Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muzeum wystartowało z czwartkowymi spotkaniami. Na premierze dawne stroje raciborskie

10.05.2022 00:00 red

Jeszcze nie wiemy jak to będzie wyglądało w szczegółach i później – przyznał szczerze dyrektor Romuald Turakiewicz przed kameralną publiką, która wybrała się 28 kwietnia do Muzuem na pierwsze takie spotkanie z historią. Można było dotknąć eksponatów, a nawet je przymierzyć.

Czwartkowe spotkania z zabytkami – cóż to takiego? – To co jest w magazynach, chcemy zaprezentować z bliska. Żeby można je było obejrzeć, a nie chcemy ich przecież ukrywać – tłumaczył ideę spotkań dyrektor Turakiewicz. Następne będą „Spotkania z archeologią” ukochaną dziedziną szefa placówki.

Na luzie z kawą

W ten sposób Muzeum zamierza dzielić się wiedzą o swoich skarbach. Na pierwszym „czwartku” zwiedzających było niezbyt wielu. – Lepiej jak jest tak kameralnie bo można lepiej zapoznać się z zabytkami. Cieszą mnie nowe twarze, cieszą powroty – mówił na początek Romuald Turakiewicz.

Dla obecnych przygotowano bufet z kawą i ciasteczkami. To element atmosfery „na luzie” na którą stawia w tym projekcie Muzeum.

Wprowadzenie do tematu było autorstwa etnograf Julity Ćwikły, która omówiła i pokazała poszczególne elementy stroju dawnych raciborzan. – Pokazujemy państwu to, co jest najcenniejsze w dziale etnografii, czyli najstarsze, XIX-wieczne elementy stroju raciborskiego. To były stroje noszone od święta, nie na co dzień. Strój był wyrazem zamożności, stateczności – mówiła Ćwikła.

– To tkaniny kruche, dwustuletnie. Nastręczają wielu problemów konserwatorskich, a w zbyt suchych warunkach pękają. Eksponaty są po konserwacji. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były w tak dobrym stanie jak dziś – podkreśliła etnografka.

Czepce, szpryndzery i gorsety

Ćwikła mówiła o bujnym rozwoju mody raciborskiej w XIX wieku. – Wówczas dotychczasowi chłopi pańszczyźniani zyskali większe dochody i zaczęli inwestować w swój wygląd. Nasze praprababki korzystały z podpowiedzi mody zachodniej Europy. Królowały szerokie spódnice, gorsety oraz czepce, które nakładały zamężne kobiety – opowiadała zebranym pani etnograf.

Najstarsze zgromadzone w Muzeum zbiory pochodzą z rejonu Raciborza i Głubczyc i są z pierwszej połowy XIX wieku. To niegdysiejsze zbiory Heimat Museum Ratibor.

Uczestniczy spotkania dowiedzieli się, że stroje były szyte z taft, jedwabnych tkanin, dość sztywnych. Z satyny szyto np. czepce, szpryndzery i kaftany.

Po części teoretycznej zbiory udostępniono gościom, a ci chętnie oglądali je z bliska i jak tylko było można – przymierzali. Taki był zamysł muzuem – tutejszy fotograf Marek Krakowski wykonał zdjęcia, które placówka udostępni.

Znów te lonty

Dyrektor Turakiewicz przyznał, że jak zaczął pracować w muzeum ok. 20 lat temu, to dawne stroje pojawiały się cyklicznie, bo ludzie przynosili je do placówki, a teraz to rzadkość;

– Znowu te lonty! Tak krzyczeli na mnie koledzy z pracy, jak kupowałam nowe eksponaty – wspominała ze śmiechem J. Ćwikła.

– Najstarsze raciborzanki ubierały się po chłopsku. Kiedy umierały, to rodzina sprzedawała nam te zabytki. Naszą rolą jest zadbać o to, co pozostało, zachować dla potomnych – dodała pani Julita.

Szef muzeum zaznaczył, że kiedyś ludzie przywiązywali wielką rolę do wyglądu, a teraz ubierają się swobodnie. – Mężczyzna bez garnituru nie był kiedyś mężczyzną, tak dużą wagę do tego przywiązywano. Dziś zawód krawca zanika, a kiedyś był przecież intratny. Dzięki temu w przeszłości ludzie wyglądali lepiej niż dziś. Troszkę tego żal, że przeminęło.

Kolejne spotkanie – w maju, także w ostatni czwartek miesiąca poświęcone będzie archeologii.

(ma.w)

  • Numer: 19 (1566)
  • Data wydania: 10.05.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 17 (1564)
  • Data wydania: 26.04.22
  • Numer: 18 (1565)
  • Data wydania: 03.05.22
  • Numer: 19 (1566)
  • Data wydania: 10.05.22
  • Numer: 20 (1567)
  • Data wydania: 17.05.22
  • Numer: 21 (1568)
  • Data wydania: 24.05.22