Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację Ślązakom

19.03.2024 00:00 red

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) wydał orzeczenie w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Decyzja ta jest rezultatem skargi dotyczącej decyzji polskich sądów, które zaprzeczyły istnieniu „narodowości śląskiej” oraz zakwestionowały związaną z nią nazwę stowarzyszenia jako wprowadzającą w błąd. Trybunał uznał, że doszło do naruszenia artykułu 11 Konwencji w tej sprawie.

Trybunał zauważył, że artykuł 11 Konwencji Praw Człowieka gwarantuje każdemu prawo do swobodnego i pokojowego gromadzenia się oraz stowarzyszania. Wyraźnie stwierdzono w nim, że to prawo może być ograniczone tylko w sposób określony przez ustawę i tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa publicznego, ochrony porządku i zapobiegania przestępstwom.

W wyroku czytamy, że władze krajowe nie wykazały, że nazwa skarżącego stowarzyszenia i brzmienie dwóch postanowień jego statutu, które odnosiły się do „narodowości śląskiej”, mogły stanowić zagrożenie dla porządku publicznego.

– To orzeczenie ma wymiar historyczny! 600 tysięcy ludzi, którzy zaznaczyli w Spisie Powszechnym śląską tożsamość zostały uszanowane przez europejski trybunał. Uznanie języka śląskiego jako język regionalny to jedno, ale także już najwyższy czas aby Ślązacy i Ślązaczki zostali uznani w Polsce za mniejszość etniczną – komentuje europoseł ze Śląska Łukasz Kohut. – Taki jest bowiem stan faktyczny – jesteśmy największą nieuznaną mniejszością etniczną w Polsce. I będziemy walczyć o uznanie tego statusu i nasze prawa – jako dumni obywatele Polski i Europy, ale o śląskiej tożsamości – dodaje.

– Wygrali my! Polska złomała artykuł 11 Konwencyje Praw Czowieka – momy prawo do zrzeszanio sie! Dziynkujymy za lata ciyrpliwości – skomentowało z kolei stowarzyszenie w mediach społecznościowych.

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, zarejestrowane w 2011 roku, było przedmiotem wniosku o rozwiązanie ze strony opolskiej prokuratury. Sąd okręgowy jednak utrzymał decyzję rejestracji. Prokuratura złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten w 2013 roku stwierdził, że choć rozumie kulturową odrębność części Ślązaków, nie uznaje istnienia narodu śląskiego. SN nakazał ponowne rozpatrzenie rejestracji z uwagi na wprowadzanie w błąd nazwą stowarzyszenia. W 2014 roku sąd rejonowy nakazał zmianę nazwy i statutu, lecz nie wszystkie zmiany zostały wprowadzone, co doprowadziło do likwidacji stowarzyszenia w 2015 roku. Po nieprzyjęciu skargi kasacyjnej przez SN, sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2017 roku. Po siedmiu latach ETPCz zajął się sprawą.

(mad)

  • Numer: 12 (1663)
  • Data wydania: 19.03.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 10 (1661)
  • Data wydania: 05.03.24
  • Numer: 11 (1662)
  • Data wydania: 12.03.24
  • Numer: 12 (1663)
  • Data wydania: 19.03.24
  • Numer: 13 (1664)
  • Data wydania: 26.03.24
  • Numer: 14 (1665)
  • Data wydania: 02.04.24