Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muszą płacić za śmieci, których nie mają. Czy to dobre prawo?

09.08.2022 00:00 red

Posłanka Gabriela Lenartowicz pytała w Ministerstwie Klimatu, czy przedsiębiorcy niewytwarzający niektórych frakcji odpadów mogą płacić niższe stawki opłaty śmieciowej. Odpowiedział jej wiceminister Jacek Ozdoba.

Zapytanie posłanki sprowokowały uwagi, jakie zgłosili jej drobni przedsiębiorcy nadmiernie i niesprawiedliwie ich zdaniem obciążeni koniecznością ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, których nie wytwarzają (np. bioodpady, tworzywa sztuczne lub szkło).

Na swoje interwencje kierowane do samorządu otrzymują jedynie odpowiedź, że jest to wymóg ustawowy i niczego w tej sprawie nie można zrobić bez zmiany przepisów. Prowadzący swój biznes twierdzą, że karze się ich nieuzasadnioną opłatą.

Elastyczna organizacja

Wiceminister Jacek Ozdoba poinformował Lenartowicz, że w ostatnich latach resort zmieniał ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tak, by zwiększyć elastyczność organizacji wywozu i zagospodarowania śmieci.

W resorcie podano, że to władze gminy mogą podjąć decyzję o wskazaniu częstotliwości odbioru odpadów komunalnych poszczególnych frakcji. Służy to właśnie zmniejszeniu kosztów w zakresie opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Chodzi o sytuację, gdy wytwarzane są mniejsze ilości odpadów komunalnych określonych frakcji.

Można się wyłączyć

W przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, opłata jest uzależniona od zadeklarowanej liczby pojemników lub worków, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości. Im mniej pojemników – tym niższe opłaty.

Jest też możliwość „wyłączenia się” z systemu odbierania odpadów komunalnych zorganizowanego przez gminę. Każdy przedsiębiorca, może z systemu gminnego się wyłączyć i zawrzeć indywidualnie umowę obejmującą świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych na zasadach rynkowych.

Bez ograniczeń

Ozdoba podkreślił, że resortowi zależy na długofalowym, pozytywnym efekcie społecznym i środowiskowym. Takowy w jego opinii powinny wywoływać rozwiązania sprzyjające selektywnemu zbieraniu odpadów komunalnych, a nie służące jego ograniczaniu lub niejako wybiórczemu stosowaniu.

– Aktualnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzenia przepisów umożliwiających przedsiębiorcom uiszczanie opłaty tylko za wybrane frakcje odpadów ponieważ niezbędny jest czas, aby efekty dotychczas wprowadzonych zmian zaobserwować i dokonać ich analizy – zakończył odpowiedź Jacek Ozdoba sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

(m)

  • Numer: 32 (1579)
  • Data wydania: 09.08.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 30 (1577)
  • Data wydania: 26.07.22
  • Numer: 31 (1578)
  • Data wydania: 02.08.22
  • Numer: 32 (1579)
  • Data wydania: 09.08.22
  • Numer: 33 (1580)
  • Data wydania: 16.08.22
  • Numer: 34 (1581)
  • Data wydania: 23.08.22