Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rząd odebrał, Kuźnia Raciborska dołoży. Język niemiecki będzie nauczany w dotychczasowym wymiarze

20.06.2023 00:00 red

Najmłodsi najszybciej i najefektywniej przyswajają języki obce. Wiedzą o tym w Kuźni Raciborskiej, gdzie dołożono pieniędzy do nauki niemieckiego. To efekt tego, że wcześniej zwiększone środki, które trafiały do samorządów, odebrał rząd, a później Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, zmienił stosowne rozporządzenie.

O zmniejszeniu środków na naukę języka niemieckiego jako mniejszościowego, na łamach Nowin pisaliśmy kilkukrotnie. Przypomnijmy, 17 grudnia 2021 r. Sejm przyjął poprawkę do projektu ustawy budżetowej na rok 2022, zakładającą zmniejszenie wydatków o 39,8 mln zł w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozyskane środki przeznaczono na rzecz zwiększenia rezerwy celowej, w nowo utworzonej pozycji „Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech”. W uzasadnieniu poprawki wskazano, że od 1 września 2022 r. planowane są zmiany organizacyjne w nauczaniu jęz. niemieckiego jako języka mniejszości narodowej, realizowanym w formie dodatkowej nauki języka mniejszości, polegające na zmniejszeniu tygodniowego wymiaru nauczania o dwie godziny. To była poprawka autorstwa Janusza Kowalskiego, posła Solidarnej Polski (obecnie Suwerenna Polska) z niedalekiej Opolszczyzny.

Samorządowcy z regionu od początku tę zmianę oceniali negatywnie. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, będący również przewodniczącym Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, pisał, że „przyjęta w budżecie państwa na 2022 r. poprawka Klubu PiS, wsparta przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu RP, bez wątpienia negatywnie wpłynie na realizację zadań mających na celu podtrzymywanie tożsamości narodowej, etnicznej i językowej obywateli polskich, należących do mniejszości oraz poskutkuje radykalnym ograniczeniem możliwości realizowania praw przyznanych tym grupom w odpowiednich przepisach prawa”. – Z wielką konsternacją przyjmujemy fakt, że decyzja ta uderza przede wszystkim w najmłodszych – dzieci i młodzież ze środowisk mniejszościowych, którym ogranicza się prawa do pielęgnowania własnej kultury i języka – napisał w imieniu 28 samorządów.

Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, oświadczył z kolei, że decyzję Sejmu przyjął z niepokojem. Uważa, że ograniczenie dotacji na nauczanie języka mniejszości narodowych i etnicznych może budzić obawy co do zgodności z Konstytucją RP i pogorszyć sytuację prawną wszystkich społeczności mniejszościowych. – Przeniesienie środków celem utworzenia nowej pozycji pn. „Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech” budzi wątpliwości z perspektywy słuszności. Może bowiem wskazywać na niedopuszczalne pogorszenie sytuacji konkretnej grupy mniejszościowej – napisał w liście do premiera i marszałka Senatu.

Ile uczniów korzystało z nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w roku szkolnym 2021/2022? Zapytaliśmy o to w poszczególnych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego. Oto dane, które pozyskaliśmy: Kuźnia Raciborska 516, Kornowac 241, Krzyżanowice 549, Nędza 299, Pietrowice Wielkie 322, Rudnik 278 i Krzanowice 304. Łącznie więc z takiego nauczania korzystało 2509 uczniów.

Ostatecznie z problem pozostały samorządy. Kuźnia Raciborska postanowiła poszukać środków na ten cel, choć w obecnie dobiegającym końca roku szkolnym uczniowie uczyli się niemieckiego w zmniejszonym wymiarze. Dokładając środków, samorząd odpowiedział na prośby dyrektorów placówek w Rudach i Kuźni Raciborskiej, którzy poprosili burmistrza Pawła Machę o wyrażenie zgody na zwiększenie godzin nauki tego języka w klasach I-III od roku szkolnego 2023/2024.

– Komisja Budżetu i Finansów oraz Komisja Oświaty, Zdrowia i Polityki Społecznej po analizie finansów oraz przedstawionych przez dyrektorów argumentów rekomendowały 17 maja zwiększenie godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Burmistrz polecił dyrektorom szkół uwzględnienie tych zmian w aneksach do arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny – poinformował Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej.

Urzędnicy podkreślili przy okazji, że to, jak ważna jest umiejętność nauki języków, pokazał wyjazd uczniów do Strasburga i udział w posiedzeniu parlamentu i koncercie. – Nasi uczniowie byli jedyną grupą reprezentującą Polskę w tym wydarzeniu – informują w magistracie. Reprezentanci kuźniańskiej placówki pojechali tam w ramach 70-lecia istnienia Parlamentu Europejskiego.

(mad)

  • Numer: 25 (1624)
  • Data wydania: 20.06.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 23 (1622)
  • Data wydania: 06.06.23
  • Numer: 24 (1623)
  • Data wydania: 13.06.23
  • Numer: 25 (1624)
  • Data wydania: 20.06.23
  • Numer: 26 (1625)
  • Data wydania: 27.06.23
  • Numer: 27 (1626)
  • Data wydania: 04.07.23