Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mandaty za odory z Brzezia. Trafiły do spółki miejskiej i Empolu. RCR w sporze sądowym z WIOŚ

13.02.2024 00:00 red

Stowarzyszenie Zielony Dębicz udostępniło na swoim Facebooku odpowiedź jakiej udzieliła 2 lutego Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Agata Bucko-Serafin w sprawie kontroli interwencyjnych w Raciborskim Centrum Recyklingu R3 i przedsiębiorstwie Empol. Oba zlokalizowane są w Brzeziu przy ul. Rybnickiej 125. W listopadzie 2023 roku zakończono tam kontrole przestrzegania warunków ochrony środowiska.

Grzywna za regenerowanie uciążliwości zapachowych

– Kontrole obydwu podmiotów wykazały powodowanie uciążliwości odorowych w związku z eksploatowanymi instalacjami, jak również naruszenia warunków posiadanych decyzji – pozwoleń zintegrowanych w zakresie magazynowania i przetwarzania odpadów, czy prowadzenia ewidencji odpadów w sposób nierzetelny – przekazała A. Bucko-Serafin.

Inspektor poinformowała też o ukaraniu osób odpowiedzialnych grzywnami. Nałożono mandaty karne za regenerowanie uciążliwości zapachowych. W firmie Empol odmówiono przyjęcia mandatu.

ŚWIOŚ zapowiedział wszczęcie postępowań celem wymierzenia administracyjnych kar pieniężnych. Wydano zarządzenia pokontrolne dla obu spółek. – To zarządzenia przypominające o prawidłowym prowadzeniu gospodarki odpadami i nakazujące wyeliminowanie naruszeń – zaznaczyła w korespondencji śląska inspektor.

Chcą dochodzić prawdy w sądzie

Na stronie internetowej Miasta Racibórz prezes RCR R3 Jan Makowski podał, że wskazane przez ŚWIOŚ uchybienia skutkowały drobnym mandatem dla kierownika składowiska, a dotyczyły spraw porządkowych takich jak rozmieszczenie tablicy informującej o miejscu składowania gruzu czy nieużywania armatek odorowych na kompostowni.

– W odniesieniu do pozostałych ustaleń kontroli spółka RCR nie przyjęła wniosków i odmówiła podpisania protokołu i zamierza dochodzić prawdy na drodze sądowo-administracyjnej – podał tam szef spółki.

Ponadto spółka RCR przedstawiła szereg zarzutów, zarówno wobec profesjonalizmu samych inspektorów, prowadzących postępowanie kontrolne, jak i metodologii wniosków, do których doszli w wyniku kontroli i badań próbek.

– Inspektorzy WIOŚ nie korzystali z żadnych urządzeń olfaktometrycznych do badania zapachów – to jedna z licznych uwag szefa spółki pod adresem kontrolujących.


(ma.w)

Stanowisko pracowników RCR w sprawie upowszechniania nieprawdziwych informacji na temat miejskiego składowiska odpadów w Raciborzu

My, pracownicy miejskiego składowiska odpadów (RCR), zdecydowanie sprzeciwiamy się upowszechnianiu fałszywych informacji i danych na temat odpadów składowanych w Raciborzu oraz stanu samego składowiska.

W ostatnim czasie pojawiło się szereg informacji – upowszechnianych przez lokalne środki masowego przekazu: portal „Nasz Racibórz” czy „Nowiny” oraz indywidualne konta w social mediach, które w sposób całkowicie nieprawdziwy przedstawiają sytuację, a także pracę miejskiego składowiska odpadów i samej spółki RCR.

Zbliżające się wybory samorządowe dodatkowo nasiliły ilość kłamstw i manipulacji na temat RCR oraz odpadów przez nas składowanych, powodując powstanie fałszywego obrazu zarówno przedsiębiorstwa jak i naszej codziennej pracy w oczach mieszkańców miasta.

SPRZECIWIAMY SIĘ:

1. Pisaniu głupot o tym, że na składowisko odpadów przyjmowane są odpady toksyczne czy niebezpieczne (jak czytamy w „listach otwartych” miejscowych polityków i kandydatów). To nieprawda!

2. Traktowaniu składowiska i kompostowni, gdzie codziennie wykonujemy ciężką i odpowiedzialną pracę dla dobra mieszkańców miasta oraz środowiska naturalnego, jako miejsca, gdzie rzekomo dzieją się „zbrodnie”. Nic takiego nie ma tutaj miejsca!

3. Traktowaniu nas – pracowników składowiska – jak przedmioty, jak uczestników rzekomych bezprawnych czy nielegalnych działań! To nieprawda! My też jesteśmy mieszkańcami Raciborza, my też mamy i wychowujemy tutaj swoje dzieci i wnuki, my też pijemy wodę z miejskiego wodociągu i nawozimy ogródki naszym biokompostem „Rakor”! Na własne oczy, bezpośrednio i codziennie widzimy co przywożone jest na składowisko – gdybyśmy mieli, chociaż cień wątpliwości, na pewno byśmy reagowali mieszkańców i nas samych, żyjących tutaj razem z Wami.

4. Podejmowaniu przez lokalnych polityków i niektórych radnych działań, mających na celu odebranie spółce komunalnej RCR zarządzania składowiskiem odpadów i przekazania go prywatnej spółce Empol. To dopiero będzie zbrodnia! Cały system gospodarowania odpadami w mieście stanie się wówczas całkowicie pozbawiony kontroli a ceny za odpady wzrosną wielokrotnie, jak pokazują to doświadczenia innych miast.

Wreszcie sprzeciwiamy się wmawianiu mieszkańcom Raciborza, że to składowisko odpadów lub kompostownia jest źródłem uciążliwego smrodu na Brzeziu!

My to wiemy najlepiej, bo jesteśmy na miejscu i widzimy, co się dzieje.

Smród przychodzi z instalacji przetwarzania odpadów, którą prowadzi spółka Empol!

Nie wierzcie tym, którzy piszą i mówią inaczej! A jak chcecie się przekonać, kto smrodzi w mieście – zapraszamy do nas o każdej porze! Sami powąchacie i zrozumiecie, że ataki na RCR i miejskie składowisko to gra polityczna i fałszywa propaganda przedwyborcza.

A kto nie może przyjść, niech obserwuje kamery, które ustawiliśmy na składowisku i kompostowni, żebyście mogli 24 godziny na dobę obserwować, że nic złego się u nas nie dzieje!

Nie dajcie się zastraszyć kłamstwom rozpowszechnianym wyłącznie dla osiągnięcia celów politycznych i niemających żadnych podstaw w faktach czy dokumentach.

My też chcemy żyć zdrowo i bezpiecznie, a odpadami w Raciborzu gospodarować tak,

jak dotychczas – w sposób mądry, zrównoważony i odpowiedzialny.

JAK NAPRAWDĘ WYGLĄDA NASZA PRACA?

1. Przestrzegamy procedur przyjmowania odpadów innych niż niebezpieczne i neutralne, zgodnie z posiadanymi zezwoleniami oraz wymogami prawnymi;

2. Podejmujemy działania mające na celu minimalizację skutków istnienia składowiska odpadów poprzez inwestowanie w nowoczesny sprzęt specjalistyczny, dzięki któremu zapewniamy dłuższą żywotność obiektu i bezpieczeństwo jego funkcjonowania;

3. Rozwijamy prace badawczo-rozwojowe we współpracy z uczelniami wyższymi, w celu stosowania w codziennej pracy najnowocześniejszych technologii zarządzania i gospodarowania odpadami w mieście;

4. Prowadzimy jasną i otwartą politykę informacyjną, zarówno na naszej stronie internetowej jak i w mediach, prostując oczywiste kłamstwa i nieprawdy o naszej pracy oraz zapewniając mieszkańcom Raciborza bezpośredni dostęp do obrazu telewizyjnego „na żywo” ze składowiska;

5. Produkujemy dla Was naturalny kompost ,,Rakor”, (Raciborski Kompost Organiczny), który wytwarzamy z odpadów zielonych przywożonych głównie przez Was, dla dobra naszych ogrodów i pól uprawnych;

6. Szkolimy się i poprawiamy nasze kompetencje i kwalifikacje zawodowe, żeby działalność składowiska była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców i środowiska naturalnego;

7. Korzystamy z bazy BDO, elektronicznego systemu nadzoru, zapewniającego bezpieczny obrót wyłącznie takimi odpadami, które w Raciborzu można składować;

Pracownicy Raciborskiego Centrum Recyklingu R3

  • Numer: 7 (1658)
  • Data wydania: 13.02.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 5 (1656)
  • Data wydania: 30.01.24
  • Numer: 6 (1657)
  • Data wydania: 06.02.24
  • Numer: 7 (1658)
  • Data wydania: 13.02.24
  • Numer: 8 (1659)
  • Data wydania: 20.02.24
  • Numer: 9 (1660)
  • Data wydania: 27.02.24