bez ciszy nie usłyszysz „rzeczywistych” dźwięków natury – śpiewu ptaków, rechotu żab, brzęczenia owadów. Przyroda do nas mówi, nie usłyszysz jej słuchając muzyki lub głośno rozmawiając przez telefon. Niepotrzebne dźwięki płoszą zwierzęta. To dla ich ochrony, nie Twojej wygody, rezerwat został ustanowiony.

6. Pies. Nasze czworonogi do rezerwatu wstępu nie mają. Nie jest to niczyja złośliwość – pies w lesie, nawet na smyczy, łatwo może spowodować szkody, szczególnie w konfrontacji z innymi zwierzętami. Psu nie nakażesz zachowywania ciszy. Psy pozostawiają też w lesie swoje odchody i zapach, który dezorientuje inne zwierzęta.

7. Odpoczynek. Pamiętaj, że w rezerwacie biwakować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W niektórych obiektach ustawione zostały specjalne wiaty czy ławki. Jeśli są, korzystaj, jeśli ich nie ma, nie biwakuj gdziekolwiek, nie rozkładaj koca na łąkach. W czasie odpoczynku nie pal ognia, w jakiejkolwiek formie – nie rozpalaj ogniska, nie pal papierosów.


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 3 (1550)
  • Data wydania: 18.01.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 1 (1548)
  • Data wydania: 04.01.22
  • Numer: 2 (1549)
  • Data wydania: 11.01.22
  • Numer: 3 (1550)
  • Data wydania: 18.01.22
  • Numer: 4 (1551)
  • Data wydania: 25.01.22
  • Numer: 5 (1552)
  • Data wydania: 01.02.22