Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lista uchybień po kontroli przeciwpożarowej. Krzanowicki ZPO musi je usunąć dla bezpieczeństwa pensjonariuszy i pracowników

15.08.2023 00:00 red

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krzanowicach musi usunąć nieprawidłowości wytknięte przez strażaków po kontroli przeciwpożarowej. Bo chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo pensjonariuszy i pracowników. Problemem są jednak rosnące koszty, z którymi musi poradzić sobie placówka.

Marek Mruszczyk na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krzanowicach powiedział o kontroli przeciwpożarowej, po której, jak wskazał, zwiększyły się wydatki zakładu, bo należy naprawić uchybienia. – Wytknięto nam 14 punktów, które musimy usunąć. Do 30 czerwca zrealizowałem już 6 – wyliczał. Pozostałe muszą być usunięte do końca marca 2024 roku, choć dyrektor nie wyklucza, że będzie prosił strażaków o prolongatę niektórych czynności.

Wytknięte uchybienia, jak wskazał dyrektor, po części wynikają ze zmiany przepisów. Chodzi więc o skrócenie dróg ewakuacji, zabudowę drzwi ognioodpornych, przeniesienie wyłącznika głównego prądu z wewnątrz budynku na zewnątrz, opracowanie nowej instrukcji przeciwpożarowej czy zabezpieczenie schodów.

Sternik zakładu relacjonował, że zabrano się za wrażliwe punkty, które gwarantują bezpieczeństwo pensjonariuszy i pracowników. Szkopuł w tym, że wszystko kosztuje o wiele za dużo. W zeszłym roku, jak wyliczał, za 10 litrów farby ognioodpornej należało zapłacić 300 złotych, obecnie 1500 złotych. Jeszcze większa przebitka jest w przypadku wyłącznika awaryjnego prądu, bo półtora roku wcześniej kosztował 1500 złotych, a teraz 15000 zł. Dyrektor zakłada, że prace będą finansowane z dotacji sąsiednich gmin, które dokładają się do funkcjonowania tego miejsca.

Dyrektor na sesji podał przykład wykonanego już zadania. To przystosowanie kotłowni. Koszt? 65 tys. złotych, ale nie zajęły się tym firmy z okolicy, bo usługę wyceniły na co najmniej 115 tys. złotych. – Oszczędności szukamy gdzie tylko możemy. Chociażby przy zakupie środków – czystości, sanitarnych i innych. Większość rzeczy kupujemy przez internet. Bo tam są ceny znacznie niższe, niż na zasadzie podpisanych umów z dostawcami, z hurtownikami – tłumaczył.

Marek Mruszczyk na sesji przyznał: przyszłość rysuje się w dosyć ciemnych kolorach, ale dodał, że nie będzie popadać w pesymizm, bo, jak stwierdził, zakład powinien sobie z tym poradzić. Wcześniej dyrektor mówił jeszcze o podwyżkach pensji dla pracowników, czyli kolejnym wyzwaniu dla tej placówki. – Myślę, że po waloryzacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, jaka ona by nie była, koniec roku powinniśmy zamknąć przynajmniej z bilansem zerowym – podsumował.

(mad)

  • Numer: 33 (1632)
  • Data wydania: 15.08.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 31 (1630)
  • Data wydania: 01.08.23
  • Numer: 32 (1631)
  • Data wydania: 08.08.23
  • Numer: 33 (1632)
  • Data wydania: 15.08.23
  • Numer: 34 (1633)
  • Data wydania: 22.08.23
  • Numer: 35 (1634)
  • Data wydania: 29.08.23