Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni zachwyceni budką nietelefoniczną. Producent widzi 5 takich w Raciborzu

30.08.2022 00:00 red.

W urzędzie gościł Maciej Hanusek twórca „budek nietelefonicznych”. Relikt przeszłości ma teraz wymiar turystyczny i promocyjny. Stare budki są, według Hanuska, interdyscyplinarnymi instalacjami artystycznymi. Ten raciborzanin, znany dotąd jako muzyk stworzył już 25 takich instalacji w miastach Polski – Łodzi, Poznaniu czy Mysłowicach.

Dzięki budce nietelefonicznej można np. zadzwonić do postaci historycznej, choćby pisarza Władysława Reymonta i spytać go dlaczego spalił chłopów. – W Raciborzu są fajne postaci jak Feliks Przyszkowski, Arka Bożek, czy Krzysztofek. Oni mogliby zostać bohaterami budek – przekazał radnym Raciborza Maciej Hanusek. Przyszedł na posiedzenie komisji oświaty, którą kieruje Zuzanna Tomaszewska.

Audio brama do przeszłości

Istotą projektu jest, według Hanuska, kontakt z historią, która opowiedziana jest w pierwszej osobie.

Np. w Karpaczu stoi budka Tadeusza Różewicza. – To taka audio brama do przeszłości, wehikuł czasu dla treści edukacyjnych, ale także promocja i turystyka. Teraz powstaje budka w Gorlicach. Jej bohaterem będzie Ignacy Łukasiewicz, postać która stworzyła lampę naftową – oznajmił w urzędzie miasta autor.

Ile kosztuje jedna budka? 30 000 zł za całość czyli „scenariusz szyty na miarę, od koncepcji po działającą instalację”. Droższa jest multinstalacja bo obejmuje cały ekosystem animacyjny i ma potężny scenariusz. Wtedy w przestrzeni miejskiej pojawia się kilka instalacji. Dlaczego w ogóle budka? Bo zaprasza do środka, a młodsi nie znają budek telefonicznych, z kolei starsi czują do nich sentyment. Według Hanuska jest to fajny produkt turystyczny. Budki mogą oddzwaniać, zaczepiać – możliwości konfiguracji jest bardzo wiele.

Kolejki do budki

Co zainteresowało radnych z komisji oświatowej? Justyna Henek-Wypior była ciekawa jak długie są nagrania w budce. Te w zasadzie trwają bez ograniczeń, a wszystko zależy od czasu uwagi odbiorcy. Z reguły są to nagrania do 5 minut. – Bo żyjemy w czasach inflacji informacji – zauważył Maciej Hanusek.

Radna dowiedziała się też, że w budkach nie ma żadnych żetonów, korzystanie jest bezpłatne, ale zdarza się, że ktoś zgubi kartę płatniczą. – Czy do budek ustawiają się kolejki? – padło kolejne pytanie radnej. Kiedy jedna z budek stała w szkole, to dzieci uciekały z lekcji, by z niej skorzystać, bo na przerwach musiały stać w kolejkach.

Irena Białuska chciałaby, żeby w raciborskiej budce były opcje dla niepełnosprawnych, niesłyszących i niewidomych.

Roczna eksploatacja obiektu ma wynieść zaledwie 200 zł – tak mało pobiera prądu. Zasilana jest tak jak smartfon.

Rajcy bali się, że będzie to nowy cel dewastacji, ale Hanusek pocieszał, że ze wszystkich budek w Polsce tylko jedną uszkodzono. Zrobił to autobus, który pechowo zahaczył o obiekt.

5 lokalizacji

Anna Wacławczyk spytała twórcę, gdzie widziałby budkę w Raciborzu.Ten wskazał od razu 5 lokalizacji: park Roth, park Zamkowy, okolice rynku, ulicę Słowackiego w rejonie uczelni oraz Oborę.

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk wyhamował te zapędy. Jego zdaniem na początek przydałaby się budka, która łączyłaby postaci Mieszka, Ofki, księdza Ulitzki i innych znanych postaci z dziejów miasta. – To żaden problem, potrzebne jest tylko coś co je spina. Można np. wprowadzić podział na konkretne daty powiązane z tymi postaciami – stwierdził pan Maciej.

Zuzanna Tomaszewska namawiała go, by dla Raciborza przygotował coś wyjątkowego. Na to Hanusek zaproponował, że stworzyłby multinstalację, która „spłaciłaby się medialnie”, bo takiej jeszcze w Polsce nie ma.

Wrócą na sesji

Rajcy jednogłośnie uznali, że temat trzeba przedyskutować na najbliższej sesji. Członkowie klubu NaM chcieli, by jeszcze w sierpniu zarezerwować pieniądze na postawienie budki w mieście, ale opozycyjni radni zaprotestowali. – Proponujemy, żeby temat podjąć na sesji. Czy robimy, czy nie. Żebyśmy nie zostali, że tylko poopowiadaliśmy o tym. Komisja rekomenduje pomysł do rozważenia – podsumowała przewodnicząca Tomaszewska.

(ma.w)

  • Numer: 35 (1582)
  • Data wydania: 30.08.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 33 (1580)
  • Data wydania: 16.08.22
  • Numer: 34 (1581)
  • Data wydania: 23.08.22
  • Numer: 35 (1582)
  • Data wydania: 30.08.22
  • Numer: 36 (1583)
  • Data wydania: 06.09.22
  • Numer: 37 (1584)
  • Data wydania: 13.09.22