Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od Odry straszącej po rzekę zaprzyjaźnioną

09.07.2024 00:00 red

19 czerwca odbyły się warsztaty w ramach projektu „ODRArium + SIZE. Społeczne Inicjacje Zasobów Etno”. Gospodarzem warsztatów było Muzeum w Raciborzu, partner w projekcie.

Utopiec, czyli ciekawostka

Motywem powracającym we wszystkich miejscach warsztatowych (w Raciborzu, Pławniowicach i Łabędach) są ludowe opowieści o utopcach. Obecnie opowiadane z uśmiechem, jako ciekawostki, jednak istniejące w naszej świadomości.

Przywołane zostały obrazy dziecięcych zabaw na rozlewisku Odry z kategorycznym rodzicielskim zakazem wchodzenia do rzeki – płynącej, niebezpiecznej wody.

– Z innej perspektywy zobaczyliśmy wspomnienie powodzi tysiąclecia w 1997 roku – oczami bawiącego się dziecka na „osobistej wyspie”. Jednocześnie mówimy ze smutkiem: „Dlaczego nikt nie pamięta o powodzi w Raciborzu, a tylko we Wrocławiu?” – relacjonują uczestnicy projektu.

Archeolodzy mieli zatopić miasto?

Istnieje miejska legenda o kolumnie Maryi stojącej na raciborskim Rynku, której zniszczenie, naruszenie cokołu lub kopanie wokół niego, miałoby spowodować koniec świata poprzedzony zatopieniem miasta. Stąd zdarzały się oskarżenia archeologów, którzy rok przed powodzią prowadzili prace wykopaliskowe w sąsiedztwie kolumny.

Podczas warsztatów pojawiły się głosy o bliskich relacjach z Odrą, o szacunku do rzeki, o wykorzystywaniu jej darów również w znaczeniu obrzędowym i symbolicznym. Dawniej w Odrze w Wielki Piątek obmywano nogi, topiło się Marzannę, znad brzegów Odry nadal zbiera się wierzbinę do palm wielkanocnych oraz tatarak używany do układania dywanów kwietnych na Boże Ciało – tradycji do dziś kultywowanych.

Oswojona Odra

Odra bywa dla okolicznych mieszkańców przeszkodą komunikacyjną. Na Starej Odrze w Grzegorzowicach jest miejsce przeprawy promem. Dawniej był tam most, ale został zniszczony przez Niemców podczas II Wojny Światowej, pozostały jedynie przyczółki na brzegach. Przeprawę możemy polecić jako jedyną tego typu atrakcję turystyczną w województwie śląskim.

Obecnie Odra jest oswojona, są wały, suchy zbiornik przeciwpowodziowy (polder). Miasto wraca do Odry, rzeka rozwija się, jest coraz czystsza (przynajmniej na tym odcinku), jest obecna w świadomości mieszkańców, którzy coraz częściej spędzają czas nad jej brzegami.

Projekt „ODRArium + SIZE” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – O/Śląski w Bytomiu został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna, którego motywem przewodnim jest szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe związane z Odrą.

Projekt prowadzą: dr Małgorzata Tkacz-Janik i Danuta Cholewa.

(oprac. m)

  • Numer: 28 (1679)
  • Data wydania: 09.07.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 26 (1677)
  • Data wydania: 25.06.24
  • Numer: 27 (1678)
  • Data wydania: 02.07.24
  • Numer: 28 (1679)
  • Data wydania: 09.07.24
  • Numer: 29 (1680)
  • Data wydania: 16.07.24
  • Numer: 30 (1681)
  • Data wydania: 23.07.24