Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Masowy grób żołnierzy niemieckich odkryto w Baborowie nieopodal Raciborza

01.11.2022 00:00 red

W grobie odnaleziono szczątki 66 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej. Część z nich udało się zidentyfikować.

Nieoznaczona kwatera

– 20 października 2022 r. zakończyliśmy prace ekshumacyjne w Baborowie, pow. głubczycki (woj. opolskie). Pod murem cmentarza komunalnego znajdowała się nieoznaczona kwatera wojenna, z której podjęliśmy szczątki 66 żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. W 22 grobach zarejestrowaliśmy znaki tożsamości – informuje Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.

Baborów (niem. Bauerwitz) przed II wojną światową należał do Niemiec. W trakcie wojny działały tu cztery jenieckie komanda pracy oraz obóz pracy przymusowej. Miasto zostało zajęte przez wojska Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej 29 marca 1945 roku.

Starszy mieszkaniec wskazał miejsce

Nowiny ustaliły, że archeolodzy rozpoczęli prace w Baborowie 6 października. Informację o pochówkach żołnierzy przekazał Niemiecki Związek nad Grobami Wojennymi. – Groby żołnierskie miały znajdować się wzdłuż płotu cmentarnego („an der Mauer”). Po przeprowadzeniu wizji lokalnej w terenie fizycznie mogiły nie istniały. Na szczęście napotkany na cmentarzu starszy mieszkaniec Baborowa wskazał miejsce gdzie według jego wiedzy groby były, lecz zostały zniwelowane w latach 80. i 90. XX wieku – informuje nas Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.

Co stanie się ze szczątkami?

– Szczątki zostaną pochowane na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem (prawdopodobnie wiosną przyszłego roku) – dowiadujemy się w Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.

Pamięć służy pojednaniu

Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej. – Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia „Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych – informują członkowie „Pomostu” i apelują o przekazywanie informacji o grobach wojennych z okresu II wojny światowej (pomost@pomost.net.pl, tel. 601 469 494 lub poprzez Facebooka).

(żet)

  • Numer: 44 (1591)
  • Data wydania: 01.11.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 42 (1589)
  • Data wydania: 17.10.22
  • Numer: 43 (1590)
  • Data wydania: 25.10.22
  • Numer: 44 (1591)
  • Data wydania: 01.11.22
  • Numer: 45 (1592)
  • Data wydania: 08.11.22
  • Numer: 46 (1593)
  • Data wydania: 15.11.22