Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Praca z naturą, czyli jak powstają okna drewniane

13.12.2022 00:00 red

Produkcja okien drewnianych to zaawansowany i wieloetapowy proces. W Eko-Oknach zajmuje się tym prawie 200 osób.

Drewniane okna i drzwi przeżywają renesans. Widać to po rosnącej liczbie zamówień, co przekłada się na rozwój działu produkcji drewna w Eko-Oknach. Dąb, meranti, sosna i świerk – z tych gatunków powstają okna i drzwi, które z fabryki w Kornicach wyjeżdżają dosłownie na cały świat.

– Jest budowana kolejna hala, która będzie przeznaczona w większości na produkcję okien drewnianych. Tam mamy około 3,5 ha powierzchni pod dachem– mówi Dominik Czerwiński, dyrektor produktu drewno.

Magazyn kantówki

Drewno to naturalny surowiec, który trzeba odpowiednio przechowywać. – Nasz magazyn kantówki jest spektakularny, jeśli chodzi o powierzchnię. Czujniki cały czas mierzą temperaturę i wilgotność, a w każdej alejce są zraszacze, które pomagają nam uzyskać optymalną wilgotność powietrza do przechowywania drewna – mówi Dominik Czerwiński.

– Kantówka wydawana jest według listy cięć, która załączona jest do danego zlecenia. Transport z magazynu na produkcję odbywa się poprzez specjalne wózki i elektryczne wózki widłowe – dodaje Krzysztof Herok, brygadzista magazynu.

Obróbka profilu

Tutaj jest nadawany kształt. Kawałki profili trafiają do maszyny, która wykonuje frezowanie otworów i ich odpowiednie profilowanie zgodnie z preferencjami klienta.

– Maszyna jest podłączona do przemysłowego odciągu, który pochłania całość wiórów i pyłów. Operatorzy zczytują programy bezpośrednio z komputera lub wpisując ręcznie odpowiednie wymiary danego elementu okna, który ma zostać wykonany – tłumaczy Dawid Hajok.

Wodowanie i szlifowanie

Elementy wykonane przez maszyny CNC trafiają następnie na maszynę do wodowania, a potem są szlifowane w taki sposób, aby materiał był gotowy do złożenia w całość. – Każdy element jest impregnowany i suszony za pomocą odpowiednich lamp, a następnie szlifowany – opowiada Dominik Czerwiński.

Klejenie i ściski

Wszystkie elementy trafiają na ściski, gdzie są ze sobą łączone w określonej kolejności.

– Na tym etapie produkcji mamy już gotowe ramy i skrzydła. Następnie pracownicy na odpowiednie wózki odkładają elementy, które trafiają na stoły, gdzie doklejane są drobne elementy typu monoblock, renowacja, belg A czy belg B i inne głowiczki oraz ozdobne fragmenty – mówi Tomasz Kiełkowski.

Szlifiernia

Klejone ramy i skrzydła trafiają na szlifiernię ręczną, gdzie za pomocą ręcznych szlifierek ramy i profile są wygładzane. – Każdy element jest przez nas ręcznie szlifowany i dopracowany. Dbamy o to, żeby do klienta trafiały okna i drzwi najlepszej jakości – mówi Jacqueline Żukowiecka.

Lakiernia

Lakierowanie to ważny etap, który pozwala na zapewnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. – Można śmiało powiedzieć, że mamy najbardziej technologicznie zaawansowaną lakiernię w całej Europie. To takie nasze ferrari – tłumaczy Dominik Czerwiński.

– W lakierni pracuje 6 robotów automatycznych – mówi Tomasz Nowak, brygadzista lakierni. – Pracownicy już nie muszą ręcznie lakierować każdego okna, bo jest to w pełni zautomatyzowane – dodaje Mateusz Moskwa, drugi z brygadzistów.

Gumowanie i montowanie okapników

Część produkcji wspomagana jest przez nowoczesne maszyny, jednak nadal niektóre elementy muszą być montowane ręcznie. – Okapniki do okien drewnianych służą m.in. do zabezpieczenia okna przed wnikaniem do niego wody. Ze względu na zróżnicowaną kolorystykę, elementy te wpływają również na estetykę stolarki – tłumaczy Mateusz Sobol, brygadzista.

Okuwanie ram i skrzydeł

Oprócz okuć, pracownicy montują zawiasy, zaczepy i inne elementy mechaniczne okna. – Okucie zostaje zamontowane w skrzydło lub ramę za pomocą wkrętów. Wymaga to skupienia i precyzji – tłumaczy Mateusz Sobol. Na tym etapie proces okuwania zostaje zakończony, a produkt jest gotowy do szklenia.

Szklenie wyrobów gotowych

Szklenie polega na włożeniu wkładu szybowego w ramę lub skrzydło i „zabicie” szyby poprzez dobicie listwami przyszybowymi. – Każde okno podlega kontroli jakości. Jeśli wszystko jest w porządku, produkty trafiają do ostatniego etapu, czyli na pakowanie – tłumaczy Paweł Gniewek, brygadzista.

Pakowanie

Wyroby zabezpieczane są przekładkami tekturowymi, a następnie odpowiednio zabezpieczane folią. – Zapakowane i zabezpieczone produkty trafiają na stojaki, które następnie wózkiem widłowym transportowane są do strefy kompletacji w strefie magazynu wyrobów gotowych – mówi Józef Gawenda, kierownik zmianowy.

Są jak rodzina

– Tutaj nie ma żadnych stereotypów. Pracują u nas zarówno osoby bardzo młode, zaraz po szkole, jak i te z wieloletnim doświadczeniem. Tworzymy naprawdę zgrany zespół – podsumowuje Piotr Szczerowski.

Agata Paszek

  • Numer: 50 (1597)
  • Data wydania: 13.12.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 48 (1595)
  • Data wydania: 29.11.22
  • Numer: 49 (1596)
  • Data wydania: 06.12.22
  • Numer: 50 (1597)
  • Data wydania: 13.12.22
  • Numer: 51/52 (1598/1599)
  • Data wydania: 20.12.22
  • Numer: 1 (1600)
  • Data wydania: 03.01.23