Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marek Mansz: chcemy festiwalu średniowiecznego w Oborze, zamku i starówce. To ma być największa taka impreza w Europie

13.06.2023 00:00 red

800 odtwórców przyjedzie do Raciborza by od 16 do 18 czerwca brać udział w 13. edycji Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego. To najwięcej jak dotąd. Będzie trzeba zająć część basenu w Oborze, żeby ich wszystkich pomieścić. Na tym jednak ambicje Drengów znad Górnej Odry się nie kończą.

O zbliżającym się wydarzeniu, które zyskało w tym roku najwyższy jak dotąd budżet, rozmawiamy z Markiem Manszem – jednym z organizatorów.

– Już po formacie plakatu 13. edycji widać, że atrakcji Drengowie szykują więcej niż wcześniej.

– To prawda. Mamy już dopięty na ostatni guzik ten program, wypuściliśmy plakaty, ulotki, jesteśmy obecni z reklamą w mediach. Będziemy gościli aż 800. odtwórców średniowiecznych w naszym grodzie, ale i na basenie. Musimy ich częściowo tam rozlokować, bo zjedzie się ich tak wielu. Ustaliliśmy z OSiR-em dokąd zajmujemy przestrzeń basenu, tam za przepompownią. Powstanie tam obozowisko średniowieczne. To będzie wielu rzemieślników, wojów, odtwórców wczesnego średniowiecza. Tej rzeszy ludzi nie sposób było pomieścić na grodzie i przed nim. Zamierzamy urządzić naprawdę wielką bitwę, dlatego potrzebujemy przestrzeni przygotowanej pod inscenizację ataku Morawian. Stąd teren basenu będzie również obozowiskiem.

– To będzie największy festiwal z tych, które zorganizowaliście.

– Nie tylko dla nas samych to przedsięwzięcie będzie wyjątkowo duże. Zdecydowaliśmy się na bardzo szeroką reklamę poza nasze miasto i powiat. Pozwoliło nam na to partnerstwo z Lasami Państwowymi. Z ich wsparcia skorzysta nie tylko festiwal, ale i nasz gród, który przecież jest z drewna, a to jest z lasu. Rozbudujemy gród o chatę sanitarną, która z zewnątrz będzie średniowieczna, ale wewnątrz wypełnią ją nowoczesne łazienki i prysznice. Bo one się bardzo przydadzą. Choć my kochamy dawne czasy, to jak można, skorzystamy ze współczesnej infrastruktury.

– 800. gości imponuje, już jak zawieraliście umowę z Lasami to było ich 600, a przed rokiem pojawiło się prawie 700. odtwórców. Chcą przyjeżdżać do Raciborza, muszą cenić festiwal.

– Z roku na rok ich przybywa, a my chcemy się rozwijać nadal i myślimy nad zajęciem większego terenu przy grodzie. Ponieważ wraz z odtwórcami rośnie jarmark rzemiosła współczesnego, który towarzyszy festiwalowi. A my chcemy promować rękodzielników, którzy własnymi rękami coś wytwarzają. Może niekoniecznie średniowiecznego, ale jednak własnego. Rękodzieło jest przecież związane ze średniowieczem, nie było wtedy masowej produkcji.

– Z festiwalem każdemu kojarzy się bitwa, ale program zawsze zawiera więcej ciekawych wydarzeń. Przed rokiem zachwycały np. czary wiedźmy.

– No to w tym roku zapraszam do czegoś na kształt świątyni, gdzie będą obrzędy z czasów Słowian i Wikingów. To, co szczególnie chcę polecić to nasze warsztaty. Będzie ich dużo z różnych rzemiosł. Zapisy są internetowe, warto wyszukać nas na Facebooku i zgłosić się, bo tworzymy grupy. Wprowadziliśmy to w zeszłym roku i to się okazało strzałem w dziesiątkę. Czy to ktoś zrobi garnek z gliny, czy grot metalowy, albo kosz z wikliny, albo łyżkę z drewna i to coś zostaje wytworzonego własnoręcznie. Owszem, walki mają największą widownię, ale ludzie lubią te warsztaty.

– Trzymacie się terenu Arboretum? Nie macie ochoty pójść w miasto?

– W tym roku to wciąż tylko Arboretum, ale są ambitne plany, żeby Festiwal wyszedł w inne rejony Raciborza. Celem takim dalekosiężnym jest, żeby to była największa w Europie impreza średniowieczna. Wtedy opanowalibyśmy nie tylko Arboretum, ale i zamek, bulwary oraz oczywiście starówkę.

Rozmawiał Mariusz Weidner

  • Numer: 24 (1623)
  • Data wydania: 13.06.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 22 (1621)
  • Data wydania: 30.05.23
  • Numer: 23 (1622)
  • Data wydania: 06.06.23
  • Numer: 24 (1623)
  • Data wydania: 13.06.23
  • Numer: 25 (1624)
  • Data wydania: 20.06.23
  • Numer: 26 (1625)
  • Data wydania: 27.06.23