Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kogo nagrodzono medalem Unitas in Veritate na 21. edycji Dni księdza prałata Stefana Pieczki?

28.11.2023 00:00 red

Gala przyznania medali imienia zasłużonego proboszcza raciborskiej fary odbyła się w Raciborskim Centrum Kultury.

Do jej poprowadzenia Ryszard Frączek – organizator – zaprosił Danutę Skalską znaną z działalności na rzecz Kresowian. W części artystycznej przygotowano recital Grzegorza Podwójnego.

(oprac. m, KuKi)


Oto biogramy tegorocznych laureatów medalu Jedność w Prawdzie.

Siostra Eżbieta Cińcio SMI

Siostra zakonna, doktor nauk humanistycznych, wykładowca. Raciborzanka, absolwentka II LO, germanistka z opolskiej uczelni. Do klasztoru wstąpiła w 1984 roku. Była katechetką w Wieliczce i Białym Kościele k. Ojcowa. Autorka wielu artykułów. Wykładała historię na Uniwersytecie Jana Pawła II oraz historię kultury i etykę na Półtechnice Śląskiej. W latach 1999 – 2005 przebywała w Rzymie, gdzie pełniła funkcję radnej generalnej swojego zgromadzenia. Od 2005 roku pracuje w Domu Pomocy Społecznej św. Nortburgi w Raciborzu. Medal otrzymała za służbę ludziom potrzebującym oraz wkład w dziedzictwo kulturowe ziemi śląskiej.

Państwo Zuzanna i Mieczysław Heflingerowie

Oboje pochodzą z Raciborza. Tu w młodości przeszli dobrą formację duchową w parafiach. Pani Zuzanna kształtowała się pod okiem księdza Stefana Pieczki w młodzieżowych wspólnotach, między innymi we wspólnocie Maitri. Jako wolontariuszka pomagała osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, opiekowała się też chorym ojcem. W wolontariacie też spotkała swojego przyszłego męża Mieczysława. Pobrali się w 1994 roku. W kolejnych latach przychodziły na świat ich dzieci dzisiaj już dorosłe: Franek, Ania, Bernadeta i Eliasz. Jedno dziecko mają w Niebie. Najmłodszy syn jest osobą z niepełnosprawnością od urodzenia. Kapituła dostrzegła olbrzymie otwarte serca Heflingerów wspierających i propagujących wielodzietność, otwarcie na życie, szacunek dla osób z niepełnosprawnościami.

Joanna Maksym-Benczew

Doktor nauk humanistycznych, bohemistyka, nauczyciel akademicki, tłumacz. Urodziła się w Raciborzu. Ukończyła I LO, jest absolwentką filologii polskiej, studiowała bohemistykę na Uniwersytecie w Ołomuńcu. Jeszcze jako licealistka współpracowała z księdzem Stefanem Pieczką. Aktywnie działała w Ruchu Maitri oraz Gronie Młodzieży Niezależnej. Jest zamężna z Benem Benczewem. Od 2005 roku jest zawodowo związana z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu (dziś Akademia Nauk Stosowanych), gdzie tworzyła raciborską bohemistykę. Jest autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz przekładów literackich. Od listopada 2015 roku jest dyrektorem Raciborskiego Centrum Kultury, który ożywiła, nadając działalności nowej dynamiki i podnosząc na wysoki poziom. Kapituła dostrzegła w pani Joannie wybitną wrażliwą osobowość, doceniła działalność na rzecz rozwoju kultury na naszej ziemi oraz wartości.

Paweł Strózik

Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Nauczyciel dyplomowany, egzaminator i ekspert Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Urodził się w Wieluniu. Absolwent filologii germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta programu TEMPUS w University of Sheffield (Wielka Brytania) oraz Justus-Liebig-Universität w Gießen w Niemczech. W latach 2005-2015 wicedyrektor Instytutu Neofilologii w PWSZ w Raciborzu, w latach 2015-2019 prorektor do spraw dydaktyki i studentów. Autor ponad 50 tekstów naukowych z dziedziny nauk humanistycznych (literaturoznawstwo, przekładoznawstwo) i społecznych (nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki socjologiczne) publikowanych w czasopismach naukowych o ogólnopolskim zasięgu. Tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Kapituła dostrzegła jego wkład w rozwój nauki na ziemi raciborskiej, pracowitość, prawą i uczciwą postawę.

  • Numer: 48 (1647)
  • Data wydania: 28.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 46 (1645)
  • Data wydania: 14.11.23
  • Numer: 47 (1646)
  • Data wydania: 21.11.23
  • Numer: 48 (1647)
  • Data wydania: 28.11.23
  • Numer: 49 (1648)
  • Data wydania: 05.12.23
  • Numer: 50 (1649)
  • Data wydania: 12.12.23