Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nędza znów bez funduszu sołeckiego, mimo że sołtysi sugerowali inaczej

17.05.2022 00:00 red

– Nie wyraża się zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2023 rok środków stanowiących fundusz sołecki – zapisano w przyjętej przez Radę Gminy w Nędzy uchwale. To decyzja, która w tej formie podejmowana jest tam od lat. Ostatni fundusz do dyspozycji sołectw wyasygnowano w Nędzy w 2014 roku.

Uchwałę przyjęto bez dyskusji na sesji (8 radnych było za, 5 przeciw). Przedstawiono tylko opinię dwóch komisji, które wcześniej głosowały nad projektem. Komisja finansów była za, komisja spraw społecznych przeciw.

Temat niewyodrębnienia funduszu sołeckiego w Nędzy powraca rokrocznie, bo jeśli samorząd decyduje się na taki krok, stosunkowo szybciej rada gminy musi podjąć decyzję w formie uchwały.

Sołtysi zawsze fundusz chcieli

Decyzja ma się jednak nijak do opinii sołtysów. Powiedział o tym przewodniczący rady Gerard Przybyła na wspólnym posiedzeniu komisji, bo sołtysi na spotkaniu z przedstawicielami gminy fundusz chcieli. – Zresztą sołtysi zawsze chcieli fundusz sołecki, to nie jest żadna tajemnica – mówił wprost. Dodał, że ze strony sołtysów jest jednak zrozumienie, dla niewyodrębniania środków w budżecie gminy.

– Jestem zwolennikiem społecznego wydawania pieniędzy do ludzi, ale bierzemy też odpowiedzialność za budżet – kontynuował Przybyła na komisji. Wcześniej argumentował, że choć budżet sołecki w Nędzy nie istnieje, to we wioskach są podejmowane różne zadania – te inwestycyjne oraz udzielana jest pomoc na realizację np. wydarzeń kulturalnych.

Środków byłoby mniej

Skarbnik Katarzyna Paszenda podała, że gminę byłoby stać na fundusz sołecki, ale należy pamiętać o wybudowanej oczyszczalni ścieków w Ciechowicach i związanych z tym zadaniem wydatków bieżących, które pojawiają się w początkowych latach od zrealizowania inwestycji. Dodała, że fundusz sołecki najpierw należy wydać, a w kolejnym roku dostaje się około 20 procent zwrotu ze środków rządowych. – Tu chodzi o relację: dochody bieżące – wydatki bieżące, gdzie tych dochodów bieżących nie ma aż tyle – mówiła.

Wójt Anna Iskała argumentowała, że w Nędzy inwestycje w poszczególnych wioskach łączone są z miękkimi projektami, na które samorząd stara się sięgać po środki zewnętrzne. Później pani wójt dodała, że jeżeli sołectwa realizowałyby te zadania w ramach funduszu sołeckiego, to wykonanie np. placu zabaw trwałoby dłużej, bo ostatecznie do sołectw trafiłoby mniej pieniędzy.

Przewodniczący wyliczał, że w ostatnim roku obowiązywania funduszu sołeckiego przeznaczono na ten cel 128 tys. złotych, zaś do gminnej kasy z Budżetu Państwa wróciło około 40 tys. złotych. Obecnie jeśli zapadłaby decyzja o uchwaleniu budżetu, ten opiewałby na prawie 250 tys. złotych, a zwrot wyniósłby procentowo mniej.

(mad)

  • Numer: 20 (1567)
  • Data wydania: 17.05.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 18 (1565)
  • Data wydania: 03.05.22
  • Numer: 19 (1566)
  • Data wydania: 10.05.22
  • Numer: 20 (1567)
  • Data wydania: 17.05.22
  • Numer: 21 (1568)
  • Data wydania: 24.05.22
  • Numer: 22 (1569)
  • Data wydania: 31.05.22