Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

OPINIA: O co chodzi w sporze o MDK?

25.06.2024 00:00 red

Czasy dla samorządu nie są łatwe. Zwłaszcza dla powiatowego, który ma pod sobą szpital, PKS i oświatę. Zwłaszcza, że ta ostatnia wciąż drożeje, a koszty drenują budżet Powiatu. Co ważne, w każdej z tych dziedzin: zdrowiu, komunikacji i szkolnictwie, lokalne władze grają zespołowo. Partnerem jest dla nich strona rządowa. Jednak z Warszawy nigdy nie trafia do lokalnego skarbca tyle pieniędzy, ile potrzeba. Dokładanie do publicznych wydatków jest dla samorządu normą. Społeczna ocena działalności skupia się jednak na miejscowych włodarzach, bo mało komu chce się zagłębiać w strukturę finansowania.

Dwie pozytywne zmiany

Włodarze stale argumentują: obracamy publicznym groszem, musimy go wydawać racjonalnie. Dlatego w ostatnich latach dokonują np. zmian w sieci placówek oświatowych. Żeby te nie straciły na jakości, ale w utrzymaniu nie drożały w galopującym tempie.

Dwie takie operacje Powiat przeprowadził z powodzeniem w ubiegłej kadencji. Międzyszkolny Ośrodek Sportu, popularny Sokół, zmienił się w Powiatowe Centrum Sportu. Księgowe oświatowe, dotąd pracujące w szkołach, przeszły do Powiatowego Centrum Usług Wspólnych i pilnują finansów pod jednym dachem. Fundamentem tych zmian było racjonalizowanie wydatków, ale nie mniej ważne było podniesienie jakości publicznych usług. Dziś nie słychać krytyki wobec tym ruchów, choć podchodzono do nich z nieufnością i próbowano zahamować.

Do młodzieży dołączą seniorzy

Ostatnia zawierucha towarzysząca analogicznym planom wobec Młodzieżowego Domu Kultury nie pomaga władzom w osiągnięciu tych samych celów, jakie zrealizowały w przypadku PCS czy CUW. Władze cierpliwie tłumaczą, że oferta MDK-u nie ucierpi, a każda z zatrudnionych tam osób otrzyma propozycję pracy. Podkreśla się, że potencjał placówki zostanie lepiej wykorzystany niż dzieje się to obecnie. MDK nie będzie już tylko miejscem dla zdolnych artystycznie dzieci i młodzieży, ale dodatkowo otworzy swe podwoje dla kolejnych grup mieszkańców. Przyjdą tu seniorzy i znajdą swe miejsce osoby niepełnosprawne. Aktualnie to niemożliwe, bo MDK działa jak szkoła, a ma działać jak dom kultury. W starostwie podkreślają: za te same nakłady uzyskamy więcej dla naszych mieszkańców.

Strach przed podwyżkami

W ten przekaz nie wierzą rodzice wychowanków. Buntuje się kadra placówki na czele z jej dyrektorką. Tu podnosi się obawy o miejsca pracy, o utratę instruktorów, którzy poszukają sobie innej „przystani”, a nawet o koniec „drugiego domu młodzieży”, tej związanej z MDK-iem i wychowawcami. Wpływ mają emocje, liczne, pozytywne wspólne przeżycia i dokonania. Nie bez znaczenia jest też pogłoska o wysokich opłatach za zajęcia. Teraz w MDK-u wpłaca się dobrowolną składkę na radę rodziców – 30 zł miesięcznie. Jej ściągalność sięga najwyżej 60-70% jak dowiadujemy się w starostwie. Dziecko może brać udział w tylu zajęciach, ilu zechce. Po zmianach opłata ma być wyższa – rodzice, dyrekcja, a za nią radni mówią o kwocie 80 zł tylko za jedne zajęcia. Powiat nie potwierdza, zapewnia, że na dzieciach nie będzie oszczędzał i wszyscy chętni znajdą miejsce dla siebie.

Wsparcie prawicy

Starcie do jakiego doszło między urzędnikami a rodzicami przypomina dla jednych i drugich walkę z wiatrakami. Z jednej strony mamy przepisy i liczby, z drugiej troskę o dzieci i mnóstwo emocji. W tle pojawia się też polityka, bo do rodziców dołącza poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Jabłoński. Pyta, czy aby nie chodzi o zakusy na sprzedaż siedziby MDK-u. Starosta Grzegorz Swoboda stanowczo zaprzecza. W Polskę idzie jeszcze przekaz z Telewizji Trwam, która nagłaśnia obawy młodzieży.

Rada zważy argumenty

Patrząc na wcześniejsze dokonania samorządowców wobec przekształceń MOS-u i bazując na zaufaniu społecznym, jakie uzyskali w barwach Razem dla Ziemi Raciborskiej i Platformy Obywatelskiej w ostatnich wyborach, wypada im przyznać rację co do dysponowania mandatem społecznym dla przeprowadzanych zmian. Liczba spotkań, rozmów, wyjaśnień w tej sprawie wskazuje na otwartość władz do dialogu z zainteresowanymi.

Rodzice złożyli w starostwie petycję i domagają się zatrzymania procesu zmian w MDK. W rozmowie przyznają jednak, że są świadomi trudności budżetowych z jakimi borykają się samorządy i gotowi są do kompromisowych rozwiązań, z uwzględnieniem racji uczestników tej dyskusji. Potrzebują jednak czasu, by zapoznać się z argumentacją, która na razie do nich nie w pełni przemawia. Wszystko w rękach rady Powiatu Raciborskiego, która zważy „za” i „przeciw” i zdecyduje, co jest najlepsze dla mieszkańców, których reprezentuje.

Mariusz Weidner

  • Numer: 26 (1677)
  • Data wydania: 25.06.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 24 (1675)
  • Data wydania: 11.06.24
  • Numer: 25 (1676)
  • Data wydania: 18.06.24
  • Numer: 26 (1677)
  • Data wydania: 25.06.24
  • Numer: 27 (1678)
  • Data wydania: 02.07.24
  • Numer: 28 (1679)
  • Data wydania: 09.07.24