Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przyszłości pogranicza nie trzeba planować w Warszawie czy Pradze. Racibórz ma własne Rozmowy o Rozwoju

17.10.2022 00:00 red

Trzydniowy projekt, który wystartował w środę 12 października na Zamku Piastowskim to dzieło Śląskiego Porozumienia Gospodarczego Śląsk Online, którego prezesem jest raciborski przedsiębiorca Ireneusz Burek. Celem spotkań, rozmów, debat i konferencji jest rozwój transgraniczny. Przedsięwzięcie chwalili na oficjalnym otwarciu partnerzy projektu – włodarze samorządowi.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda podkreślił, że w obecnej kadencji rozwój powiatu jest traktowany priorytetowo. – Stawiamy na edukację naszej młodzieży, bo powiat to mieszkańcy. Nie zapominamy jednak o infrastrukturze, o tym co nas otacza – mówił włodarz.

Rozmowy przy stole

Swoboda przypomniał, że samorząd powiatowy zorganizował Raciborski Stół Gospodarczy by wsłuchać się w oczekiwania miejscowych firm, poznać ich problemy. – Co tylko możemy jako samorząd, to robimy. Żeby firmy z naszego powiatu mogły działać, dawać miejsca pracy, zarabiać i rozwijać się – oznajmił starosta.

Raciborskie Rozmowy o Rozwoju nazwał świetną inicjatywą, która skupia się na trzech filarach rozwoju – edukacji, młodzieży, rozwoju rynku pracy.

– Bez inwestycji nie ma rozwoju – zaznaczył Grzegorz Swoboda.

Twarde i miękkie

Dodał, że zarząd powiatu czyni starania, żeby „wszystkie działania miękkie, czy też projekty twarde faktycznie wychodziły, żeby młodzież miała się gdzie rozwijać”.

Jako włodarz powiatu stwierdził, że rozmów o rozwoju nie można ograniczać wyłącznie do Raciborza, choć to serce naszego powiatu. – Chodzi nam wszystkim samorządowcom o rozwój całego subregionu zachodniego w województwie śląskim – powiedział Swoboda.

Przy okazji zaznaczył, że Zamek Piastowski będzie w najbliższym czasie zmieniał swoje oblicze i to konkretnie. Wierzy, że dzięki zmianom, będzie można organizować jeszcze większe eventy niż ta trzydniowa konferencja.

Mądrość ze spotkań

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy podzielił się swoimi spostrzeżeniami z odbywanych w tym czasie spotkań z mieszkańcami. W cyklu takich 12. wizyt w dzielnicach mieszkańcy mówią mu o różnych sprawach. – Czasem o wodzie, innym razem o gałęziach, ale też o pojedynczej, nieświecącej lampie. Opowiadają o problemach, dziękują za realizacje i cieszą się z efektów działania. Są to głosy nie tylko o sprawach lokalnych, ale często głosy o szerszym znaczeniu. Choćby o tym, że to nasze PK odbiera śmieci, dzięki czemu jest niska cena. Choć doceniam mądrość tych rozmów, to jednak nie tak rodzą się kluczowe decyzje, że coś dobrego dzieje się w skali miasta czy regionu – stwierdził D. Polowy.

Bez kompleksów

Włodarz kontynuował, że dlatego Miasto bierze udział w ważnych imprezach gospodarczych jak Impact, Smart City, KOP czy EKG. – Nie mamy tam kompleksów. Nasi przedstawiciele dzielą się raciborskimi doświadczeniami. Rodzą się jakieś kontakty, pomysły, które implementujemy u siebie. U siebie też mamy takie wydarzenia, jak niedawne w PWSZ. Gdzie dyskutuje się nie z poziomu mieszkańca, choć bardzo ważnego, ale z nieco wyższego i bardziej analitycznego. Dlatego tak ważne, że są tu przedstawiciele biznesu, nauki, a także ministerstwa. Z tych dyskusji później zbierzemy owoce – oznajmił Dariusz Polowy.

Ważne hasła

Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (dawne PWSZ) dr Paweł Strózik mówił zebranym, że hasła towarzyszące Raciborskim Rozmowom o Rozwoju są ważne dla uczelni. – My je realizujemy: poprawiamy jakość życia, budujemy rynek pracy i integrujemy się z otoczeniem – podkreślił Strózik.

Rektor przypomniał, że uczelnie przechodzą teraz gwałtowny sposób przeobrażeń. Na mapie kraju, w coraz to nowym miejscu powstaje kolejna akademia. – My już 12 dni jesteśmy Akademią Nauk Stosowanych. To jest taka jednostka, która wypracowane naukowo, teoretycznie modele i wskazania stosuje w praktyce. Robimy to ze studentami i w innych zakresach. Zawsze w służbie dla społeczeństwa, dla miasta i dla regionu – powiedział dr Strózik.

Nie trzeba już wyjeżdżać

Zaznaczył, że akademia praktycznie poprawia jakość kształcenia. – W 2017 roku w uczelni nie mówiło się o kierunkach medycznych czy paramedycznych w Raciborzu. W ogóle nie było takich dyskusji. W tamtym czasie wystartowało pielęgniarstwo, a teraz uzyskaliśmy potrzebne zgody na studia drugiego stopnia – magisterskie. Kształcimy na poziomie, jaki oferują uczelnie w Katowicach, czy gdzieś dalej. Żeby zdobyć dyplom magistra pielęgniarstwa, nie trzeba wyjeżdżać z Raciborza. Tak wspieramy miasto i region i nadal chcemy rozwijać uczelnię w oczekiwanym kierunku – oświadczył rektor ANS.

Samorząd wie lepiej

Konsul generalna RP w Ostrawie Izabela Wołłejko przypomniała jak w 2019 roku prezesi ŚPG Dybiec i Bartoszka przywieźli jej dokument z pierwszymi podpisami na memorandum współpracy gospodarczej na pograniczu. – Wiedziałam od razu, że to jest właśnie to, czego potrzebuje ten region. Bo współpracę trzeba robić nie tylko w Warszawie, Pradze czy w Katowicach, ale i w Raciborzu. Samorząd wie najlepiej, czego potrzebują mieszkańcy. Państwa nie zmieniają się tak szybko jak samorządy. One są bardziej elastyczne. Te 3 obszary, o których są Raciborskie Rozmowy o Rozwoju, one są ważne dla wymiaru samorządowego polityki zagranicznej. Współpraca powinna się odbywać w zakresie edukacji i kultury, ale istotna jest również dyplomacja ekonomiczna – mówiła pani konsul.

Chciała, by uczestnicy wydarzenia wrócili z niego z masą pomysłów i żeby chciało się je im zrealizować. – Bo bez tych chęci będziemy tkwili w marazmie – podsumowała.

(ma.w)

  • Numer: 42 (1589)
  • Data wydania: 17.10.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 40 (1587)
  • Data wydania: 04.10.22
  • Numer: 41 (1588)
  • Data wydania: 11.10.22
  • Numer: 42 (1589)
  • Data wydania: 17.10.22
  • Numer: 43 (1590)
  • Data wydania: 25.10.22
  • Numer: 44 (1591)
  • Data wydania: 01.11.22