Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szkoła w Rudniku będzie organizowała zajęcia w ogródku dydaktycznym

03.10.2023 00:00 red.

Współczesne technologie powodują, że dzieci i młodzież zamykają się w domach, wykazując coraz mniejsze zainteresowanie środowiskiem, w którym żyją. Prowadzi to do mniejszej aktywności uczniów i zobojętnienia na problemy ekologiczne ziemi. Stąd realizacja działania edukacyjno-ekologicznego w obszarze tematycznym „zrównoważony rozwój i ochrona zasobów środowiskowych” wyzwalających długotrwałą aktywność całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudniku.

„W zgodzie z naturą” – pod takim hasłem 21 września w Szkole Podstawowej im. abp Józefa Gawliny w Rudniku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudniku odbyło się wydarzenie ekologiczne.

Rozpoczęło się apelem w holu szkoły udekorowanym w stylu ekologicznym. Po powitaniu uczniów, nauczycieli, pracowników placówki oraz osób zaproszonych do wspólnego działania i po przedstawieniu programu przez dyrektor ZSP w Rudniku Weronikę Żymełkę nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu fotograficznego pt. „Selfie z naturą” .

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce w kategorii klas I – III zdobyła Lena Zajonc, 2 miejsce Dorota Gorus, 3 miejsce: Martyna Musioł i Milena Daniel. W kategorii klas 4 – 8 pierwsze miejsce zajął: Adam Przybyła, 2 miejsce: Maja Ewy, 3 miejsce: Daniel Szreder. – Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się pomysłowością, wrażliwością artystyczną i znajomością technik fotograficznych i IT. Zwycięzcy otrzymali vouchery oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy – symboliczny upominek – relacjonuje dyrektor.

Cztery projekty

Następnie młodzież szkolna podzielona na mniejsze grupy wzięła udział w czterech różnych projektach. Uczniowie klasy I – II uczestniczyli w warsztatach pn. „Pracowite pszczółki”, podczas których spotkali się z pszczelarzem. Zaznajomił on dzieci z życiem pszczół i ich znaczeniem w przyrodzie i ekosystemie. Dzięki temu uczniowie zrozumieli, dlaczego ważna jest ochrona pszczół i jak mogą sami przyczynić się do ochrony tych pracowitych owadów. Na zakończenie uczniowie wykonali swoje własne świece woskowe, które mogli zabrać do domu.

Warsztaty artystyczno-ekologicznych pn. „Woda zdrowia owadom doda” realizowali uczniowie klas III – IV. Ich zadaniem było utworzenie poidełek dla ptaków i owadów, które przyciągną zwierzęta do ogrodów i warzywniaków. Poidełka po wysuszeniu i zaimpregnowaniu zostaną ustawione w szkolnym ogródku.

Udział w warsztatach ogrodniczo-ekologicznych pn. „Dzieciaki Sadzeniaki” przypadł uczniom klasy piątej i szóstej. W czasie prac dzieci utworzyły przy Szkole Podstawowej im. abp. Józefa Gawliny w Rudniku ogród dydaktyczny. Rodzice i pracownicy obsługi przygotowali wcześniej teren, aby uczniom łatwiej było wykonać powierzone im zadanie. W ogródku zostały wydzielone trzy strefy: owocowa z krzakami między innymi: agrestu, malin i jeżyn; zielarska – w której zostały zasadzone zioła: mięta, rozmaryn, oregano, melisa oraz kwietna – w której miejsce znalazły rodzime rośliny miododajne.

Uczniowie klas VII – VIII pod kierunkiem stolarza uczestniczyli w warsztatach stolarsko-rzemieślniczych pn. „Eko-konstruktor”. Młodzież z gotowych elementów składała domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz skręcała drewniane stoliki i krzesełka, które zostały ustawione w nowo powstałym ogrodzie. Ustawianie gotowych mebelków i pierwsze ich wypróbowanie w ogrodzie sprawiło uczniom wielką radość i satysfakcję.

Będą zajęcia w ogródku

– Efektem końcowym Eventu Ekologicznego, który został zorganizowany w naszej szkole, jest nie tylko wartość edukacyjna i długofalowa aktywizacja uczniów, ale i trwała wartość materialna w postaci ekologicznej przestrzeni sprzyjającej rekreacji, edukacji i wypoczynkowi, czyli ogrodu dydaktycznego – mówi dyrektor Weronika Żymełka. – Dzięki utworzeniu ogródka możliwe będzie prowadzenie w nim różnorodnych zajęć. U uczniów zaś poprzez prace ogrodnicze, pielęgnacyjne, prowadzenie obserwacji i doświadczeń wytworzona i pobudzona zostanie chęć poznawania przyrody i środowiska naturalnego, a rodzime rośliny wytworzą kwiaty i owoce, które staną się przysmakiem dla uczniów, owadów i ptaków – dodaje.

(oprac. d)

  • Numer: 40 (1639)
  • Data wydania: 03.10.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 38 (1637)
  • Data wydania: 19.09.23
  • Numer: 39 (1638)
  • Data wydania: 26.09.23
  • Numer: 40 (1639)
  • Data wydania: 03.10.23
  • Numer: 41 (1640)
  • Data wydania: 10.10.23
  • Numer: 42 (1641)
  • Data wydania: 17.10.23