Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ania Wyszkoni na 35-leciu tworkowskiego Uśmiechu. Czego życzy grupie, z którą tańczyła przez 10 lat?

13.06.2023 00:00 red

Ania Wyszkoni przyjechała do swej rodzinnej miejscowości – Tworkowa w gminie Krzyżanowice, by wziąć udział w 35-leciu Zespołu Tanecznego „Uśmiech”, z którym tańczyła przez 10 lat. Na scenie wyściskała się z szefową zespołu Iloną Świerczek, życząc jej kolejnych pięknych jubileuszy. Znana w całym regionie grupa przez dwa dni świętuje swoje urodziny w wozowni miejscowego zamku.

Zaczęło się od dożynek

Grupa taneczna „Uśmiech”, która działa przy GZOKSiT w Tworkowie, została założona w sierpniu 1988 roku dzięki staraniom Marii Berlik, ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Tworkowie, Piotra Kraiczka – dyrektora GOK-u oraz sióstr Aldony Krupy-Gawron i Ilony Świerczek. Po udanym debiucie na Dożynkach Gminnych w Krzyżanowicach opiekę nad zespołem przejęła Ilona Świerczek, która pełni tę funkcję do dzisiaj. W latach 90. grupa specjalizowała się w tańcach disco i dance show, a od ostatnich dziesięciu lat jest jednym z czołowych zespołów mażoretkowych w Polsce.

Uśmiech jako ideologia

Czego Ilona Świerczek życzy sobie na urodziny „Uśmiechu”? – Tego, aby w moich uczniach zostało jak najwięcej mnie, tego, co wspólnie zbudowaliśmy przez te wszystkie lata. Więc jestem osobą, która będzie długo żyła, ponieważ w każdym jest moja cząstka – uśmiecha się.

Grupa powstała z przypadku i jak przyznaje w rozmowie z Nowinami Ilona Świerczek, nie spodziewała się, że zespół, na którego czele stanęła, będzie świętować tak piękny jubileusz. – Byłam wówczas 18-latką, a grupa powstała z inicjatywy mojej cioci. Z rolnika stałam się nauczycielem tańca, w tej chwili już wykwalifikowanym pedagogiem – mówi.

„Uśmiech” to wielopokoleniowy zespół, liczący obecnie około 100 tancerzy, którzy tworzą pięć grup wiekowych. Co ma w sobie, że przetrwał tyle lat? – Chyba nie do mnie to pytanie. Ja jestem z tego bardzo dumna, a stała się to już taka ideologia. Jesteśmy rodziną, a w każdej rodzinie jest raz lepiej, a raz gorzej. A ja jestem starym nauczycielem, który ma zasady i u mnie słowo dyscyplina to nie jest coś złego, tylko to ma znamiona pozytywne. Myślę, że do każdej nauczycielki przychodzą takie dzieci, którym ta pani odpowiada. A osoby, z którymi jest nam nie po drodze, się po prostu wykruszają, albo znajdują inne fajne miejsce dla siebie – odpowiada pani Ilona. Dopytywana ile przez 35 lat przewinęło się ludzi przez tworkowski zespół, szacuje, że około 1000 – 1500 osób.

Taniec ukształtował Anię Wyszkoni

Wśród osób, które związane były z zespołem jest Ania Wyszkoni, która, jak wspomina szefowa grupy, tańczyła z „Uśmiechem” przez 10 lat, rozpoczynając swą przygodę w pierwszym składzie. – To był bardzo interesujący czas, bo byłam smarkulą, która zawsze dużo wymagała od siebie, tym samym miałam wymagania również wobec wszystkich osób. Pamiętam jak mając 8, czy 9 lat tańczyłam w tej najstarszej grupie, czując się wyróżniona. Ale przede wszystkim to mnie ukształtowało. Ukształtowało mnie mentalnie i fizycznie, bo do dzisiaj uwielbiam taniec i sport – mówi piosenkarka.

W rozmowie z Nowinami zaznacza, że taniec jest bardzo blisko tego, co robi w tej chwili, bo to, że tańczyła, ułatwia jej bycie na scenie, kontakt z ludźmi i swobodę. Co życzy grupie na 35-lecie? – Przede wszystkim zdrowia i siły. Tego, żeby nigdy nie zabrakło pasji, żeby nigdy nie zabrakło miłości do tego, co robią dziewczyny i chłopaki; oby się to pięknie rozwijało i były kolejne sukcesy – winszuje artystka za pośrednictwem Nowin.

Co ma w sobie Uśmiech?

Barbara Adamczyk z „Uśmiechem” związana jest od wielu lat, zaczynała jako mała dziewczynka, by później powrócić do „Maxi Uśmiechu”, w którym tańczy już 12 lat. Co „Uśmiech” daje pani Barbarze? – Radość i szczęście. Taniec to moja pasja, uwielbiam to robić, kocham to robić i dopóki „Maxi Uśmiech” będzie istnieć, to będę tańczyć – wyjaśnia.

Tancerze z Tworkowa wizytówką sportu mażoretkowego

Marta Jabłońska, prezes Związku Sportowego Mażoretek, mówi Nowinom, że „Uśmiech” na tle innych grup wypada znakomicie. – To wspaniały zespół z wieloletnią tradycją. 35-lecie to wspaniała okazja, aby podkreślić, jak bardzo jakościową pracę pani Ilona – instruktor wykonuje z podopiecznymi. Podziwiamy i cieszymy się bardzo, że jest z nami – powiedziała nam.

Prezes Związku Sportowego Mażoretek podkreśla, że tancerki z Tworkowa są wspaniałe i stanowią niezwykłą wizytówkę sportu mażoretkowego.

Dawid Machecki

  • Numer: 24 (1623)
  • Data wydania: 13.06.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 22 (1621)
  • Data wydania: 30.05.23
  • Numer: 23 (1622)
  • Data wydania: 06.06.23
  • Numer: 24 (1623)
  • Data wydania: 13.06.23
  • Numer: 25 (1624)
  • Data wydania: 20.06.23
  • Numer: 26 (1625)
  • Data wydania: 27.06.23