Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

EKONOWINY: Strażacy przeszkolą się w likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska

21.11.2023 00:00 red

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z obszaru całej Polski wezmą udział w szkoleniach z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 16 listopada podpisał umowę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji z siedzibą w Radomiu. Na cykl szkoleń NFOŚiGW przekaże 240 tysięcy złotych.

W ramach przedsięwzięcia „Rozwój kompetencji merytorycznych strażaków poprzez teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz minimalizacji ich skutków” zaplanowano cykl szkoleń, w których wezmą udział strażacy PSP i OSP.

W ramach projektu zaplanowano cykl szkoleniowy, pozwalający na nabycie praktycznych umiejętności postępowania z chemikaliami i mikroorganizmami, potencjalnie występującymi podczas akcji ratowniczych. Szkolenia zostaną przeprowadzone w 2 wariantach: szkolenie stacjonarne (zajęcia teoretyczne i praktyczne) oraz szkolenie e-learningowe (zajęcia teoretyczne).

– Edukacja ekologiczna to fundamentalny element ochrony środowiska. Dzięki dzisiejszej umowie z Siecią Badawczą Łukasiewicz zostaną wyszkoleni strażacy z PSP i OSP. Rozwój ich kompetencji merytorycznych pomoże im w działaniach związanych z likwidacją chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Nie będą to tylko zajęcia teoretyczne, strażacy nabędą praktyczne umiejętności, które wykorzystają podczas akcji ratowniczych – mówi Sławomir Mazurek, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

Tematyka wykładów (stacjonarnych oraz e-learningowych) w szczególności obejmować będzie zagadnienia: materia i jej budowa, charakterystyka substancji nieorganicznych, reakcje chemiczne związków nieorganicznych, charakterystyka i reakcje chemiczne substancji organicznych, metody postępowania ze szkodliwymi substancjami organicznymi, pobór prób i identyfikacja związków chemicznych, wybrane zagadnienia mikrobiologii, postępowanie z odpadami.

Tematyka zajęć praktycznych (stacjonarnych): neutralizacja substancji kwaśnych i zasadowych, oznaczanie gęstości cieczy, zachowanie tworzyw sztucznych w płomieniu palnika.

Podczas szkoleń stacjonarnych będą wykorzystywane laboratoryjne stanowiska badawcze oraz pomoce dydaktyczne, przygotowane przez Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji, a w szczególności opracowane w ramach niniejszego projektu: prezentacje multimedialne, instrukcje ćwiczeń wraz z kartami pracy i skrypt.

W pilotażowym szkoleniu stacjonarnym planowany jest udział min. 60 strażaków (min. 24 z PSP oraz min. 36 z OSP), ale nie więcej niż 80, a w szkoleniu e-learningowym – min. 40 strażaków z obszaru całej Polski. Każdy z uczestników szkoleń stacjonarnych weźmie udział w wykładach (łącznie 45 godzin) oraz samodzielnie przeprowadzi eksperymenty chemiczne podczas zajęć laboratoryjnych (łącznie 16 godzin) w siedzibie SBŁ-ITEE.

Promocja oferty szkoleniowej będzie realizowana głównie za pomocą narzędzi elektronicznych (np. zakładka na stronie internetowej instytutu www.itee.lukasiewicz.gov.pl/szkolenie-straz, profile społecznościowe instytutu np. Facebook). Informacja o szkoleniu zostanie rozpropagowana głównie wśród PSP (komendy wojewódzkie, miejskie i powiatowe) oraz OSP np. za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, poprzez rozsyłanie oferty szkolenia mailowo do jednostek z obszaru całej Polski.

Umowa została podpisana 16 listopada 2023 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i Tomasza Dąbrowskiego, dyrektora Instytutu Technologii Eksploatacji Sieci Badawczej Łukasiewicz.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 47 (1646)
  • Data wydania: 21.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 45 (1644)
  • Data wydania: 07.11.23
  • Numer: 46 (1645)
  • Data wydania: 14.11.23
  • Numer: 47 (1646)
  • Data wydania: 21.11.23
  • Numer: 48 (1647)
  • Data wydania: 28.11.23
  • Numer: 49 (1648)
  • Data wydania: 05.12.23