Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jego dziedzictwo łączy region z całym światem

27.09.2022 00:00 red

Chór kameralny Cracow Singers dał w rzuchowskim pałacu (gm. Kornowac) koncert poświęcony pamięci wielkiego, współczesnego, polskiego kompozytora – Henryka Mikołaja Góreckiego. Sala, w której odbyło się spotkanie, była wypełniona do ostatniego krzesła.

Wydarzenie zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W ramach wydarzeń nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości.

Pałac w Rzuchowie jest dostępny na co dzień dla zwiedzających, ale właśnie to wydarzenie w 2018 roku otworzyło obiekt po dłuższej przerwie. Wówczas goście mogli zapoznać się m.in. z efektami podjętych prac konserwatorskich. Każda kolejna edycja odmierza czas od kiedy obiekt na powrót otworzył swoje podwoje.

Łączy region

W tym roku zorganizowano koncert chóru kameralnego Cracow Singers będącego częścią zadania publicznego, którego organizatorem jest Fundacja Equinum. Chór dwie pieśni wykonał z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, aby w ten sposób nawiązać, że profesor Górecki uczęszczał do tej szkoły.

– „Połączeni dziedzictwem” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Z regionu pochodził wspaniały, nieżyjący już kompozytor Henryk Mikołaj Górecki i właśnie to jego dziedzictwo, czyli muzyka, łączy nasz region z całym światem – tłumaczy Ewa Mackiewicz, dyrektor Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, czyli organizacji, która na co dzień dąży do rewitalizacji rzuchowskiego pałacu.

Grono przyjaciół coraz większe

Współwłaściciel obiektu i prezes Fundacji Janusz Gładysz powiedział Nowinom, że każde kolejne wydarzenie organizowane w pałacu ściąga nowych odwiedzających, co cieszy i dopinguje w pracach rewitalizacyjnych.

Ze sceny w swoim imieniu i żony Zofii (współwłaścicielki) mówił do zgromadzonych, że każdy kolejny koncert różni się od poprzednich. – Bo staramy się, aby kolejne wydarzenia były inne – wyjaśnił.

W jego ocenie grono przyjaciół wspierających właścicieli i Fundację w pracach rewitalizacyjnych się powiększa. – Myślę, że wszyscy przyczyniacie się do tego, że niedługo pałac ten będzie już gotowy też w środku, bo na zewnątrz prace kończymy. Jednak potrzebujemy w tym wsparcia – zaznaczył. Nowinom mówił, że cieszy się, że obiekt odwiedzają także parlamentarzyści. Gośćmi niedzielnego koncertu była senator Ewa Gawęda i poseł Adam Gawęda.

Ogromna osobowość

Prezes krakowskiej Fundacji Equinum, będąca także związana z chórem Cracow Singers, z Henrykiem Góreckim znała się osobiście. – Urodziłam się w Rybniku, mieszkałam w Rydułtowach, a razem z panem profesorem chodziłam do jednego kościoła w Czernicy – mówiła. Henryk Mikołaj Górecki urodził się natomiast w Czernicy, dorastał w Rydułtowach, a następnie kształcił się w Rybniku i Katowicach.

Katarzyna Freiwald przyznała, że zorganizowanie koncertu poświęconego pamięci kompozytora było jej marzeniem. – To ogromna osobowość. My jako muzycy mieliśmy do czynienia z wieloma kompozytorami, ale profesor Górecki był wyjątkowy. O tej wyjątkowości świadczy to, że bardzo walczyliśmy o ten koncert – powiedziała.

Romana Kuczera, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku przytaczając postać Henryka Mikołaja Góreckiego, zaznaczyła, że mogłaby opowiadać o kompozytorze i jego wspaniałej twórczości całą dobę.

Dawid Machecki

  • Numer: 39 (1586)
  • Data wydania: 27.09.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 37 (1584)
  • Data wydania: 13.09.22
  • Numer: 38 (1585)
  • Data wydania: 20.09.22
  • Numer: 39 (1586)
  • Data wydania: 27.09.22
  • Numer: 40 (1587)
  • Data wydania: 04.10.22
  • Numer: 41 (1588)
  • Data wydania: 11.10.22